Data modyfikacji:

Komputer stacjonarny czy laptop – co lepsze?

Oba urządzenia mają zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Z tekstu dowiecie się, kiedy bardziej opłacalny będzie zakup komputera stacjonarnego, a w jakich sytuacjach przydałby wam się laptop.

Zanim zdecydujecie się na kupno jednego z komputerów, dokładnie przemyślcie, w jakich sytuacjach będziecie z niego korzystać. Nie warto tracić pieniędzy na urządzenie, które nie będzie spełniało waszych oczekiwań. Laptop i komputer stacjonarny to całkowicie inne sprzęty o różnym przeznaczeniu. Wybór jest więc o wiele bardziej skomplikowany niż mogłoby się początkowo wydawać. Najprościej byłoby doradzić, że jedynym słusznym rozwiązaniem byłoby kupienie obu maszyn, jednak nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek.

Dlaczego warto kupić komputer stacjonarny?

Przyjęło się, że pecety kupujemy głównie z myślą o grach wideo. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ nie bez powodu producenci kart graficznych prześcigają się w tym, czyj sprzęt będzie osiągał większą wydajność. Mimo to, zakładanie, że komputery stacjonarne przeznaczone są wyłącznie do grania byłoby delikatnym zakłamaniem rzeczywistości - „blaszaki” mają znacznie więcej zastosowań. Najważniejsze powody, dla których warto kupić komputer stacjonarny:

 • Wydajność – bez względu na to, jak mocnego wybralibyście laptopa, zawsze znajdziecie peceta przebijającego go swoją mocą. Wydajność nie dotyczy jednak wyłącznie gier komputerowych (choć przede wszystkim), ale także prac w programach graficznych lub do obróbki i montażu filmów. Wynika to chociażby z umieszczenia w obudowie lepszych podzespołów, w tym większych wentylatorów odprowadzających ciepło.
 • Możliwość wprowadzania modyfikacji – otwarta struktura pecetów jest ich ogromną zaletą. Jeśli stwierdzicie, że wasz procesor nie domaga albo czujecie, iż warto byłoby dorzucić kolejną kość pamięci RAM, nic nie stoi wam na przeszkodzie. Wystarczy dopasować odpowiednie komponenty, żeby w każdej chwili móc upgrade’ować swój komputer. Tym samym jest to zakup, który może wystarczyć na wiele lat.
 • Peryferia komputerowe – żeby korzystać z peceta należy podpiąć do niego zewnętrzne peryferia, np. myszkę i klawiaturę. W zależności od waszych potrzeb, możecie przebierać w najróżniejszych akcesoriach, dopasowując je do swoich potrzeb biurowych lub gamingowych. Ponadto, macie ogromną swobodę w doborze monitora o odpowiedniej wielkości. A jeśli odczujecie taką potrzebę, w każdej chwili podepniecie nawet dwa lub trzy ekrany.
 • Oczywiście komputery stacjonarne także posiadają wady. Zdecydowanie nie są to urządzenia dla osób mających mało miejsca w mieszkaniu. Przeszkadzać może także duża ilość kabli, które po prostu nie wyglądają zbyt estetycznie. Ostatnią wadą jest znacznie większy pobór prądu niż w przypadku laptopów – im mocniejszy zasilacz i mniej energooszczędne monitory, tym wasze rachunki będą większe.

 • Sprawdź ceny komputerów stacjonarnych
 • Dlaczego warto kupić laptop?

  Odwrotnie do komputerów stacjonarnych, laptopy od zawsze kojarzone były głównie z pracą biurową. Są jednak na rynku laptopy gamingowe, na których można spokojnie odpalić najnowsze produkcje. Ich ceny potrafią być jednak bardzo wysokie - zwłaszcza w stosunku do PC. Na średniej klasy laptopach także pogracie, ale musicie liczyć się z mniejszą liczbą FPS-ów lub średnimi ustawieniami graficznymi. Dlaczego zatem warto kupić przenośny komputer?

 • Mobilność – zdecydowanie najważniejszy powód wyboru laptopa. Urządzenia te zazwyczaj są lekkie i poręczne, dzięki czemu można zabrać je w dowolne miejsce na świecie. Jest to przydatne przede wszystkim osobom, które dużo podróżują, mają spotkania biznesowe bądź robią notatki elektroniczne na studiach.
 • Małe rozmiary – nawet jeśli planujecie kupić laptop z siedemnastocalowym ekranem, to i tak nie zabierze wam on tyle miejsca, co komputer stacjonarny. W przerwie od użytkowania, laptop można odłożyć na pierwszą lepszą półkę, bez konieczności przeznaczania do tego oddzielnego biurka zajmującego miejsce w mieszkaniu. Nie trzeba borykać się również z niesfornymi kablami.
 • Energooszczędność – laptop czerpie energię wyłącznie kiedy musicie go naładować. Jeżeli bateria jest pełna, wtedy można schować kabel, żeby niepotrzebnie nie marnować prądu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na niskich rachunkach.
 • Największą wadą laptopów jest ich zamknięta konstrukcja, co może być dokuczliwe zwłaszcza dla graczy. Po paru latach komputer przenośny straci na swojej mocy, a wy nie będziecie mieć możliwości wymiany podzespołów na lepsze. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy kupno nowego urządzenia. Poza tym, jeśli nie będziecie dbać o baterię, ta szybko straci swoją moc. Zapomnijcie wtedy o mobilności, ponieważ będziecie musieli być wiecznie podpięci do gniazdka z prądem.

  Komputer czy laptop – co lepsze?

  Tak jak pisałem we wstępie, nie można dokładnie stwierdzić, które urządzenie jest lepsze, gdyż każde ma swoje mocne i słabe strony. Decyzja należy do was, jednak spróbujmy to wszystko podsumować, żeby rozwiać wasze wątpliwości, jaką maszynę powinniście wybrać:

 • Komputer stacjonarny - jeżeli jesteście graczami i przeznaczacie na tę formę rozrywki sporo czasu oraz nie planujecie kupna konsoli, to komputer stacjonarny będzie dla was doskonałym wyborem. Koszt komputera gamingowego może wydawać się dosyć spory, lecz przynajmniej dzięki temu macie pewność, że maszyna powinna wam starczy na dobre kilka lat. A nawet jeśli w pewnym momencie stwierdzicie, że pecet nie domaga, wtedy możecie wymienić przestarzałe podzespoły.
 • Laptop - gry wideo niespecjalnie was interesują i nie zajmujecie się zawodowo obróbką grafiki lub tworzeniem filmów? Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie kupno laptopa. Szybko docenicie jego mobilność, kiedy będziecie mogli pisać pracę dyplomową siedząc na ławce w parku lub obejrzeć ulubiony serial podczas nudnej jazdy pociągiem.
 • Autor: Łukasz Morawski