Data publikacji:

Cyberpunk 2077 – słownik pojęć, terminologia. Wyjaśnienie istotnych zagadnień z gry studia CD Projekt RED

Świat Cyberpunk 2077 jest dosyć mocno złożony, a odkrycie wszystkich jego sekretów może zająć graczom wiele godzin. Na potrzeby gry przygotowano także bogatą terminologię, odnoszącą się niemalże do każdego aspektu życia mieszkańców Night City. Jeśli chcecie w pełni zrozumieć fabułę oraz dialogi pomiędzy bohaterami, to koniecznie zapoznajcie się z naszym słownikiem najpopularniejszych pojęć dotyczących produkcji studia CD Projekt RED.

cyberpunk 2077

Sprawdź również recenzję gry Cyberpunk 2077.

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tematyką cyberpunkową, początkowo mogą czuć się zagubione przez nawał informacji, jaką serwuje graczom CD Projekt RED. W Cyberpunk 2077 istotne jest jednak to, żeby już od początku jak najlepiej orientować się w świecie gry i we wszystkim, co z nim związane.

Dlatego przed przystąpieniem do zabawy (lub nawet w jej trakcie) zapoznajcie się z poniższymi terminami, żebyście podczas gry nie musieli zastanawiać się nad znaczeniem poszczególnych słów, tylko mogli poczuć klimat tej fantastycznej produkcji. Więcej cennych informacji o grze znajdziecie również w Oficjalnym Kompletnym Poradniku do gry Cyberpunk 2077.

Cyberpunk 2077 – specjaliści w świecie gry

Fixer

Osoby określające się mianem fiksera są niezwykle ważne w życiu każdego najemnika. Nie każdy klient ma ochotę na ujawnianie swojej tożsamości, dlatego wtedy na scenę wchodzą fikserzy. To właśnie oni pośredniczą pomiędzy osobami zlecającymi zadanie, a wynajmowanymi specjalistami, którzy zrealizują postawione cele.

Solidny fixer powinien posiadać sieć kontaktów oraz doskonale znać teren na jakim pracuje, ponieważ bardzo często, to właśnie od tego zależy sukces misji. Oczywiście działalność fikserów jest daleka od legalności – zazwyczaj kręci się wokół szpiegostwa, grabieży, sabotaży, kradzieży, a nawet zabójstw na zlecenie.

Lalka

W świecie Cyberpunka 2077 seks odgrywa bardzo dużą rolę. Dla wielu mieszkańców Night City firmy związane z tego rodzaju usługami często są jedyną formą oderwania się od rzeczywistości. Najbardziej wyspecjalizowanymi prostytutkami (płci żeńskiej i męskiej) są tzw. Lalki, czyli osoby, które posiadają wbudowane chipy behawioralne.

Z ich pomocą mogą dostosować swoją osobowość do klienta, spełniając wszystkie jego potrzeby. Nie ograniczają się one wyłącznie do sfery seksualnej – niekiedy Lalki mogą pełnić rolę powierniczki, której można się wygadać, niczym u psychologa. Niestety pracownice i pracownicy Domu Lalek po pewnym czasie zaczynają odczuwać nieprzyjemne skutki uboczne.

Najemnik

Osoba, która współpracuje ściśle z fikserami oraz prywatnymi klientami, zazwyczaj w ramach działań przestępczych. Głównym bohaterem gry jest najemnik V, który towarzyszy graczom przez większość rozgrywki. Najemnicy nie są z założenia źli – to od nich zależy, czy przyjmą dane zlecenie oraz w jaki sposób się z nim uporają.

NCPD

Skrót pochodzi od Night City Police Department, co oczywiście oznacza, że NCPD jest policją działającą na terenie miasta Night City. Głównym celem funkcjonariuszy jest walka z przestępcami i pilnowanie porządku publicznego. Niestety rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana. Wielu policjantów oraz policjantek przeszła na „ciemną stronę mocy” i współpracują z kryminalistami, których powinni ścigać. 

Netrunner

Wyspecjalizowani hakerzy, którzy dawno porzucili stare metody działania, na rzecz bardziej skomplikowanych sposobów przejmowania informacji oraz kontrolowanie systemów. Netrunnerzy wyposażeni są w cyberdecki, które umożliwiają im połączenie się z dowolną siecią, w zależności od umiejętności danej osoby oraz jakości posiadanego implantu.

Netrunnerzy hakują w bezpośredni sposób, dosłownie czując przepływ danych przez swoje ciało. Może to doprowadzić do przegrzania organizmu, dlatego z tej umiejętności trzeba korzystać umiejętnie lub przed włamem, netrunner powinien zadbać o środki zapobiegawcze. W tym celu wykorzystują kąpiele lodowe bądź korzystają z ogólnoustrojowych sprzętów chłodzących.

Ripperdoc

W Night City ogromną popularnością cieszą się wszelkiej maści wszczepy, które można między innymi „zamontować” w oficjalnych klinikach. Wykonanie zabiegu w takich miejscach jest jednak kosztowne oraz można korzystać tam tylko z legalnych, bezpiecznych wszczepów.

Z pomocą przychodzą Ripperdocowie, którzy wykonują takie zabiegi na czarno, a odnaleźć ich można wyłącznie dzięki poleceniom innych osób korzystających z ich usług. Dobry Ripperdoc bez problemu zainstaluje oraz dokona serwisu ludzkich wszczepów – trzeba jednak uważać, żeby nie trafić na partaczy, którzy mogą wyrządzić klientowi krzywdę.

Cyberpunk 2077 – technologia i usługi w świecie gry

Blackwall

W czasach wojen korporacyjnych Sieć była swoistym poligonem, na którym ścierali się wyspecjalizowani hakerzy oraz zaawansowane Sztuczne Inteligencje. Dawna Sieć, jaką znamy, odeszła jednak w zapomnienie, a jej miejsce zajęła tzw. płytka sieć, która podzieliła Internet na odseparowane od siebie obszary.

Blackwall jest więc potężną cyfrową zaporą ogniową, która ma pilnować porządku w cyfrowym świecie. Kosztem utraty dostępu do danych z całego globu, Blackwall zapewnia ochronę przed atakami SI i cybeprzestępców spoza Night City.

Blastdans

Platforma streamingowa dla braindansów, która wymaga opłacania comiesięcznego abonamentu. Taki Netflix w świecie Cyberpunka 2077.

Braindans / BD

Zaawansowana technologia neuronowa, która umożliwia odtwarzanie i przeżywanie wspomnień innych ludzi. Użytkownik musi założyć na głowę specjalny odtwarzać, a następnie wgrać do niego BD. Materiały tego typu początkowo były wykorzystywane w ramach terapii i resocjalizacji ludzi, lecz bardzo szybko zaczęto je produkować również z myślą o przemyśle pornograficznym.

Na odtwarzaczach można także oglądać braindansowe filmy oraz grać w gry wideo. Na czarnym rynku sprzedawane są BD z materiałami typu snuff, czyli tzw. filmami ostatniego tchnienia. Zarejestrowana jest na nich śmierć człowieka, który wcześniej był torturowany lub gwałcony.

Cyberdeck

Są to specjalistyczne wszczepy, które instaluje się bezpośrednio w głowie klienta. Zazwyczaj korzystają z nich netrunnerzy, którzy z pomocą decków mogą przejmować kontrolę nad prostymi urządzeniami elektronicznymi, np. w celu dostania się do komputera zabezpieczonego hasłem czy wyłączenia kamer.

Doświadczeni netrunnerzy mogą wykorzystywać cyberdecki do bardziej skomplikowanych celów, jak np. przegrzanie systemów u ludzi czy przejęcie kontroli nad ich ciałami. Cyberdecki wykorzystuje się też do wejścia w cyberprzestrzeń.

Cyberprzestrzeń

Wirtualna domena, do której trafiają netrunnerzy po tym, jak ich umysł zostaje przetransferowany do rzeczywistości cyfrowej przy wykorzystaniu specjalistycznego cyberdecku. Cyberprzestrzeń to czyste dane, których wygląd zależy przede wszystkim od netrunnera. Przemierzanie tego miejsca wiąże się jednak z wieloma zagrożeniami – nie tylko trzeba uważać na zabezpieczenia systemu, ale także zapewnić chłodzenie ciała przed przegrzaniem w rzeczywistym świecie.

Wszczepy

Ogólne określenie na wszystkie urządzenia i technologie, jakie umieszcza się w ciele człowieka. Do wszczepów można zaliczyć m.in. implanty chipy, cyberdecki oraz inne skomplikowane rozszerzenia. Tego typu ingerencja w ciało człowieka nie tylko wpływa na jego wygląd, ale również na możliwości.

Dzięki odpowiednim implantom ludzie mogą być bardziej wytrzymali lub zwinni. Biologiczne wszczepy mogą nawet wpłynąć na charakter danej osoby, poprawiając jej samopoczucie lub pewność siebie, albo doprowadzając do szaleństwa.

Pozostałe pojęcia związane z Cyberpunk 2077

Badlandy

Jałowe tereny, jakie gracze znajdą poza Night City. Zazwyczaj można znaleźć na nich wszelkiej maści zakłady z branży rolniczej i energetycznej, aczkolwiek gdzieniegdzie umiejscowione zostały wysypiska śmieci i małe osady. Ludzie żyjący na Badlandach starają się trzymać z daleka od korporacyjnego trybu życia.

Cyberpsychoza

Choroba, która dopada ludzi korzystających ze wszczepów. Cyberpsychoza sprawia, że takie osoby tracą całkowicie kontrolę nad swoim ciałem, a przy tym stają się bardzo agresywne. Chore jednostki trzeba jak najszybciej unieszkodliwić, aczkolwiek nie zawsze jest potrzeba ich zabicia. Niekiedy wystarczy obezwładnienie, a cyberpsychozę można wyleczyć za pomocą odpowiedniej terapii.

Wojny korporacyjne

Przed wydarzeniami z gry w świecie Cyberpunka 2077 doszło do czterech wojen korporacyjnych, w których stronami były firmy Arasaka i Militech. Początkowo starcia rozgrywały się w przestrzeni cyfrowej z wykorzystaniem netrunnerów, lecz później wykorzystano tradycyjne metody walki, co doprowadziło do wykorzystania ładunku nuklearnego. Pokazało to tym samym, jak potężną władzę nad ludźmi mają korporacje w Night City i na ile niebezpieczne jest ich ingerowanie w społeczeństwo.

Autor: Łukasz Morawski