Data publikacji:

Jak przyspieszyć komputer?

Spadająca wydajność programów, gier, a także całego systemu operacyjnego, to oznaki coraz wolniej działającego komputera. Przyczyn tego zjawiska może być potencjalnie bardzo wiele, problemy te można jednak najczęściej naprawić samemu, bez potrzeby wzywania na pomoc znajomych specjalistów lub oddawania sprzętu do serwisu. Przedstawimy kilka najpopularniejszych sposobów na zoptymalizowanie pracy komputera, z którymi poradzą sobie nawet mało zaawansowani użytkownicy peceta. 
jak przyspieszyć komputer

Sprawdź programy działające w tle i uruchamiające się wraz z systemem operacyjnym

Zapewne najczęstszą przyczyną zbyt wolno działającego komputera jest obciążenie jego zasobów przez nadmierną liczbę jednocześnie uruchomionych programów. Działają one w tle i zazwyczaj uruchamiają się automatycznie wraz z systemem operacyjnym, pochłaniając znaczną część mocy obliczeniowej naszej maszyny.
Wśród winnych należy wymienić tutaj programy antywirusowe, a także pakiety aplikacji biurowych lub użytkowych, a nawet gry. Wielu użytkowników bardzo często nieopatrznie je instaluje, szybko o nich zapominając. Niektóre z nich mogą się pobierać na nasz komputer także po wizytach na podejrzanych stronach internetowych. 
Ilość uruchomionych programów rozpoznamy łatwo po niewielkich ikonach umieszczonych z prawej strony paska zadań systemu Windows. Warto zapoznać się ze wszystkimi z nich i sprawdzić, z których nigdy nie korzystaliśmy.
Niestety nie wszystkie problematyczne programy będą wyświetlać się na pasku, warto więc dla pewności sprawdzić Menedżer zadań systemu Windows dostępny po naciśnięciu kombinacji przycisków ctrl + alt + delete. W oknie wybieramy zakładkę „Uruchamianie”. W tym miejscu przejrzymy wszystkie programy, które włączają się przy inicjalizacji systemu, funkcję tą możemy indywidualnie wyłączyć przy każdym z nich.

Zoptymalizuj działanie przeglądarki internetowej

Najczęściej używanym programem na większości komputerów jest zazwyczaj przeglądarka internetowa. Wbrew pozorom pochłaniać może ona dużą część pamięci peceta, wyraźnie spowalniając pracę systemu operacyjnego, problem jest największy w przypadku tańszych laptopów i pecetów przeznaczonych przede wszystkim do pracy biurowej
Źródłem problemów jest tutaj najczęściej otwieranie równocześnie zbyt dużej liczby zakładek i instalacja nadmiernej ilości wtyczek i rozszerzeń programu. Warto więc zamknąć niepotrzebne okna, jeżeli zależy nam szybkim dostępie do konkretnych stron, otwarte zakładki zamieńmy na łatwo dostępne linki, które zapiszemy w przeglądarce. Nie zaszkodzi też wypróbować alternatyw dla wciąż najpopularniejszego Chrome’a, które mogą zaskoczyć szybkością pracy. 

Oczyść dysk komputera

Kolejnym skutecznym sposobem na przyspieszenie komputera jest oczyszczenie dysku komputera. Zaznaczmy jednak, że realny wpływ na jego wydajność będzie miały przede wszystkim gruntowne porządki na partycji systemowej. Jeżeli dysk na którym zainstalowany został Windows uległ prawie całkowitemu przepełnieniu należy szybko działać. Do jego optymalnego działania zaleca się zwolnienie co najmniej 20 procent jego objętości.
Co należy więc zrobić? Po pierwsze usuwamy rzadko używane programy (tu zwracamy szczególną uwagę na gry), przeglądamy dokumenty (największą ilość miejsca zajmują zdjęcia i klipy wideo) i archiwizujemy najbardziej kluczowe pliki na innych nośnikach danych (pendrive’y, dyski zewnętrzne).
Jeżeli system operacyjny nie jest zainstalowany na magnetycznym napędzie HDD, skutecznym sposobem na zwiększenie wydajności jest też defragmentacja, a więc uporządkowanie rozrzuconych fragmentów plików i przyspieszenie do nich dostępu. Dostęp do systemowego defragmentatora otrzymujemy klikając prawym przyciskiem na ikonce dysku i wybierając z menu kontekstowego opcję „Właściwości”, w program jest w  zakładce narzędzia.  Zwróćmy uwagę na to, że defragmentator nie pomaga właścicielom dysków SSD, które są całkowicie odporne na problemy, które naprawia proces. 

Sprawdź komputer pod kątem złośliwego oprogramowania

Nieraz za zbyt wolne działanie systemu i komputera odpowiadać może działające w tle złośliwe oprogramowanie. Zazwyczaj jest ono wykrywane przez Windowsa i automatycznie usuwane, ale bardziej kompleksowe zagrożenia tego typu są w stanie umknąć uwadze filtrów. Warto więc regularnie przeprowadzać skan peceta w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń, z zadaniem tym radzą sobie popularne programy typu antywirus lub antymalware. W sieci znajdziemy wiele sprawdzonych i całkowicie darmowych programów, których rankingi znajdziemy bez problemu w sieci.

Wyczyść wnętrze komputera

Nieraz winnym spowolnienia komputera jest nie oprogramowanie, ale sam sprzęt. Odpowiedzialne jest tutaj nadmierne zabrudzenie peceta. Kurz i pył dostają się do jego wnętrza w sposób całkowicie normalny, nieusuwane stopniowo blokują otwory wentylacyjne i wiatraki odpowiadające za chłodzenie procesora i karty graficznej. Osiadają też na radiatorach i samych układach scalonych, dodatkowo przyspieszając ich nagrzewanie się. Nadmiernie wysoka temperatura obniża żywotność podzespołów oraz skutecznie obniża ich wydajność. 
Z tego też powodu, eksperci zalecają regularne czyszczenie wnętrza komputera, dotyczy to zarówno maszyn stacjonarnych, jak i laptopów. W obu przypadkach sięgamy po sprawdzone środki do pielęgnacji elektroniki. Zwłaszcza dla przenośnych pecetów optymalnym rozwiązaniem jest   sprężone powietrze w sprayu, łatwo wydmucha ono kurz i pył z trudno dostępnych miejsc wewnątrz obudowy. 
Zdjęcie: Envato Elements