Data modyfikacji:

Jaki dysk twardy do komputera? Rodzaje dysków twardych

Dysk twardy to jeden z istotniejszych elementów każdego komputera. To na nim przechowywane są wszystkie filmy, zdjęcia, aplikacje, a także niezbędne oprogramowanie. Jaki dysk twardy będzie najlepszym wyborem? Zobacz rodzaje dysków twardych.

dysk twardy do komputera

Jaki dysk twardy wybrać?

Zastanawiasz się, jaki dysk twardy do komputera będzie najlepszym wyborem? Zobacz przygotowany przez nas poradnik, w którym omawiamy rodzaje dysków twardych. Mamy też dla ciebie kilka propozycji polecanych urządzeń.

Co to jest i jak działa dysk twardy?

Dysk twardy bez dwóch zdań jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego komputera. Na tym nośniku instalowany jest system operacyjny oraz niezbędne aplikacje. Oczywiście nie można zapominać o wszystkich danych, takich jak dokumenty, filmy czy zdjęcia.

Tak naprawdę wszystko, co robimy na komputerze jest gromadzone na dysku twardym. W przypadku jego uszkodzenia wszystkie dane mogą zostać utracone. Dlatego odpowiedź na pytanie, jaki dysk twardy do komputera wybrać, jest bardzo istotna.

Są serwisy zajmujące się odzyskiwaniem utraconych plików, jednak należy zdawać sobie sprawę, że jest to bardzo kosztowne. W wielu przypadkach nie jest możliwe odzyskanie utraconych danych. Na dysku nie należy więc oszczędzać. Warto inwestować w modele sprawdzonych firm, które zapewnią bezproblemowe działanie bez względu na okoliczności.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje dysków twardych, jakie aktualnie są dostępne w Ceneo.pl.

Rodzaje dysków twardych

Jaki dysk twardy kupić? Do wyboru masz dyski HDD, SSD oraz NAS. Możesz również zdecydować się na dysk zewnętrzny. Poniżej znajdziesz opis każdego z rodzajów dysków twardych.

Dyski HDD

Jaki dysk twardy jest popularny? Dyski HDD, inaczej nazywane talerzowymi, stanowią najliczniejszą grupę. Doskonały stosunek pojemności do ceny sprawia, że są montowane w wielu komputerach stacjonarnych oraz laptopach. Jak działa dysk twardy HDD? Tego typu pamięci masowe, w dużym uproszczeniu, składają się z talerza, warstwy metalu oraz głowic elektromagnetycznych odpowiadających za odczyt oraz zapis danych.

Plusem tej konstrukcji jest duża pojemność i stosunkowo dobra trwałość. Ze względu na elementy mechaniczne dyski HDD po upadku mogą zostać poważnie uszkodzone. Transfer danych w dyskach talerzowych jest przyzwoity, jednak przesyłanie większych plików może zająć trochę więcej czasu.

Jaki dysk twardy HDD? Polecane modele

WD Caviar Blue 1 TB 3,5”

Dysk HDD o pojemności 1 TB jest jednym z najpopularniejszych na Ceneo.pl. Interfejs SATA oraz prędkość obrotowa 7200 obr./min gwarantują bardzo wydajną pracę. Głowica dysku jest umieszczona w bezpiecznej pozycji, aby uchronić dane przed utratą. Cicha praca i dedykowane oprogramowanie to dodatkowe zalety tego modelu.

Seagate Mobile HDD 1TB 2,5”

Solidny dysk twardy jest dobrym wyborem do komputerów przenośnych. Cienka obudowa o grubości zaledwie 7 mm zmieści się praktycznie do każdego urządzenia. Producent zapewnia, że dysk HDD pracuje bardzo cicho i jest odporny na wstrząsy. Za mniej niż 200 złotych to znakomity wybór.

Toshiba P300 3TB 3,5”

Zastanawiasz się, jaki będzie pojemny i solidny dysk twardy HDD? Zwróć uwagę na propozycję Toshiby. Zastosowana technologia minimalizuje ruchy głowic i talerzy, aby przyspieszyć zarówno zapis, jak i odczyt danych. Wewnętrzny czujnik wstrząsu ma za zadanie uchronić użytkownika przed utratą ważnych plików. Nie trzeba obawiać się, że podczas przenoszenia coś złego stanie się z dyskiem.

Dyski SSD

Dyski SSD od jakiegoś czasu podbijają rynek i starają się wyprzeć starsze dyski HDD, stając się coraz popularniejszymi rodzajami dysków twardych. Tajemnica sukcesu tkwi w konstrukcji, która całkowicie pozbawiona jest mechanicznych części. Brak talerzy i innych elementów sprawia, że dysk SSD jest niezawodny i mniej podatny na uszkodzenia.

Dysk półprzewodnikowy opiera się na pamięci flash. Kości umieszczone na płytce PCB są o wiele mniejsze od elementów stosowanych w dyskach HDD. Jednak kompaktowy rozmiar to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Dyski SSD przede wszystkim osiągają kilkukrotnie wyższe prędkości zapisu oraz odczytu. W ten sposób przesyłanie plików, uruchamianie systemu operacyjnego czy otwieranie aplikacji odbywa się w krótszym czasie.

Największym minusem dysków SSD jest stosunek ceny do pojemności. W cenie 1 TB dysku HDD można kupić dysk HDD o pojemności 128 GB lub 256 GB. Wersje o pojemności 1 TB kosztują nawet 1000 złotych. Każdy, kto chce przyspieszyć działanie swojego komputera, sięga po dysk SSD. Zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych są one wykorzystywane coraz chętniej.

Jaki dysk twardy SSD warto kupić?

ADATA M.2 PCIE XPG SX8200

Dysk SSD firmy ADATA jest dedykowany dla wymagających użytkowników komputerów PC. Interfejs M.2 PCIe gwarantuje błyskawiczny zapis oraz odczyt danych. Według producenta prędkość odczytu wynosi 3500 MB/s, natomiast zapisu 2500 MB/s. Pamięć 3D Nand obsługuje technologię kodu korekcji błędów. To przekłada się na większą dokładność transferu, a także dłuższą żywotność.

Samsung 860 EVO 500 GB 2,5”

Solidny dysk składa się z 64-warstwowej pamięci V-NAND, która jest szybka, energooszczędna i wytrzymała. Technologia Turbo Write zapewnia sześciokrotnie większy bufor dysku przy dużym obciążeniu. Odczyt na poziomie 550 MB/s i zapis wynoszący 520 MB/s to dobre wyniki, jak na oferowaną cenę. Do codziennego użytku to bardzo dobry dysk.

GoodRam CX400 512 GB

Budżetowy dysk SSD firmy GoodRam prezentuje się bardzo dobrze. Prędkość zapisu oscyluje w granicach 490 MB/s, natomiast odczytu 550 MB/s. Pojemność 512 GB pozwoli na przechowywanie wielu plików. Dobre oceny użytkowników na Ceneo.pl potwierdzają, że warto zainwestować w produkt firmy GoodRam.

Dyski NAS

Kolejny rodzaj dysków twardych jest znakomitym wyborem dla osób, które przechowują duże ilości plików i chcą mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca. Wewnątrz obudowy można umieścić zarówno dysk HDD, jak i SSD. Kilka dostępnych slotów umożliwia bardzo łatwą rozbudowę. Dostęp do danych jest możliwy zarówno za pomocą kabla, jak i bezprzewodowo. To daje duży komfort podczas codziennego użytkowania.

Polecane dyski NAS

Synology DS218J

Dysk Synology DiskStation ma dwie kieszenie, w których można umieścić wybrany dysk twardy. Wbudowany procesor dwurdzeniowy zapewnia przepustowość sekwencyjną wynoszącą 113 MB/s w trybie odczytu i 112 MB/s w trybie zapisu. Możliwość dzielenia się plikami pomiędzy różnymi platformami to duża zaleta. Dysk działa pod kontrolą dedykowanego oprogramowania, które znacznie ułatwia korzystanie.

QNap TS-351-2G

Chętnie wybierany model ma dwa gniazda na dyski M.2 SSD, które zapewniają najwyższy transfer danych. Urządzenie jest wspomagane przez dwurdzeniowy procesor Intel Celeron J1800. Serwer NAS obsługuje RAID. Jeżeli zastanawiasz się, jaki dysk twardy będzie dobry do przechowywania zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości, warto zainteresować się tym modelem.

Dyski zewnętrzne

Dyski zewnętrzne to prosty, ale skuteczny sposób na uzyskanie dostępu do plików z dowolnego miejsca. Dyski HDD lub SSD są zamknięte w obudowie dysponującej zazwyczaj złączem USB 3.1. To gwarantuje możliwość szybkiego podłączenia dysku do danego urządzenia. Dyski zewnętrzne można stosować również do zwiększenia pojemności w laptopie czy komputerze stacjonarnym. Ceny zaczynają się już od około 100 złotych.

Artykuły, które warto przeczytać:

Autor: Bartłomiej Mazurek