Data publikacji:

State of Decay 3. Kiedy premiera kolejnej odsłony serii o zombie?

Jeżeli nadal nie macie dosyć tematyki żywych trupów, to studio Undead Labs we współpracy z Xbox Game Studios szykuje dla was kolejną odsłonę swojej sztandarowej serii o zombiakach. Sprawdźcie, co na ten moment wiemy o State of Decay 3.

Czytaj również: Kiedy premiery nowych gier?
State of Decay 3

State of Decay – co to?

State of Decay to seria survivalowych gier akcji, w których bohaterowie muszą zmagać się z epidemią zombie na terenie zniszczonych Stanów Zjednoczonych. Pierwsza odsłona cyklu została wydana w 2013 roku i była nastawiona na rozgrywkę dla pojedynczego gracza. Z kolei w kontynuacji z 2018 roku studio Undead Labs zdecydowało się na wprowadzenie trybu kooperacji dla maksymalnie czterech użytkowników. 


Przeczytaj także: Noc żywych trupów, czyli najlepsze gry o zombie ostatnich lat


W obu odsłonach akcję obserwowaliśmy z perspektywy trzeciej osoby, a także mieliśmy dostęp do stosunkowo dużych, otwartych map. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej części ważną rolę odgrywał crafting, który umożliwiał zmodyfikowanie broni oraz wytworzenie przedmiotów potrzebnych do przeżycia.

Kiedy odbędzie się premiera State of Decay 3?

O trzeciej odsłonie State of Decay usłyszeliśmy po raz pierwszy w lipcu 2020 roku podczas trwania prezentacji Xbox Games Showcase, w trakcie której Microsoft prezentował nadchodzące produkcje na swoje platformy do grania.

Niestety wydawca nie poinformował, kiedy odbędzie się oficjalna premiera State of Decay 3. Nie wiemy nawet, czy nastąpi to w 2021 roku. Możliwe, że będziemy musieli czekać znacznie dłużej, zanim gra trafi do sprzedaży. Z informacji udostępnionych przez producenta wynika, że projekt jest na razie na bardzo wczesnym etapie produkcyjnym.

Na jakich platformach dostępna będzie gra State of Decay 3?

W najnowszą odsłonę cyklu State of Decay będziemy mogli zagrać na komputerach osobistych oraz platformie Xbox Series X|S. Możliwe, że produkcja udostępniona zostanie również na konsoli 8. generacji. Zależeć to będzie pewnie od daty premiery – im ta później nastąpi, tym mniejsze szanse, że gra trafi na Xbox One.

Nie ma również szans na to, że State of Decay 3 zostanie udostępnione na konsolach PlayStation 4 i 5. Gra tworzona jest we współpracy z firmą Xbox Game Studios, która wspiera finansowo projekty tworzone wyłącznie na pecety z Windowsem oraz Xboksy - okazjonalnie na Nintendo Switch.

Mam natomiast dobrą wiadomość dla subskrybentów Xbox Game Pass Ultimate. Microsoft poinformował, że kiedy State of Decay 3 trafi już do sprzedaży, to będzie udostępniony w ramach usługi w dniu premiery bez żadnych dodatkowych kosztów.

Co wiemy o State of Decay 3?

Chciałbym napisać coś więcej na temat fabuły oraz rozgrywki, ale niestety na ten moment twórcy nie ujawnili żadnych dodatkowych informacji o swoim projekcie. Można więc bazować wyłącznie na doświadczeniach z poprzednich części (raczej nie mamy co liczyć na wielką rewolucję, tylko rozwinięcie pomysłów) oraz krótkim trailerze State of Decay 3 zaprezentowanym podczas Xbox Game Showcase. Wynika z niego, że akcja gry może zostać osadzona w okresie zimowym.
W materiale przedstawiono wyłącznie kobietę, która musi przeżyć w głuszy, m.in. poprzez zdobywanie prowiantu. Na koniec filmu pojawił się zmutowany jeleń, co może być zapowiedzią tego, że w „trójce”, oprócz zombiaków, będziemy musieli również walczyć z nieumarłymi zwierzętami.

Na więcej konkretnych informacji musimy jeszcze poczekać i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie nastąpi to zbyt szybko. Możliwe, że o State of Decay 3 dowiemy się czegoś więcej dopiero podczas targów E3 2021.