Data publikacji:

SSD czy HDD? Który dysk wybrać? 

Zarówno dyski SSD, jak i HDD mają swoje mocne strony, które zachęcają do zakupu posiadaczy komputerów stacjonarnych oraz przenośnych. Który z tych dysków jest jednak lepszy? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź w naszym artykule. 

Charakterystyka dysków HDD

Dyski HDD to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych, jakie są stosowane do komputerów. Ich podstawową zaletą jest duża pojemność, która pozwala przechowywać zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielczości. Pod względem stosunku pojemności do ceny, dyski HDD nie mają sobie równych. W sklepach można znaleźć pamięci masowe o pojemności od 500 GB nawet do 10 TB. Wielu profesjonalistów wykorzystuje tego typu nośniki do przechowywania ważnych danych.


Dysk HDD jest zbudowany z mechanicznych elementów, co sprawia, że odporność na uszkodzenia jest dużo mniejsza. Wibracje na obracających się talerzach mogą zakłócić pracę urządzenia. Wyższe modele dysponują technologią, która ma temu zapobiegać. W porównaniu do dysków SSD, prędkość zapisu i odczytu jest dużo niższa. Komputer przeciętnie uruchamia się około 30-40 sekund. Wolniejsza praca ma również wpływ na uruchamianie się aplikacji czy przesyłanie dużych plików. 



Zalety dysków HDD: 

  • duża pojemność,
  • atrakcyjna cena,
  • dostępne w większości laptopów bez konieczności dopłaty. 


Wady dysków HDD: 

  • możliwość uszkodzenia dysku, 
  • głośna praca, 
  • wolniejszy zapis danych. 

Charakterystyka dysków SSD 

Dysk SSD łatwo odróżnić od HDD, ponieważ jego rozmiar jest znacznie mniejszy. Pamięć Flash umieszczona na specjalnej płytce nie ma żadnych mechanicznych elementów, co daje duże poczucie bezpieczeństwa. Nawet podczas upadku jest duża szansa, że dane pozostaną nienaruszone. 
Dyski SSD królują nad konkurencyjnymi rozwiązaniami głównie ze względu na prędkość zapisu oraz odczytu. W tanich modelach może ona wynosić około 500 MB/s. W przypadku najdroższych dysków SSD ta liczba wzrasta nawet do 3500 MB/s. W ten sposób komputer może uruchomić się w mniej niż 15 sekund. Testy potwierdziły również, że aplikacje ładują się w znacznie krótszym czasie. 

Dyski SSD nie są jednak pozbawione wad. Największą z nich jest pojemność. Za pamięć o pojemności 1 TB trzeba zapłacić o kilkaset złotych więcej, niż za dysk HDD. Zazwyczaj w laptopach montuje się dyski SSD o pojemności 128 GB, 256 GB lub 512 GB. Dla wielu osób to może okazać się niewystarczające. Zakup pojemnego dysku wiąże się z bardzo dużymi kosztami, dlatego nie każdy decyduje się na taki zakup. 

Zalety dysków SSD: 

  • znakomita prędkość zapisu, 
  • kompaktowe rozmiary, 
  • szybsze uruchamianie systemu i aplikacji, 
  • brak obawy przed uszkodzeniem. 

Wady dysków SSD: 

  • wysoka cena za duże pojemności. 

Czy dysk SSD jest lepszy od HDD? 

Rzeczywiście przewaga dysków SSD nad HDD jest zauważalna. Jednak czy to oznacza, że pomysł zakupu pamięci HDD należy całkowicie porzucić? Odpowiedź brzmi - nie! Dyski HDD w dalszym ciągu spełnią oczekiwania osób, które chcą mieć dużą pojemność i nie chcą jednocześnie obawiać się, że za chwilę skończy się miejsce na dysku. Atrakcyjna cena nie obciąża znacząco portfela. Jeśli nie wykonujemy skomplikowanych zadań na komputerze, a czas ładowania systemu nie ma znaczenia, to nic nie stoik na przeszkodzie, aby wybrać dysk HDD. 

Dyski SSD przede wszystkim są piekielnie szybkie i dla osób szukających wydajności będą jedynym słusznym wyborem. Problem z miejscem na dysku można rozwiązać dokładając trochę pieniędzy do większego dysku. Pewnym rozwiązaniem jest również zakup zewnętrznego dysku HDD. Praca na pamięci SSD jest znacznie efektywniejsza, dlatego do profesjonalnych zastosowań nie warto oszczędzać. Określając indywidualne potrzeby, będzie można dobrać odpowiedni model, który posłuży przez długi czas. 

Polecane dyski do komputerów 


ADATA 512 GB M.2 PCIE 

Dysk SSD o pojemności 512 GB jest dedykowany do komputerów przenośnych. Imponująca prędkość odczytu wynosi 3500 MB/s. W przypadku zapisu wynosi ona 2300 MB/s. Dzięki temu zapisywanie filmów w rozdzielczości 4K będzie zajmowało zdecydowanie mniej czasu. Wysoka jakość wykonania sprawia, że jest to doskonała pamięć dla wymagających. 

Seagate Barracuda 1 TB 

Niedrogi dysk HDD sprawdzi się w domowych komputerach stacjonarnych. Pojemność 1 TB spokojnie wystarczy na pliki multimedialne i niezbędne dane. Prędkość 7200 obr./min powoduje, że ten model pracuje znacznie szybciej niż standardowe dyski HDD. Za mniej niż 200 złotych to doskonały wybór. 

WD Red 8 TB 3,5” 

Propozycja dla osób, które potrzebują przechować naprawdę spore ilości danych. WD Red idealnie sprawdza się w dyskach NAS, które umożliwiają dostęp do plików z dowolnego urządzenia. Dysk HDD sprawdzi się zarówno w domu, jak i biurze. 

Corsair Force Series 

Przystępny cenowo dysk SSD wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami. Odczyt na poziomie 3100 MB/s i zapis 2400 MB/s pozwolą na szybkie uruchomienie systemu czy wybranej aplikacji. Producent zapewnia bezproblemowe działanie, dlatego na pamięć daje aż 5 lat gwarancji! 

Crucial MX500 500 GB 

Dysk SSD jest jednym z chętniej wybieranych przez użytkowników. Stosunek ceny do pojemności został znakomicie zachowany, dlatego ten model stanowi dobrą alternatywę dla dysków HDD. Prędkość odczytu i zapisu waha się w granicach 560-510 MB/s, co jest wynikiem niezłym. Bezpieczeństwo gwarantuje 256-bitowe szyfrowanie AES, dlatego nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do twoich plików.