Data publikacji:

Jaki dysk do PS4 wybrać? 

Dysk do PS4 oferowany w standardowej wersji szybko okazuje się niewystarczający. Gry i aplikacje zajmują sporo miejsca, dlatego dobrym pomysłem jest zakup nowego dysku, który pozwoli na instalowanie większej ilości tytułów. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie? 

Jak wymienić dysk w PS4? 

Wymiana podstawowego dysku w PS4 nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy zdjąć fragment obudowy, odkręcić śruby i wyciągnąć stary dysk ze specjalnej kieszeni. Nowy dysk umieszczamy w tym samym miejscu i montujemy go do konsoli. Po wykonanej czynności należy tylko zainstalować system operacyjny za pomocą zewnętrznego nośnika USB. Przed całą operacją warto zrobić kopię zapasową, ponieważ podczas instalacji na nowym dysku będzie można ją z łatwością odtworzyć. 

Co zamiast standardowego dysku do PS4? 

O ile sama wymiana dysku nie jest skomplikowana, to wybór odpowiedniego zamiennika może być problematyczny. W pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy zależy ci na dużej pojemności, czy wydajniejszej pracy konsoli. Jeśli potrzebujesz po prostu trochę więcej miejsca na swoje ulubione gry, to wybór dysku HDD o pojemności przynajmniej 2 TB będzie dobrym pomysłem. Pamiętaj, aby kupić dysk, który będzie miał prędkość 7200 rpm. Dyski 5400 rpm nie działają źle, ale do konsoli raczej będą zbyt wolne. 

Jeśli jednak chcesz przyspieszyć nieco uruchamianie poszczególnych gier, jak i samej konsoli, wybierz dysk SSD. Aktualnie na rynku tego typu konstrukcje cieszą się ogromną popularnością. Dysk SSD oferuje kilkukrotnie wyższe transfery danych od dysku HDD. Różnica widoczna będzie już na pierwszy rzut oka. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, że konsola Playstation 5 również otrzyma dysk SSD. Sony widzi ogromny potencjał w tej technologii. 

Pojemność dysku SSD zależy tak naprawdę od zasobności portfela. Ceny 500 GB dysków SSD oscylują w granicach 300 złotych. Dopłacając około 200 złotych spokojnie znajdziesz dysk SSD 1 TB. Za większe pojemności często trzeba zapłacić powyżej 1000 złotych. 

Dlaczego warto wybrać dysk zewnętrzny do PS4? 

Na zwiększenie pojemności w PS4 istnieje jeszcze jeden sposób. Po wprowadzeniu aktualizacji 4.5 dla konsoli Playstation 4 pojawiła się możliwość podłączenia dysku zewnętrznego. W prosty i szybki sposób można skonfigurować zewnętrzne urządzenie do przechowywania gier oraz aplikacji. Dzięki temu nie trzeba wymieniać oryginalnego dysku na zupełnie nowy. 

Jaki dysk zewnętrzny będzie najlepszym wyborem do PS4? Tak naprawdę warto trzymać się tych samych zasad, co w przypadku wcześniej omawianych dysków HDD i SSD. Zdecydowanie tańsze są wersje HDD. Za około 300 złotych otrzymamy dysk o pojemności 2 TB. Dyski zewnętrzne SSD są drogie i trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 400-500 złotych za wersję 500 GB. Warto jednak pomyśleć czy takie rozwiązanie ma sens. System operacyjny wciąż będzie działał na starym dysku, dlatego nie odczujesz większych różnic w płynności. 

Lepszym pomysłem jest zamontowanie dysku SSD o mniejszej pojemności wewnątrz konsoli PS4 i dokupienie pojemniejszego dysku zewnętrznego. Wówczas możesz liczyć na trochę lepszą wydajność. 

Czy warto kupić dysk do PS4? 

Zdecydowanie tak! Nowy dysk przede wszystkim pozwoli na instalowanie większej liczby gier. Nie musisz już decydować, który tytuł usunąć, aby zainstalować nowy. Każdy posiadacz PS4 powinien rozważyć zakup nowego nośnika. Zarówno dedykowane dyski, jak i te zewnętrzne sprawdzają się doskonale. 

Zdjęcie: Unsplash

Autor: Bartłomiej Mazurek