Data publikacji:

Tribes of Midgard. Kooperacyjna gra o wikingach

Moda na gry wideo z udziałem wikingów zdaje się nie przemijać. Gracze nie zdążyli jeszcze zapomnieć o Assassin’s Creed Valhalla oraz popularnym Valheim, a do sprzedaży już trafiła kolejna produkcja poruszająca tę tematykę. Sprawdźmy, czy studio Norsfell Games udźwignęło ten materiał – zapraszam do tekstu poświęconego grze Tribes of Midgard.

Polecamy: Najciekawsze premiery gier w 2021 roku

tribes of midgard

Czy warto zagrać w Tribes of Midgard? Recenzja gry

O studio Norfsell Games mogliście do tej pory nie słyszeć, ponieważ Tribes of Midgard jest ich pierwszym projektem. I trzeba przyznać, że zespół zaliczył fantastyczny start, ponieważ stworzone przez nich dzieło jest naprawdę godne uwagi.

Produkcja nie tylko oferuje ciekawy setting, ale na dodatek zapewnia interesujący gameplay, który potrafi wciągnąć graczy na wiele godzin. Jeżeli razem ze znajomymi szukacie rozbudowanej gry kooperacyjnej, to właśnie znaleźliście idealny dla was tytuł. Co więcej, w rozgrywka PvE (gracze konta przeciwnicy sterowani przez komputer) może wziąć udział aż dziesięciu graczy!

Tribes of Midgard czerpie garściami z mitologii nordyckiej i to na niej opiera swoją fabułę. W grze wcielamy się w dzielnych wikingów, którzy muszą przygotować się do nadchodzącego Ragnaroku, czyli swoistego końca świata. Co wieczór ich osady są atakowane przez złowieszczą armię Heltingów, chcących zdobyć nasiona drzewa Yggdrasil. Jeśli to zrobią, zamieszkiwaną przez ludzi krainę Midgard czeka apokalipsa. A żeby tego było mało, od czasu do czasu pojawiają się też potężni Jotuni, pełniący rolę wymagających bossów.

Podobnie jak w polskim Siege Survival: Gloria Victis, rozgrywka została podzielona na dwa etapy – dzień i noc. Kiedy na niebie świeci słońce, uczestnicy zabawy muszą wybyć z wioski w poszukiwaniu cennych łupów oraz surowców. Te następnie wykorzystywane są do wybudowania nowych fortyfikacji, ulepszenia wyposażenia i innych rzeczy potrzebnych do przeżycia. Dopiero, kiedy zapada noc, wtedy trzeba liczyć się z kolejnymi falami przeciwników. Zabawa bywa wymagająca, dlatego dużą rolę odgrywa tutaj nienaganna współpraca pomiędzy graczami, którzy powinni mądrze podzielić się obowiązkami.

Twórcy zdecydowali się na przedstawienie gry z widoku izometrycznego, co w przypadku tego tytułu sprawdza się doskonale. Dzięki temu mamy ograniczone pole widzenia, dlatego każda wędrówka w ciągu dnia oznacza podróż w nieznane, co generuje spore emocje. Studio postawiło również na stylizowaną, bardzo kolorową oprawę wizualną, nawiązującą klimatem do kreskówek. Całość prezentuje się naprawdę ładnie i – co najważniejsze – czytelnie.

Tribes of Midgard to ciekawa produkcja, która łączy w sobie cechy wielu gatunków. Z jednej strony mamy do czynienia z hack and slashem w stylu Diablo, a z drugiej wiele mechanik odnosi się do gier survivalowych pokroju Don’t Starve. Jest to też nie lada gratka dla miłośników mitologii nordyckiej, aczkolwiek musicie wiedzieć, że  gra nie traktuje się śmiertelnie serio. Świadczyć mogą o tym chociażby zabawne gesty bohaterów czy komiczne stroje, pokroju wielkiej kolorowej głowy misia w formie czapki.

Tribes of Midgard - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Tribes of Midgard?

Jeżeli szukacie wskazówek dotyczących gameplayu, które pomogłyby wam w walce z przeciwnikami, to koniecznie obejrzyjcie poniższy materiał wideo. Znajdziecie w nim dziesięć porad dotyczących rozgrywki w Tribes of Midgard:

Ile godzin zajmuje ukończenie Tribes of Midgard?

Zaliczenie Saga Mode może zająć nawet dziesięć godzin, ale na tym zabawa się nie kończy. Na graczy czekają jeszcze do zaliczenia dungeony, co może wydłużyć zabawę o dodatkowe dziesięć godzin. Oczywiście nie wspominając o trybie Survival, w który można grać tyle czas, ile ma się na to ochotę.

Na czym zagrać w Tribes of Midgard?

Studio Norsfell Games przygotowało multiplatformowy tytuł, który jednak nie pojawi się na konsolach Microsoftu oraz Nintendo. Osoby zainteresowane Tribes of Midgard, mogą kupić egzemplarz gry na PlayStation 4 lub 5. Produkcja dostępna jest także na komputerach osobistych.

Premiera Tribes of Midgard – kiedy?

Jeżeli zainteresowała was ta produkcja, to nie musicie już dłużej czekaj na jej premierę. Dzieło kanadyjskiego zespołu trafiło do sprzedaży 27 lipca 2021 roku na wszystkich planowanych platformach. Nie wiadomo, czy gra w przyszłości zostanie udostępniona też na innych konsolach.

Produkcja dostępna jest w dwóch wersjach – standardowej oraz Deluxe. Ta druga zawiera ciekawe cyfrowe dodatki kosmetyczne dla bohaterów oraz ich pupilów towarzyszących protagonistom podczas wędrówki przez Midgard.

Czy gra Tribes of Midgard posiada polską wersję językową?

Tak, gra dostępna jest w polskiej wersji językowej – zarówno w wersji na konsolach, jak i komputerach osobistych. Tytuł oferuje jednak wyłącznie rodzime napisy, co jest w zupełności wystarczające, ponieważ w grze niemalże nie ma dialogów. 

Tribes of Midgard na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTX 560 / Radeon HD 7770 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 8 GB
  • System operacyjny: Windows 7 (64-bit)

Tribes of Midgard na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 780 Ti / 4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 8 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Autor: Łukasz Morawski