Data modyfikacji:

Słuchawki douszne gamingowe. Jak wybrać najlepsze?

Słuchawki dokonałowe stają się coraz bardziej popularne, wypierając stopniowo klasyczne modele douszne. Moda ta nie omija także graczy, którzy do tej pory kojarzeni byli z dużymi headsetami wyposażonymi w mikrofony. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli gamingowych słuchawek dousznych, podpowiadamy więc, na jakie cechy zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze.
Jeszcze do niedawna, myśląc o słuchawkach dla gracza, przed oczyma stawały nam duże i drogie zestawy nauszne, które dodatkowo wzbogacone były o wysuwany mikrofon, a także różnego rodzaju dodatkowe funkcje, takie jak wymienne nauszniki i kable, opcje redukcji szumów lub nawet podświetlenie LED. Moda na douszne i dokanałowe modele dotarła jednak do świata gamingu, głównie za sprawą e-sportu.

Zawodnicy biorący udział w profesjonalnych rozgrywkach upodobali sobie bowiem tego typu sprzęt, doprowadzając do jego popularyzacji. Zaletą słuchawek dousznych jest również ich przystępna cena. Dobre modele możemy kupić już za nieco ponad sto złotych, choć w przypadku dedykowanego i markowego sprzętu dla graczy, musimy liczyć się nawet z kilkukrotnie wyższymi wydatkami. Czyni to z nich doskonałą alternatywę dla klasycznych słuchawek gracza. 

Słuchawki douszne dla gracza

Na pierwszy rzut oka większość słuchawek dousznych nie różni się znacząco od siebie wyglądem. Są to jednak tylko pozory, bo pomiędzy modelami za kilkadziesiąt a kilkaset złotych istnieje często astronomiczna przepaść, która wynika z jakości podzespołów użytych w konstrukcji, wpływających na głębię i wyrazistość dźwięku.

Dla gracza ceniącego imersję cenna może być izolacja od świata zewnętrznego, której w pełni nie zapewnią nawet najlepsze modele douszne. Ustępują one również słuchawkom nausznym pod względem mocy basów. Trudniej też w ich przypadku o symulowany dźwięk przestrzenny. Jeżeli zależy nam na tych cechach, w obu przypadkach nieco lepszym wyborem mogą być modele dokanałowe.

Komfort użytkowania

Przy wyborze słuchawek dousznych dla gracza warto zwrócić także uwagę na komfort ich użytkowania. Przez zakupem zazwyczaj nie będziemy mieli okazji wypróbować na żywo wypatrzonego modelu, ani tym bardziej przekonać się, czy sprawdzi się on w trakcie długich sesji z ulubioną grą. Wielką zaletą tego typu słuchawek jest to, że nie uciskają one głowy i uszu, nie sprawiają też, że w gorętsze dni użytkownik „gotuje się” w dużych i ciężkich nausznikach. Dla niechcących przeszkadzać domownikom graczy będzie to więc niezwykle wygodne rozwiązanie.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Ważnym aspektem przy wyborze słuchawek dousznych do grania będzie decyzja o tym, czy stawiamy na rozwiązanie bezprzewodowe, korzystające z technologii Bluetooth, czy też standardowe kablowe. W przypadku tego pierwszego będziemy musieli jednak liczyć się z ładowaniem sprzętu co kilka godzin. Może okazać się to kłopotliwe, gdy okaże się, że bateria słuchawek wyczerpuje się w środku intensywnego meczu multiplayer.

Ponieważ przed komputerem lub konsolą gramy zazwyczaj w nieruchomej pozycji siedzącej, plączący się kabel nie będzie aż tak wielkim problem, jak wtedy, gdy korzystamy ze słuchawek na smartfonie podczas spaceru lub na siłowni.

Sprawa będzie wyglądać nieco inaczej w przypadku gier mobilnych oraz konsol przenośnych, wówczas lepiej zainwestować w rozwiązania bezprzewodowe. W przeciwieństwie do konsol, nie wszystkie komputery wyposażone są jednak w odbiorniki Bluetooth. Jeżeli ich producent nie dostarczył odpowiedniej przejściówki USB (co jest standardem w przypadku modeli dousznych) będziemy zmuszeni sami takową znaleźć i kupić.

Czy potrzebny nam mikrofon?

Sporą wadą dla niektórych graczy wybierających słuchawki douszne może być brak dobrego mikrofonu. Jeżeli nie mamy zamiaru oszczędzać, w ofercie niektórych producentów, zwłaszcza tych nastawionych w potrzeby graczy, znajdziemy modele posiadające wbudowane w kabel mikrofony o zwiększonej czułości i jakości dźwięku, ale nawet to nie przyda się do niczego, jeżeli nie zadbamy o jego dobre i stabilne umiejscowienie przypinając np. kabel do ubrania.

Niektóre wybrane i droższe modele mogą posiadać także standardowe mikrofony na pałąku, ale zmienia się wówczas konstrukcja słuchawek, która wzbogacona zostaje o sztywną opaskę.