Data publikacji:

Siege Survival: Gloria Victis - polska gra strategiczna

Gry o przetrwaniu przybierają różne oblicza – czasami trafiamy na bezludną wyspę, a innym razem musimy radzić sobie z atakami hord żywych trupów. W przypadku Siege Survival: Gloria VIctis musimy z kolei bronić się w obleganej przez wrogie wojska twierdzy. Pomysł jest ciekawy, ale co z wykonaniem? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu.

Polecamy: Najciekawsze premiery gier w 2021 roku

siege survival gloria victis recenzja

Czy warto zagrać w Siege Survival: Gloria Victis? Recenzja gry

Jestem wielkim fanem gry This War of Mine, dlatego z chęcią przystąpiłem do testowania Siege Survival: Gloria Victis, za które również odpowiadają twórcy z Polski. Porównanie do hitu 11 bit studios nie wzięło się znikąd, ponieważ koprodukcja zespołów Black Eye Games i FishTankStudio czerpie garściami z dorobku swoich kolegów z Warszawy.

Recenzowana gra również została podzielona na dwa etapy. W pierwszym trafiamy do obleganej twierdzy, w której musimy przygotować się do odparcia ataku, jednocześnie dbając o stan zdrowia swoich ludzi. W tym celu budujemy rozmaite konstrukcje, hodujemy zwierzęta i przygotowujemy surowce oraz wyposażenie, a następnie przekazujemy je wojakom. Jest tu sporo kombinowania, a każda podjęta przez gracza decyzja ma ogromne znaczenie dla dalszej rozgrywki.

W drugiej fazie akcja przenosi się w godziny nocne, ponieważ jest to najlepszy czas na szabrowanie okolicy kontrolowanej przez wrogie wojska. Wtedy gra zamienia się w nieskomplikowaną skradankę, w której przemierzamy kolejne lokacje w poszukiwaniu konkretnych materiałów potrzebnych do pracy w dzień. Na swojej drodze możemy natrafić na oponentów – to od graczy zależy, czy wejdą z nimi w konflikt czy schowają się w krzakach.

Siege Survival: Gloria Victis potrafi wciągnąć już od pierwszych minut, a los postaci występujących na ekranie autentycznie mnie obchodził. Poczułem się podobnie, jak wtedy, kiedy przed laty ogrywałem This War of Mine. Przejęcie kontroli nad zwykłymi cywilami znacząco odbiega od tego, z czym na co dzień mamy do czynienia w grach wideo. Ja potrzebowałem takiej odskoczni, dlatego mam nadzieję, że wy także dacie szansę kolejnej ciekawej polskiej produkcji.

Siege Survival: Gloria Victis - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Siege Survival: Gloria Victis?

Gra nie należny do najłatwiejszych, ale na szczęście twórcy przygotowali bardzo dobre samouczki. Za każdym razem, kiedy odkryjecie nowy mechanizm rozgrywki, na ekranie wyświetlane są dokładne informacje, o co w danej sytuacji chodzi i jak z problemem radzić sobie w przyszłości. Polecam więc dokładnie czytać wszystkie porady, a na pewno zdołacie przetrwać oblężenie.

Ile godzin zajmuje ukończenie Siege Survival: Gloria Victis?

Produkcję polskich producentów przy pierwszym podejściu można przejść mniej więcej w sześć-siedem godzin. Jednakże warto pamiętać o tym, że czas ten zależy w dużej mierze od waszego stylu gry i poziomu trudności, jaki wybraliście na starcie. Ponadto gra zachęca do ponownego przechodzenia.

Na czym zagrać w Siege Survival: Gloria Victis?

Twórcy na ten moment zdecydowali się na wydanie swojego dzieła wyłącznie na komputerach osobistych. Na ten moment nie wiadomo, czy Siege Survival: Gloria Victis ma w ogóle szansę, żeby zadebiutować na konsolach.

Premiera Siege Survival: Gloria Victis – kiedy?

Oficjalna premiera gry nastąpiła 18 maja 2021 roku. Siege Survival: Gloria Victis dystrybuowane jest wyłącznie w wersji cyfrowej, która dostępna jest na platformie Steam. Dobra wiadomość dla polskich graczy – twórcy przygotowali rodzimą wersję językową (napisy).

Grę do testów dostarczyła firma Koch Media Poland, za co serdecznie dziękuję!

Siege Survival: Gloria Victis na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3 2.7 GHz / AMD Athlon II X4 2.7 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 1 GB GeForce GT 740 / Radeon HD 7750 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 10 GB
  • System operacyjny: Windows 7/10 (64-bit)

Siege Survival: Gloria Victis na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5 3.2 GHz / AMD Phenom II X4 3.2 GHz
  • Pamięć RAM:  GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 960 / Radeon HD 7970 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 10 GB
  • System operacyjny: Windows 7/10 (64-bit)