Data modyfikacji:

Temperatura procesorów – optymalna i krytyczna

Komputery stacjonarne z odpowiednimi podzespołami mogą poradzić sobie z każdą nową grą. Niestety wraz z uruchamianiem bardziej wymagających produkcji, sprzęt potrzebuje większej mocy. Ta z kolei generuje ciepło, które wpływa negatywnie na pracę CPU. Jaka jest optymalna temperatura procesora i jak zapobiegać jego przegrzaniu? Tego dowiecie się z mojego poradnika.

Temperatura optymalna i krytyczna – o co chodzi?

Temperatura optymalna to taka, w której domyślnie powinien pracować komputer. Oznacza to, że procesor wydziela ciepło w rozsądnych wartościach, nie zagrażających jego pracy. Jeżeli CPU (ang. Central Processing Unit) posiada temperaturę optymalną, to nie powinniście się martwić o jego uszkodzenie, ponieważ wszystko działa tak, jak powinno. Gorzej, gdy temperatura przekroczy próg krytyczności. Wtedy oznacza to, że komputer miewa jakieś problemy, które trzeba jak najszybciej zdiagnozować. W przeciwnym razie może doprowadzić to do całkowitego spalenia procesora.

Kiedy mamy do czynienia z temperaturą optymalną i krytyczną?

Z racji tego, że branża technologiczna cały czas się rozwija, ciężko jest ustalić identyczne wartości optymalne i krytyczne dla wszystkich procesorów. Nawet modele sprzedawane przez jednego producenta potrafią generować mniejsze lub większe ciepło, bez żadnego zagrożenia dla urządzenia. Obecnie na rynku funkcjonują przede wszystkim procesory Intel Core oraz AMD Ryzen, których wartości temperaturowe bywają odmienne. Jedno jest pewne – żaden z CPU nie powinien przekroczyć 95 / 100 stopni Celsjusza. Wtedy na pewno można mówić o temperaturze krytycznej, bez względu na to z urządzeniem jakiego producenta macie do czynienia.

 • Procesory AMD RYZEN - sprawdź aktualne ceny
 • W przypadku procesorów Intela przyjęło się, że idealną temperaturą jest 40 stopni Celsjusza, z kolei w sprzęcie AMD temperatura może spokojnie dochodzić do 45 stopni Celsjusza. Oczywiście są to wartości dotyczące komputera w stanie spoczynku (upraszczając - to moment, gdy uruchomiony jest jedynie system operacyjny). Gdy rozpoczniecie jakieś procesy (uruchomicie gry, programy graficzne, itp.), wtedy naturalną koleją rzeczy będzie to, że temperatura wewnątrz obudowy wzrośnie. W przypadku nowych gier komputerowych może dochodzić nawet do 60-75 stopni Celsjusza i nie będzie to miało negatywnego wpływu na działanie procesora.

  Możecie przeprowadzić bardzo prosty test, żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Po wyłączeniu gry obserwujcie cały czas temperaturę procesora. Jeśli ta w ciągu dwóch / trzech minut zmaleje do idealnej temperatury optymalnej, to znaczy, że nie macie powodów do obaw. Powtórzcie tę czynność kilka razy, żeby kompletnie rozwiać swoje obawy.

  Jak sprawdzić temperaturę procesora?

  Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie temperatury procesora. Możecie to zrobić poprzez BIOS, ale osobiście odradzam tę metodę. Głównie dlatego, że nie sprawdzicie w niej, jak komputer reaguje na uruchomione programy lub gry. W tym celu najlepiej jest pobrać jedną z darmowych aplikacji, która bezbłędnie określi, czy wasz procesor nabiera zbyt dużej temperatury czy wszystko działa tak jak należy.

  Bardzo dobrym i skutecznym programem jest Core Temp, przedstawiający dokładną temperaturę na każdym z rdzeni procesora. Procesy obliczane są w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możecie na próbę "pomęczyć" trochę komputer, sprawdzając tym samym, w jakich momentach grzeje się najbardziej. Jeżeli to narzędzie z jakichś powodów nie będzie wam pasowało (jego oprawa jest dosyć oldschoolowa), to z innych opcji polecam Speed Fan lub HWMonitor. Oprócz tego, każdy z producentów procesorów posiada własne, dedykowane oprogramowanie kontrolujące temperaturę optymalną i krytyczną.

  Jak zapobiegać przegrzewaniu procesora?

  Zazwyczaj głównym powodem zbytniego nagrzewania się procesora jest kurz, który osadza się na wentylatorach lub wylotach powietrza w obudowie komputera. Walka z kurzem jest ciężka i tak naprawdę nie da się jej wygrać. Trzeba więc pamiętać o tym, że musicie raz na jakiś czas porządnie wyczyścić wnętrze waszego peceta, żeby pozbyć się osądzającego na podzespołach brudu. Pisałem o tym poradnik, dlatego po więcej informacji odsyłam was do niego – Jak wyczyścić komputer z kurzu?

  Samo czyszczenie nie zawsze jest wystarczające do zmniejszenia temperatury. W wielu przypadkach wina leży również po stronie wyschniętej pasty termoprzewodzącej znajdującej się na procesorze. Wystarczy ją wymienić, a wasz sprzęt powinien odczuć ulgę. Gdyby jednak to też nie poskutkowało, to oznacza, że prawdopodobnie posiadacie zbyt słaby system chłodzenia. Koniecznie wiec będziecie musieli zainwestować w mocniejsze wentylatory, które lepiej poradzą sobie z odprowadzaniem ciepła.


  Szukacie innych poradników? Sprawdźcie, co mamy wam do zaoferowania:

 • Jak wyczyścić telefon z brudu?
 • Paysafecard - co to jest? Gdzie kupić?
 • Jak zamienić telefon w pilot do TV?
 • Czym różnią się wersje Windowsa OEM i BOX?
 • Jaki kupić monitor? LED czy LCD?
 • Telewizja przez Internet – jak oglądać?
 • Adapter Wi-Fi na USB – jaki wybrać?
 • Jak przyciąć kartę SIM do Nano-SIM?
 • Miracast. Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo?
 • Pasty termoprzewodzące do chłodzenia procesorów. Jak schłodzić procesor?
 • Udostępnianie gier na Steam. Opis funkcji Steam Family Sharing
 • Udostępnianie znajomym gier na PS4. Jak ustawić konto podstawowe?
 • Gra zdalna PS4. Jak grać w gry z PlayStation 4 na PC?
 • Udostępnianie gier na Steam. Opis funkcji Family Sharing
 • Jak wyczyścić pamięć w telefonie?
 • Jak przyspieszyć pracę komputera?
 • Jak uratować zalany telefon?
 • Jak wyczyścić komputer z kurzu?
 • Autor: Łukasz Morawski