Data modyfikacji:

Czym różnią się wersje Windowsa OEM i BOX?

Microsoft oprócz podziału systemu Windows na najbardziej popularne Home i Pro oferuje także dwa warianty licencyjne. Z poniższego tekstu dowiecie się, jakie są różnice pomiędzy wersjami OEM i BOX.

Planujecie kupno nowego komputera stacjonarnego lub laptopa i chcecie posiadać legalny system operacyjny? Przed wami stoi kolejny ważny wybór, który może mieć wpływ na wasze przyszłe wydatki. Pod względem działania oprogramowania, obie wersje Windowsa prezentują się identycznie, różnią je jedynie kwestie licencyjne. Te jednak są niezwykle istotne, dlatego warto o nich pamiętać decydując się na OEM lub BOX.

WINDOWS OEM – czym się charakteryzuje?

Pełna nazwa tej licencji brzmi Original Equipment Manufacturer, co można rozumieć jako Producent Oryginalnego Wyposażenia. Nic nam to jednak nie mówi, ale chodzi o to, że w tym przypadku Windows sprzedawany jest przez inną firmę niż Microsoft. Systemy operacyjne OEM dołączane są więc do gotowych komputerów (zazwyczaj laptopów), które kupimy w sklepach z elektroniką. Po wybraniu tej wersji, nie otrzymujemy żadnej płyty instalacyjnej ani pendive’a, ponieważ system jest fabrycznie instalowany przez firmę odpowiadającą za sprzedaż sprzętu.

Dawniej Windows OEM był przypisywany do płyty głównej, dlatego przeniesienie go na inne urządzenie było praktycznie niemożliwe. Obecnie system łączy się z kontem Microsoft, co umożliwia aktywowanie oprogramowania na innym komputerze. Wcześniej należy jednak dezaktywować OEM na oryginalnym sprzęcie. Proces ten bywa trochę skomplikowany, dlatego najlepiej skontaktować się z infolinią Microsoftu, gdzie pracownicy firmy podpowiedzą krok po kroku, co należy robić.

WINDOWS BOX – czym się charakteryzuje?

W tym przypadku najprościej można powiedzieć, że jest to „Windows w pudełku”, co jest jak najbardziej zgodne z prawdą. System operacyjny z licencją BOX można zamówić oddzielnie na stronie Microsoftu lub w sklepach zajmujących się handlem oprogramowaniem. Po wybraniu wersji BOX otrzymujemy Windowsa na fizycznym nośniku – najczęściej jest to płyta, ale może być również pamięć USB. Tutaj również system jest przypisywany do konta Microsoft.

Wersje BOX można przypisać do tylu komputerów, na ile pozwoli wam licencja, jaką wybierzecie. Jeśli zdecydujecie się na wariant z jednym komputerem, to przed zainstalowaniem systemu na innym sprzęcie, będziecie musieli dezaktywować poprzednie urządzenie. Proces instalacji jest o wiele łatwiejszy niż w wersji OEM, wystarczy wsadzić płytkę instalacyjną i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta.

Windows OEM czy BOX – co wybrać?

Licencja BOX jest o wiele bardziej przystępna w zarządzaniu. Przeinstalowanie systemu na inny komputer nie stanowi większych problemów, a ponadto decydując się na ten wariant otrzymujecie wsparcie techniczne Microsoftu. W przypadku OEM takiego wsparcia nie ma, plus próby przeniesienie licencji na inny sprzęt bywają kłopotliwe. Osobiście polecam wybrać BOX, ponieważ jest to domyślny sposób sprzedaży tego oprogramowania, wspierany przez producenta. Cena jest trochę wyższa, ale nie na tyle duża, żeby mówić o jakimś wielkim wzroście kosztów.

 Szukacie innych poradników? Sprawdźcie, co mamy wam do zaoferowania:

 • Jaki kupić monitor? LED czy LCD?
 • Telewizja przez Internet – jak oglądać?
 • Adapter Wi-Fi na USB – jaki wybrać?
 • Jak przyciąć kartę SIM do Nano-SIM?
 • Miracast. Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo?
 • Pasty termoprzewodzące do chłodzenia procesorów. Jak schłodzić procesor?
 • Udostępnianie gier na Steam. Opis funkcji Steam Family Sharing
 • Udostępnianie znajomym gier na PS4. Jak ustawić konto podstawowe?
 • Gra zdalna PS4. Jak grać w gry z PlayStation 4 na PC?
 • Udostępnianie gier na Steam. Opis funkcji Family Sharing
 • Jak wyczyścić pamięć w telefonie?
 • Jak przyspieszyć pracę komputera?
 • Jak uratować zalany telefon?
 • Jak wyczyścić komputer z kurzu?

 • Jeżeli macie własne, ciekawe spostrzeżenia na poruszony w powyższym tekście temat, bądź w ogóle nie zgadzacie się z moją publikację lub po prostu chcecie podzielić się swoją opinią, skontaktujcie się ze mną! Znajdziecie mnie na profilu facebookowym Ekspert Ceneo, gdzie czekam na wasze wiadomości oraz komentarze pod wpisami. Na większość staram się odpowiedzieć najszybciej jak to możliwe, jeśli oczywiście jest to konieczne.

  Autor: Łukasz Morawski