Chciałbyś zagrać w gry, które posiada twój znajomy? Poniżej znajdziesz opis, jak tego dokonać w legalny sposób.
Gry komputerowe to całkiem kosztowne hobby. Premierowe tytuły potrafią kosztować sporo pieniędzy, nawet w przypadku wydań na komputery osobiste. Jeśli więc macie ograniczony budżet, a chcielibyście zagrać w jakąś produkcję, którą akurat posiada w swojej bibliotece wasz znajomy, to jest na to pewien sposób. Co najważniejsze, jest to oficjalna metoda wspierana przez Steam, dlatego wszystko odbywa się w sposób legalny. Nie musicie obawiać się więc o blokadę konta lub inne nieprzyjemności. Należy tylko pamiętać o tym, że osoba korzystająca z czyjejś biblioteki, może narobić komuś "smrodu" jeżeli zacznie wykorzystywać gry do cheatowania i innych nieczystych zagrywek. Wtedy użytkownik udostępniający gry poniesie konsekwencje, takie jak blokada VAC, brak możliwości współdzielenia gier, itp. Pamiętajcie wiec, żeby być fair, a jeżeli to wy dajecie komuś dostęp do swoich tytułów, to bądźcie pewni, że jest to osoba godna zaufania.
Funkcja Steam Family Sharing polega na tym, że jeden użytkownik udostępnia drugiemu dostęp do całej swojej biblioteki gier. Nie można współdzielić pojedynczych tytułów - wszystkie, albo żaden. Rozwiązanie to ma również kilka ograniczeń, z czego najistotniejsza jest ta, że w produkcje z jednego konta można w grać wyłącznie na jednym komputerze. Dlatego jeśli ktoś pożyczył wam swoje tytuły, to ona ma pierwszeństwo do korzystania z nich. Gdybyście akurat grali w jakąś grę, a w tym samym czasie wasz znajomy również odpaliłby Steama, to wtedy macie kilka minut na zapisanie postępu w rozgrywce, a następnie tracicie tymczasowo dostęp, do momentu, aż drugi gracz przestanie grać.
Udostępnianie gier na Steam ma również ograniczenie wynikające z limitu urządzeń dopisanych do biblioteki. Upoważnionych może być jednocześnie do dziesięciu komputerów oraz pięciu kont. Wszystkie pecety muszą zostać autoryzowane przez właściciela biblioteki. Podczas korzystania z pożyczonych gier trzeba być cały czas online. Jeśli przełączycie aplikację Steam w tryb offline, wtedy automatycznie tracicie dostęp do udostępnionych produkcji.
Poniżej przedstawię krok po kroku, jakie czynności należy wykonać, żeby proces przebiegł pomyślnie. Punkty dotyczą osoby udostępniającej gry, dlatego musicie jej przedstawić, co trzeba w tym przypadku zrobić:
Jeśli wszystko poszło dobrze, to osoba która otrzymała dostęp do biblioteki gier, powinna zalogować się na swoim komputerze w celu sprawdzenia, czy funkcja Steam Family Sharing zadziałała. Gdyby jednak pojawiały się problemy, to istnieje także drugi sposób. Należy wejść na konto drugiego gracza, kliknąć prawym przyciskiem na jakimś tytule, a następnie wybrać opcję "Poproś o dostęp". Wtedy drugi gracz musi wyrazić zgodę i sprawa powinna być załatwiona. Z doświadczenia wiem, że udostępnianie gier na Steam bywa problemowe, nawet jeśli wszystko robimy jak należy. Dlatego nie zrażajcie się, jeśli nie wyjdzie za pierwszym razem. Spróbujcie jeszcze raz na spokojnie i może wtedy załapie.
Jeżeli mielibyście jeszcze jakieś wątpliwości, to odpowiedzi na wszystkie dodatkowe pytania znajdziecie na oficjalnej stronie Steama. Wystarczy, że klikniecie w ten link, żeby przejść do zakładki poświęconej funkcji Steam Family Sharing. Mimo to, mam nadzieję, że mój poradnik będzie dla was wystarczający, i że dzięki niemu będziecie mogli cieszyć się ze znajomymi wspólną biblioteką gier.
Jeżeli macie własne, ciekawe spostrzeżenia na poruszony w powyższym tekście temat, bądź w ogóle nie zgadzacie się z moją publikację lub po prostu chcecie podzielić się swoją opinią, skontaktujcie się ze mną! Znajdziecie mnie na profilu facebookowym Ekspert Ceneo, gdzie czekam na wasze wiadomości oraz komentarze pod wpisami. Na większość staram się odpowiedzieć najszybciej jak to możliwe, jeśli oczywiście jest to konieczne.
Autor: Łukasz Morawski