Data publikacji:

Cyberpunk 2077 - jaki build postaci jest najlepszy?

Dopiero zaczynacie przygodę z grą studia CD Projekt RED i nie wiecie, w jakim kierunku powinniście rozwijać V? Przygotowałem dla was praktyczny poradnik, w którym wyjaśnię, czym jest build postaci oraz jaki bohater będzie najbardziej odpowiednia do waszego stylu gry. Sprawdźcie, o czym musicie pamiętać tworząc swoją postać w Cyberpunku 2077.

Polecamy: Premiery gier PC, XBOX, PS i NS

cyberpunk 2077 build postaci

Build postaci w Cyberpunk 2077 – o co chodzi?

Określenie „build postaci” odnosi się do tego, w jaki sposób gracze rozbudowują stworzonego przez siebie bohatera. Studio CD Projekt RED przygotowało dosyć rozbudowane drzewko rozwoju umiejętności, które daje dużą swobodę w kwestii kreowania postaci.

Rozwój poszczególnych elementów nie tylko wpłynie bezpośrednio na gameplay (jedne zdolności promują strzelanie, z kolei inne pomagają w hakowaniu, itp.), ale także w pewnym stopniu na fabułę. Odpowiednia liczba konkretnych atrybutów niekiedy odblokowuje unikatowe ścieżki dialogowe, mogące wpłynąć na przebieg rozmowy.

Cyberpunk 2077 jest grą dosyć elastyczną w kwestii tworzenia własnego buildu. Twórcy nie narzucili żadnych klas, dzięki czemu to gracze decydują o doborem różnorodnych atrybutów. Początkującym zalecane jest jednak rozdysponowywanie punktów w określonych ramach, żeby ich protagonista był specjalistą w danej dziedzinie.

Kreator postaci Cyberpunk 2077 a build

Przed rozpoczęciem rozgrywki gracze muszą stworzyć własnego bohatera, w przygotowanym przez twórców kreatorze postaci. Ten segment rozgrywki dotyczy wyłącznie stworzenia wirtualnego modelu bohatera, w którym należy dodatkowo wybrać pochodzenie postaci oraz obowiązkowo trzeba rozdysponować pierwsze punkty atrybutów.

To, czy zdecydujecie się na Nomada, Punka czy Korpo, w żaden sposób nie wpłynie na tworzenie buildu postaci. Warto jednak od początku przemyśleć, w jakim kierunku chcecie rozwijać swojego bohatera, żeby w miarę mądrze przypisać posiadane punkty do interesujących was atrybutów. W grze można zdobyć łącznie 50 punktów atrybutów, co oznacza, że nie rozwiniecie do maksimum wszystkich kategorii (maksymalny poziom każdej to 20).

Planer buildu postaci w Cyberpunk 2077

Poniżej znajdziecie rozpiskę, która pokaże wam dokładnie, jakie atrybuty powinniście rozwijać, jeśli chcecie osiągnąć konkretny efekt. Informacje te pochodzą z Oficjalnego Kompletnego Poradnika do Cyberpunk 2077, dlatego są zgodne z wizją twórców:

   
KATEGORIA   
   
OBSZAR SPECJALIZACJI   
   
ATRYBUT #1   
   
ATRYBUT #2   
   
ATRYBUT #3   
   
Ekwipunek   
   
Udźwig   
   
Ciało   
   
   
   
   
   
Wytwarzanie   i ulepszanie   
   
Zdolności   techniczne   
   
Inteligencja   
   
   
   
Eksploracja i alternatywne   rozwiązania   
   
Eksploracje,   wymagające zdalnej aktywacji   
   
Ciało   
   
Zdolności   techniczne   
   
Inteligencja   
   
Prędkość   ruchu, zwinność   
   
Refleks   
   
   
   
   
   
Walka: zdolności ofensywne   
   
Prędkość   ruchu, zwinność, czas reakcji   
   
Refleks   
   
   
   
   
   
Maksymalne   zdrowie i regeneracja   
   
Ciało   
   
   
   
   
   
Pięści,   broń obuchowa, strzelby i karabiny maszynowe   
   
Ciało   
   
   
   
   
   
Karabiny,   pistolety maszynowe, broń krótka i ostra   
   
Refleks   
   
   
   
   
   
Granaty,   broń typu Tech   
   
Zdolności   techniczne   
   
   
   
   
   
Wytrzymałość   
   
Ciało   
   
   
   
   
   
Szansa   na trafienie krytyczne   
   
Refleks   
   
   
   
   
   
Obrażenia   krytyczne   
   
Ciało   
   
   
   
   
   
Zimna   krew   
   
Opanowanie   
   
   
   
   
   
Walka: zdolności defensywne   
   
Odporność   na obrażenia   
   
Ciało   
   
   
   
   
   
Pancerz   
   
Zdolności   techniczne   
   
   
   
   
   
Zwinność   
   
Refleks   
   
   
   
   
   
Zimna   krew   
   
Opanowanie   
   
   
   
   
   
Skradanie się   
   
Biegłość   w skradaniu się   
   
Opanowanie   
   
   
   
   
   
Biegłość   w „Naruszeniu protokołu”   
   
Inteligencja   
   
   
   
   
   
Hakowanie,   maksymalna pamięć, regeneracja pamięci   
   
Inteligencja   
   
   
   
   
   
Biegłość   w chwytaniu   
   
Opanowanie   
   
   
   
   

Jaki build w Cyberpunk 2077 jest najlepszy?

Nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie można stwierdzić, jaki build postaci w Cyberpunk 2077 jest najlepszy. Dla jednych graczy najbardziej odpowiednia będzie postać nastawiona na walkę kataną, zaś innym odpowiadać będzie bohater działający po cichu i wykorzystujący hakowanie systemów.

Jak już wcześniej pisałem, gra studia CD Projekt RED daje ogromne pole do popisu w kwestii tworzenia bohatera i to wy decydujecie o tym, jaka postać będzie DLA WAS najlepsza.

Propozycje buildów postaci w Cyberpunk 2077

Jeśli pomimo planera nadal macie wątpliwości, w jakim kierunku rozwijać swojego herosa, to tym razem przedstawię wam propozycje pięciu oficjalnych buildów postaci Cyberpunk 2077, których dokładniejsze opisy znajdziecie w Oficjalnym Kompletnym Poradniku. Ponadto zaprezentuje build, jaki sam stworzyłem podczas przechodzenia gry.

Poniższe buildy traktujcie jednak jako wskazówki, ponieważ osobiste kreowanie postaci jest jedną z większych zalet RPG-ów. Jeśli w pewnym momencie stwierdzicie, że nie podoba wam się bohater, jakim gracie, to możecie dokonać całkowitego restartu umiejętności. Wystarczy udać się do riperdoca, a następnie kupić od niego przedmiot Tabule E-Rasa, żeby móc na nowo rozdysponować wszystkie punkty. Miejcie przy sobie sto tysięcy Eurodolarów.

Solo

Jest to postać nastawiona na bardzo dużą szybkość działania oraz mobilność. Postacie typu Solo skupiają się na bezpośredniej walce z przeciwnikami, ponieważ mają dużo zdrowia, zadają spore obrażenia, a do tego mogą specjalizować się we wszystkich rodzajach broni. Postać ta doskonale radzi sobie również podczas wyważania drzwi i jest idealna do zastraszania rozmówców.

 • Główne atrybuty: budowa ciała, refleks, opanowanie
 • Główne drzewka atutów: atletyka, zimna krew, drzewka skupiające się na ulubionej broni gracza

Netrunner Infiltrator

Bohater, który ceni sobie anonimowość. Netrunner Infiltrator działa przede wszystkim po cichu, wykorzystując do eliminacji przeciwników noże oraz inne sprzęty przydatne do ataków z ukrycia. Ponadto może hakować systemy przeciwników, naruszając ich protokoły, a także kontrolując ich zachowania. V rozwinięty w tym kierunku jest w stanie także otwierać zdalnie drzwi oraz rolety.

 • Główne atrybuty: opanowanie, inteligencja, budowa ciała
 • Główne drzewka atutów: skradanie się, naruszenie protokołów, hakowanie, atletyka, demolka, walki uliczne

Technik

Technik to postać, która dobrze radzi sobie w walce, ponieważ jest w stanie korzystać z potężnego sprzętu, który sam wytworzy. Rozwijanie postaci w taki sposób da wam ogromne możliwości w kwestii produkowania władnych broni oraz akcesoriów. Do tego posiada bardzo duży udźwig, dzięki czemu możecie nosić przy sobie całą masę rupieci i nie tylko.

 • Główne atrybuty: zdolności techniczne, budowa ciała, refleks
 • Główne drzewka atutów: wytwarzanie, inżynieria, atletyka, demolka

Bojowy Netrunner

Lubicie hakowanie, ale kompletnie nie kręci was cichy styl gry? W takim razie koniecznie powinniście rozwijać postać w tym kierunku. Bojowy Netrunner da wam dostęp do wielu zdolności związanych z technologią, a oprócz tego pozwoli sprawdzić się w bezpośrednich starciach z oponentami.

 • Główne atrybuty: inteligencja, budowa ciała, zdolności techniczne
 • Główne drzewka atutów: wytwarzanie, inżynieria, atletyka, demolka

Solo Infiltrator

Jeśli marzy wam się rola bezwzględnego i zwinnego mordercy w stylu Ninja, to Solo Infiltrator jest postacią właśnie dla was. Nie tylko działa po cichu, ale również ma dostęp do świetnego wyposażenia, które pozwala na bezszelestne eliminowanie wrogów. A kiedy dojdzie do walki, to z pomocą odpowiednich wszczepów do nóg, może poruszać się niezwykle sprawnie lub korzystać z podwójnych skoków.

 • Główne atrybuty: refleks, inteligencja, opanowanie
 • Główne drzewka atutów: skradanie się, zimna krew, naruszenie protokołu, hakowanie, broń ostra

Uliczny Wojownik

Postać, którą grałem nastawiona była na ostrą wymianę ognia oraz walkę przy pomocy broni białej lub obuchowej. Dużo czasu poświęcałem na wytarzanie i ulepszanie przedmiotów, dzięki czemu mogłem polegać wyłącznie na sobie, bez konieczności handlowania z lokalnymi sklepikarzami. Twardy, silny wojownik, który jest w stanie przyjąć wiele pocisków na klatę, bez obawy o śmierć.

 • Główne atrybuty: budowa ciała, refleks, zdolności techniczne
 • Główne drzewka atutów: wysportowanie, demolka, karabiny, wytwarzanie

Autor: Łukasz Morawski