Decydując się na kupno nowego komputera osobistego bądź laptopa, musicie podjąć decyzję, jaki dysk będzie dla was najlepszy. Jeżeli nie wiecie, jakie są różnice pomiędzy dyskami SSD a HDD, to w poniższym artykule wyjaśnimy dokładnie ich najważniejsze wady i zalety. Odpowiemy także na pytanie, który z tych dysków powinien być obowiązkowym wyposażeniem sprzętu gamingowego.
Polecamy: Jaki dysk twardy do komputera
Pierwszy dysk HDD został opracowany w 1956 roku przez firmę IBM. Było to jednak bardzo duże urządzenie o rozmiarze aż 24 cali, które pomimo swoich rozmiarów, oferowało zaledwie 3,75 MB pojemności. Dopiero w 1987 roku wprowadzono dyski 3,5 calowe, które stały się podstawą do modeli produkowanych do dnia dzisiejszego. Oczywiście z biegiem lat dopracowywano tę technologię, zmieniając jej standardy złącz, wprowadzając nowe formaty (np. 2,5 cala), większą prędkość obrotową czy pojemność.
Skrót HDD pochodzi od zwrotu „hard disk drive”, co tłumaczymy jako „napęd dysku twardego”. Jest to swego rodzaju pamięć masowa, która przechowuje dane użytkownika za pomocą nośnika magnetycznego. Urządzenie to zbudowane jest z głowic elektromagnetycznych oraz wirującego talerza (bądź kilku dysków) wykonanego z mieszanki szkła i cienkiej warstwy metalu. Dane są odczytywane i zapisywane z dysków za sprawą specjalnych, ruchomych głowic.
Jeśli zastanawiacie się nad kupnem HDD, to koniecznie zapoznajcie się z zaletami tych dysków:
Niestety format ten jest już mocno przestarzały, dlatego liczba wad zdecydowanie przeważa nad zaletami. Oto one:
Dyski SSD (a raczej ich prototypy) pojawiły się już stosunkowo dawno temu, bo w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, kiedy przyspieszył rozwój elektroniki półprzewodnikowej. Technologia ta była jednak przez lata bardzo droga w produkcji, co oczywiście przekładało się na wysokie koszta końcowego produktu. Obecnie dyski kosztują na tyle mało (choć nadal nie są tanie), że powoli stają się standardem.
Nazwa SSD pochodzi od zwrotu „solid-state driver”, zaś w Polsce określamy je mianem napędów półprzewodnikowych. W tym przypadku również mamy do czynienia z pamięcią masową, przy której natomiast praktycznie całkowicie zrezygnowano z ruchomych mechanicznych elementów. Zamiast tego, całość została oparta na pamięci flash, którą stosuje się również m.in. w kartach pamięci do telefonów czy konsoli Nintendo Switch.
Poniżej znajdziecie najważniejsze cechy SSD, dzięki którym ten rodzaj dysków cieszy się tak dużym uznaniem u graczy i nie tylko:
Każda technologia ma oczywiście swoje minusy, a w przypadku SSD prezentują się one następująco:
Odpowiedź jest jasna – zdecydowanie lepsze są nowoczesne dyski SSD, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę ich wady. Zdecydowanie największą zaletą tych urządzeń jest ich prędkość, która w znacznym stopniu wpływa na komfort użytkowania komputera.
Prędkość jest istotna podczas grania w wysokobudżetowe produkcje, które wymagają od peceta wczytywania wielu danych jednocześnie. Nawet tańsze dyski SSD za sprawą swojej prędkości odczytu są w stanie szybciej wczytać tekstury oraz inne elementy gry, niż drogie dyski twarde.
Jeśli więc jesteście graczami, to zdecydowanie powinniście wybrać dysk SSD – zapewniam was, że bardzo szybko odczujecie różnicę. Nie bez powodu firmy Sony czy Microsoft chwaliły się wykorzystaniem tej technologii w swoich nowych konsolach. To m.in. dzięki customowym wersjom SSD, takie platformy jak PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S udowadniają sens powstania nowej generacji konsol.
Gdybyście natomiast korzystali z komputera wyłącznie do przeglądania internetu bądź okazjonalnego zgrywania filmików i zdjęć z telefonu, to w zupełności wystarczy wam HDD. W tym przypadku na korzyść może zadziałać fakt, że w znacznie niższej cenie będziecie w stanie kupić dysk o bardzo dużej pojemności.
Autor: Łukasz Morawski