Data publikacji:

Dyski SSD vs HDD. Jakie są różnice, które są lepsze do gier?

Decydując się na kupno nowego komputera osobistego bądź laptopa, musicie podjąć decyzję, jaki dysk będzie dla was najlepszy. Jeżeli nie wiecie, jakie są różnice pomiędzy dyskami SSD a HDD, to w poniższym artykule wyjaśnimy dokładnie ich najważniejsze wady i zalety. Odpowiemy także na pytanie, który z tych dysków powinien być obowiązkowym wyposażeniem sprzętu gamingowego.

Polecamy: Jaki dysk twardy do komputera

ssd vs hdd

Dysk HDD – co to?

Pierwszy dysk HDD został opracowany w 1956 roku przez firmę IBM. Było to jednak bardzo duże urządzenie o rozmiarze aż 24 cali, które pomimo swoich rozmiarów, oferowało zaledwie 3,75 MB pojemności. Dopiero w 1987 roku wprowadzono dyski 3,5 calowe, które stały się podstawą do modeli produkowanych do dnia dzisiejszego. Oczywiście z biegiem lat dopracowywano tę technologię, zmieniając jej standardy złącz, wprowadzając nowe formaty (np. 2,5 cala), większą prędkość obrotową czy pojemność.

Skrót HDD pochodzi od zwrotu „hard disk drive”, co tłumaczymy jako „napęd dysku twardego”. Jest to swego rodzaju pamięć masowa, która przechowuje dane użytkownika za pomocą nośnika magnetycznego. Urządzenie to zbudowane jest z głowic elektromagnetycznych oraz wirującego talerza (bądź kilku dysków) wykonanego z mieszanki szkła i cienkiej warstwy metalu. Dane są odczytywane i zapisywane z dysków za sprawą specjalnych, ruchomych głowic.

Jakie są zalety HDD?

Jeśli zastanawiacie się nad kupnem HDD, to koniecznie zapoznajcie się z zaletami tych dysków:

  • Cena – obecnie ten standard powoli odchodzi w zapomnienie, co również oznacza znacznie niższą cenę niż w przypadku dysków SSD. Jeśli zależy wam na jak największej pojemności, to zdecydowanie mniej zapłacicie za jednoterabajtowy dysk twardy, niż SSD.
  • Pojemność – znaczną przewagą dysków HDD nad konkurencyjnym rozwiązaniem jest ich pojemność. W sprzedaży znajdziecie nawet modele oferujące aż 16 TB wolnego miejsca na dane. Taki dysk może spokojnie pomieścić całą wasza bibliotekę cyfrowych wersji gier, zdjęć czy filmów w wysokiej rozdzielczości. Oczywiście tak duży HDD raczej nie będzie wam potrzebny (chyba, że prowadzicie jakaś firmę lub jesteście grafikami/montażystami), ale 5 lub 8 terabajtów wygląda już kusząco.

Jakie są wady HDD?

Niestety format ten jest już mocno przestarzały, dlatego liczba wad zdecydowanie przeważa nad zaletami. Oto one:

  • Żywotność – dyski HDD zbudowane są z mechanicznych elementów, które są bardzo podatne na uszkodzenia. Niekiedy wystarczy jeden większy wstrząs lub uderzenie czymś w obudowę komputera, żeby talerze uległy pęknięciu bądź tymczasowemu zacięciu się. Czasami nadal istnieje szansa na odzyskanie plików, lecz częściej oznacza całkowitą utratę wszystkich danych.
  • Kultura pracy – z racji tego, że dysk twardy jest urządzeniem mechanicznym, mogą wydobywać się z niego dźwięki. Głowice odczytujące dane z talerzy w niektórych modelach bywają mocno słyszalne, co może rozpraszać graczy podczas nocnego grania.
  • Prędkość dysku – jeszcze kilkanaście lat temu tempo pracy HDD nie było szczególnie uciążliwe, ponieważ pliki z grami były znacznie mniejsze, a komputery nie musiały przetwarzać tylu danych jednocześnie. Standardy w tych kwestiach dosyć mocno się zmieniły, przez co dyski twarde nie są już tak wydajne, jak dawniej, sprawiając, że użytkownik traci więcej czasu na podstawowe czynności. Wpływa to nie tylko na kopiowanie i usuwanie plików, ale również na rozruch peceta lub laptopa, a także na ekrany wczytywania w grach.

Dysk SSD – co to?

Dyski SSD (a raczej ich prototypy) pojawiły się już stosunkowo dawno temu, bo w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, kiedy przyspieszył rozwój elektroniki półprzewodnikowej. Technologia ta była jednak przez lata bardzo droga w produkcji, co oczywiście przekładało się na wysokie koszta końcowego produktu. Obecnie dyski kosztują na tyle mało (choć nadal nie są tanie), że powoli stają się standardem.

Nazwa SSD pochodzi od zwrotu „solid-state driver”, zaś w  Polsce określamy je mianem napędów półprzewodnikowych. W tym przypadku również mamy do czynienia z pamięcią masową, przy której natomiast praktycznie całkowicie zrezygnowano z ruchomych mechanicznych elementów. Zamiast tego, całość została oparta na pamięci flash, którą stosuje się również m.in. w kartach pamięci do telefonów czy konsoli Nintendo Switch.

Jakie są zalety SSD?

Poniżej znajdziecie najważniejsze cechy SSD, dzięki którym ten rodzaj dysków cieszy się tak dużym uznaniem u graczy i nie tylko:

  • Prędkość dysku – zdecydowanie największa zaleta SSD. Nawet najlepsze dyski twarde mogą pomarzyć o prędkościach, jakie oferują porządne dyski półprzewodnikowe. To dzięki dużej prędkości szybciej wczytacie system operacyjny oraz inne aplikacje, loadingi w grach ulegną ogromnemu skróceniu, a proces eksportowania autorskich filmów w programach edytorskich nie będzie tak uciążliwy i czasochłonny.
  • Żywotność – dyski SSD, jak każda inna technologia, również mogą ulec awarii. Prawdopodobieństwo, że do tego dojdzie, jest jednak o wiele mniejsze niż w przypadku HDD. W dyskach półprzewodnikowych brakuje talerzy głowic i innych delikatnych elementów, dzięki czemu nawet większe wstrząsy nie powinny mieć większego wpływu na działanie urządzenia.
  • Kultura pracy – dyski SSD mogą również pochwalić się bezszelestnym działaniem. Pod obudową nie ma żadnych elementów, które mogłyby wydawać irytujące dźwięki, które często towarzyszą HDD.

Jakie są wady SSD?

Każda technologia ma oczywiście swoje minusy, a w przypadku SSD prezentują się one następująco:

  • Cena – choć dyski półprzewodnikowe nie są już dobrem ekskluzywnym, to jednak nadal kosztują znacznie więcej od „twardzieli” i raczej nie prędko ulegnie to zmianie. SSD o pojemności 256 GB może być nawet 2,5 razy droższy od odpowiednika w HDD.
  • Pojemność – cena solidnych dysków SSD o pojemności 2 TB może przekraczać nawet tysiąc złotych (albo i jeszcze więcej). Jest to naprawdę duża suma, szczególnie kiedy składamy komputer od podstaw, a cena dysku jest niewiele niższa od kosztu procesora. W związku z tym producentom na razie nie opłaca się produkowanie większych dysków SSD, ponieważ nie ma na nie aż tak dużego zapotrzebowania.

Dysk HDD vs SSD – który lepszy?

Odpowiedź jest jasna – zdecydowanie lepsze są nowoczesne dyski SSD, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę ich wady. Zdecydowanie największą zaletą tych urządzeń jest ich prędkość, która w znacznym stopniu wpływa na komfort użytkowania komputera.

Dysk HDD vs SSD w grach

Prędkość jest istotna podczas grania w wysokobudżetowe produkcje, które wymagają od peceta wczytywania wielu danych jednocześnie. Nawet tańsze dyski SSD za sprawą swojej prędkości odczytu są w stanie szybciej wczytać tekstury oraz inne elementy gry, niż drogie dyski twarde.

Jeśli więc jesteście graczami, to zdecydowanie powinniście wybrać dysk SSD – zapewniam was, że bardzo szybko odczujecie różnicę. Nie bez powodu firmy Sony czy Microsoft chwaliły się wykorzystaniem tej technologii w swoich nowych konsolach. To m.in. dzięki customowym wersjom SSD, takie platformy jak PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S udowadniają sens powstania nowej generacji konsol.

HDD i SSD do domowego użytku

Gdybyście natomiast korzystali z komputera wyłącznie do przeglądania internetu bądź okazjonalnego zgrywania filmików i zdjęć z telefonu, to w zupełności wystarczy wam HDD. W tym przypadku na korzyść może zadziałać fakt, że w znacznie niższej cenie będziecie w stanie kupić dysk o bardzo dużej pojemności.

Autor: Łukasz Morawski