Kurz jest wszędzie… Nie ważne, jak bardzo będziemy starali się temu zapobiec, i tak nigdy nie unikniemy szarego puchu na półkach z grami, sprzętach RTV i innych przedmiotach znajdujących się w domu.
Regularne czyszczenie mebli jest obowiązkiem, tak samo jak pozbywanie się kurzu z komputera. Wewnątrz obudowy pracuje kilka wentylatorów, które podczas swojej pracy gromadzą dodatkowe pokłady irytującego brudu. Kurz w komputerze bywa groźny dla maszyny, ponieważ może doprowadzić do jego przegrzania, natomiast pył zbierający się na myszkach i klawiaturach jest szkodliwy dla użytkowników, którzy mają bezpośredni kontakt z tymi przedmiotami. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, jak wyczyścić komputer z kurzu.
Przed przystąpieniem do prac porządkowych, zadbaj o jak największe bezpieczeństwo. Przede wszystkim, nigdy nie rób nic przy pececie, jeśli ten jest podłączony do prądu. Nie dosyć, że w ten sposób możesz zniszczyć swój sprzęt, to na dodatek może kosztować cię to utratę zdrowia, a w najgorszym razie, utratę życia. Walka z kurzem jest ważna, ale nie do tego stopnia.
Bez sprężonego powietrza nawet nie masz co zabierać się do pracy. Jest to zdecydowanie najważniejszy gadżet, który pozwoli ci pozbyć się kurzu z nawet najbardziej ciasnych zakamarków. Jedna puszka powinna ci spokojnie wystarczyć na dokładne wyczyszczenie wnętrza obudowy.
BARDZO WAŻNE: puszką ze sprężonym powietrzem nie należy potrząsać, ponieważ gaz może rozsadzić ja od środka ze względu na nagły skok ciśnienia. Poza tym, ze sprężonego powietrza można korzystać wyłącznie w pozycji pionowej. W przeciwnym razie gaz zamieni się w ciecz, przez co możecie jeszcze bardziej zaszkodzić odkurzanym podzespołom.
Kiedy komputer jest bardzo mocno zakurzony, wentylatory nie dają rady wydmuchiwać tyle kurzu, ile powinny. W efekcie, podzespoły zaczynają się przegrzewać, co może doprowadzić do ich spalenia. Warto więc po pozbyciu się kurzu, wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze, bo stara prawdopodobnie uległą wyschnięciu. Nowa pasta zapewni lepsze chłodzenie serca komputera, bez którego pecet nie byłby w stanie funkcjonować.
BARDZO WAŻNE: podczas wyjmowania procesora, uważaj, żebyś go nie uszkodził. Element ten jest zazwyczaj bardzo delikatny, więc trzeba się z nim obchodzić delikatniej niż z jajkiem.
Jeśli wiesz już, jak wyczyścić kurz w komputerze, to teraz skupmy się na eliminowaniu brudu z innych ważnych elementów podczas pracy lub grania na komputerze.
Ścierka z mikrofibry to jeden z lepszych przedmiotów wykorzystywanych do walki z kurzem. Można z niej korzystać podczas sprzątania właściwie większości powierzchni w domu, ale w naszym przypadku, z pewnością ułatwią ci wyczyszczenie monitora, myszki, klawiatury oraz zewnętrznej strony obudowy komputera. Żeby ścierka była skuteczniejsza, trzeba dokupić specjalne środki czyszczące.
Podczas czyszczenia monitora, koniecznie wykorzystajcie do tego specjalną piankę, którą dosłownie kupicie za kilka złotych. Jej właściwości antystatyczne oraz bakteriobójcze doskonale nadają się do czyszczenia monitorów.
Podobnie jest w przypadku pozbywania się kurzu z myszek oraz klawiatur. Tyle, że w tym przypadku, należy kupić odpowiednią piankę do czyszczenia plastiku. Takie pianki również mają działania antystatyczna, więc zapobiegają przywieraniu kurzu przez dłuższy czas.
Autor: Łukasz Morawski