Data publikacji:

Battlefield 2042 - poradnik dla początkujących

Kupiliście swój egzemplarz Battlefielda 2042 i po pierwszym rozegranym meczu czujecie się nieco przytłoczeni? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z poniższym poradnikiem dla początkujących, w którym wyjaśnię najważniejsze aspekty rozgrywki, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie wam odnaleźć się w walce z przeciwnikami.

Polecamy: Gry z serii Battlefield - przegląd gier EA DICE

battlefield 2042

Battlefield 2042 – premiera i platformy

Najnowsza produkcja studia EA DICE zadebiutowała 19 listopada 2021 roku. W Battlefield 2042 można zagrać zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach poprzedniej generacji oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Warto jednak pamiętać, że wersje na PlayStation 4 i Xbox One oferują nieco okrojoną zawartość, np. mniejszą liczbę graczy podczas meczów.

Jak działa cross-play w Battlefield 2042?

Studio EA DICE zadbało o to, żeby podczas rozgrywki zawsze można było liczyć na komplet użytkowników w obu drużynach. Dlatego też w Battlefield 2042 posiadacze wersji na PlayStation 5 istnieje możliwość wspólnego grania z osobami, które kupiły grę w wersji na PC lub Xbox Series X|S. Jeśli jednak nie chcecie np. rywalizować z pecetowcami korzystającymi z klawiatury i myszki, to w opcjach możecie wyłączyć cross-play.

Warto także dodać, że produkcja umożliwia przenoszenie postępów pomiędzy platformami. Oznacza to, że jeśli rozpoczęliście zabawę na komputerach osobistych (np. testując wersję triasową z EA Play), to możecie kontynuować zabawę na PlayStation 5 z wcześniej zdobytym doświadczeniem, wyposażeniem oraz statystykami.

Jak uzyskać dostęp do pojazdów w Battlefield 2042?

Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii Battlefield, tutaj również pojazdy wybieramy z poziomu mapy przed respawnem. Wystarczy kliknąć na ikonę zębatki znajdującą się w terenie bazy, a następnie wybrać maszyną, nad którą chcecie przejąć kontrolę. Oczywiście wszystkie sprzęty są limitowane, dlatego nie zawsze będziecie mogli siąść za kierownicą, bądź sterami pożądanego czołgu lub helikoptera.

W Battlefield 2042 istnieje jednak dodatkowy sposób na pozyskanie pojazdu. Podczas rozgrywki wystarczy wcisnąć jednocześnie przyciski L1 i R1 (w wersji na PlayStation 5), żeby otworzyć specjalne menu. Z jego pomocą możecie przyzwać do pomocy szarika (mechaniczny pies wyposażony w działko), dwa rodzaje lekkich maszyn (np. poduszkowiec) oraz dwa typu opancerzonego sprzętu (np. czołg). Po wybraniu pożądanego pojazdu musicie ustalić, gdzie ma nastąpić punkt zrzutu.

Jak odblokować nowe bronie w Battlefield 2042?

Żeby uzyskać dostęp do nowego wyposażenia trzeba awansować na wyższe poziomy. Bez względu na to, jakim gracie specjalistą oraz z jakiej broni korzystanie, kolejne sprzęty odblokowywane są wedle przypisanych do nich poziomów. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli walczycie za pomocą karabinu szturmowego, to i tak do waszego arsenału wskoczą snajperki, LKM-y itp. Ta sama zasada dotyczy gadżetów, które także odblokowywane są za sprawą levelowania.

Produkcja nagradza jednak osoby, które korzystają regularnie z tej samej broni. Im więcej zabijecie przeciwników, tym więcej otrzymacie dodatków do posiadanego przez was sprzętu. Ciekawe jest również to, że do konkretnych karabinów możecie przypisać po kilka gadżetów z każdej kategorii. Podczas meczu nie musicie wychodzić do opcji i tam zmieniać akcesoria – wystarczy przytrzymać odpowiedni przycisk na padzie lub klawiaturze, żeby otworzyć podręczne menu, które umożliwia natychmiastową zmianę celownika, magazynka itp.

Kim są specjaliści w Battlefield 2042?

W tej odsłonie Battlefielda zrezygnowano ze standardowych klas postaci i zastąpiono jest specjalistami. Są to bohaterowie, którzy posiadają własne unikatowe gadżety oraz zdolności specjalne. Poza tym, każda z postaci może korzystać z tej samej broni oraz akcesoriów, co oznacza, że możecie tworzyć najróżniejsze buildy, które najbardziej będą odpowiadać waszym preferencjom.

Warto jednak zastanowić się nad doborem odpowiedniego specjalisty, ponieważ w ten sposób możecie zyskać przewagę na polu bitwy. Przykładowo MacKay ma dostęp do liny z hakiem, umożliwiającej dostanie się na wysokie obiekty, Borys trzyma przy sobie wieżyczkę bojową, Paik za pomocą skanera oznacza oponentów na czerwono, zaś Angel rozstawia skrzynie z amunicją i pancerzem.

Jak działa system komunikacji w Battlefield 2042?

Jeśli gracie na konsoli i chcielibyście w jakiś sposób „porozmawiać” z innymi graczami, to twórcy przygotowali do tego odpowiedni system. Wystarczy przytrzymać przycisk na padzie (w przypadku PS5 jest to R1), a następnie za pomocą analoga można wybrać jeden z kilku komunikatów.

W ten sposób możecie poprosić inne osoby o amunicję, podziękować za pomoc lub wydać proste rozkazy ataku. W Battlefield 2042 istnieje też możliwość zaznaczania punktów strategicznych na mapie. Żeby to zrobić wskażcie celownikiem konkretne miejsce i kliknijcie przycisk R1, żeby ustawić marker, który zobaczą inni gracze.

Jak działa system leczenia i reanimowania w Battlefield 2042?

Twórcy gry zrezygnowali z paska życia i postawili na automatyczną regenerację zdrowia. Wystarczy, że po trafieniu przez przeciwnika ukryjecie się na jakiś czas, a wasza postać znowu będzie w pełni sił. Oczywiście taki proces trwa dosyć długo, dlatego cały czas miejcie się na baczności. Wszyscy użytkownicy mogą wyposażyć się w apteczkę (rzucamy ją na ziemię i leczy w obrębie zielonego pola) oraz medpen służący do przyspieszania odnawiania zdrowia.

Jeśli jednak oponent powali innego gracza z waszej drużyny, to możecie mu pomóc, nawet jeśli nie gracie medykiem. W Battlefield 2042 każda postać ma przy sobie defibrylator, z pomocą którego można reanimować poległych kompanów, przy których widnieje ikonka pulsu. Gdybyście jednak chcieli na bieżąco leczyć członków ekipy, to wybierzcie postać Falck. Posiada ona pistolet leczący, wystrzeliwujący uzdrawiające strzałki.

Jakie dostępne są tryby gry w Battlefield 2042?

Zespół EA DICE przygotował trzy rozbudowane tryby zabawy, z których każdy rządzi się innymi prawami. Prezentują się one następująco:

  • All-Out Warfare – w tym przypadku mamy dodatkowy podział na dwa rodzaje rozgrywek – Conquest oraz Breakthrough. W tym pierwszym zadaniem graczy jest przejęcie kontroli nad jak największą liczbą punktów porozrzucanych na mapie. To od drużyn zależy, w jakiej kolejności chcą zdobywać teren, który potem muszą bronić przed przeciwnikami. Z kolei w Breakthrough jeden zespół pełni rolę napastników, zaś drugi musi bronić swojej pozycji na mapie. Po zdobyciu strategicznych punktów linia frontu przesuwa się do przodu.
  • Hazard Zone – nowość w serii Battlefield 2042, która powstała z myślą o kooperacyjnej zabawie pomiędzy graczami. Użytkownicy dzielą się na kilka drużyn, a następnie rywalizują ze sobą, który team jako pierwszy zdobędzie najwięcej dysków z danymi i ucieknie z mapy. Na drodze graczy stają także przeciwnicy kontrolowani przez komputer.
  • Portal – dodatkowy tryb, w którym można rozgrywać mecze na mapach z kilku poprzednich części serii Battlefield, jak Bad Company 2, „trójki” lub klasycznego 1942. Co ciekawe, na każdej z map obowiązują mechaniki wykorzystywane w danych odsłonach cyklu.

Battlefield 2042 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 560 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 100 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Battlefield 2042 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 7 2700X 3.7 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 12 GB GeForce RTX 3060 / 8 GB Radeon RX 6600 XT lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 100 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Autor: Łukasz Morawski