Data publikacji:

Rodzaje drukarek. Jaką kupić?

Planujecie kupno drukarki do biura lub domu, ale nie możecie zdecydować się na konkretny model? Zanim dojdziecie do takich wyborów, najpierw musicie zastanowić się dokładnie, jakie typy i rodzaje drukarek najbardziej będą odpowiadały waszym oczekiwaniom. Z tego artykułu dowiecie się, jakie mogą być rodzaje drukarek oraz które najlepiej sprawdzają się w domowym zaciszu, a z jakich warto korzystać w celach biurowych.

rodzaje drukarek

Jakie są rodzaje drukarek?

Zazwyczaj kiedy myślimy o drukarkach, do głowy przychodzą nam wyłącznie modele atramentowe oraz laserowe. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to właśnie te warianty zyskały zdecydowanie największą popularność użytkowników i do dzisiaj są podstawowymi narzędziami drukującymi w domach oraz wszelkiej maści firmach.

Warto natomiast wiedzieć, czym różnią się te drukarki i dlaczego nie każdy rodzaj będzie dla was odpowiedni. Ponadto w dalszej części tekstu znajdziecie przykłady jeszcze innych, mniej popularnych sprzętów, które także dostępne są w sprzedaży.

Sprawdź również, jakie drukarki z tanim tuszem są warte uwagi.

Podstawowe rodzaje drukarek

Drukarki atramentowe – ciągle ciesząca się popularnością klasyka

Pierwsza drukarka atramentowa trafiła do sprzedaży w 1988 roku za sprawą firmy Hewlett-Packard. Od tamtej pory regularnie powstają nowe modele, które oferują lepszą jakość wydruku, bardziej wydajne tusze oraz całą masę innych, nowoczesnych rozwiązań, jak np. łączność bezprzewodową.

Tego typu drukarki wykorzystują specjalny rodzaj tuszu (rozpuszczalnikowy bądź pigmentowy). W dużym uproszeniu, podczas drukowania arkusza tusz jest dosłownie wystrzeliwany na papier w formie małych kropel zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem.

Zdecydowanie największą zaletą drukarek atramentowych jest bardzo niska cena takich urządzeń. Niekiedy nawet za 300 złotych kupicie sprzęt, który spokojnie wystarczy wam na lata do sporadycznego drukowania w domu. Niestety niski koszt drukarki oznacza, że jego materiały eksploatacyjne nie są już takie tanie.

Niektóre tusze potrafią kosztować bardzo dużo, co przy częstym drukowaniu jest mocno nieekonomiczne. Jeśli prowadzicie firmę, w której regularnie coś drukujecie, to zdecydowanie powinniście zrezygnować z kupna wersji atramentowej. Jeśli drukujecie okazjonalnie, to drukarka atramentowa jak najbardziej spełni wasze oczekiwania – zwłaszcza, że nawet najtańsze modele oferują często wysokiej jakości kolorowy wydruk.

Przygotujcie się jednak na to, że takie drukarki nie są demonami prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypadają modele oferujące druk laserowy. Przewagą atramentówek są natomiast wymiary. W większości są to niewielkie urządzenia, które spokojnie postawicie na biurku, bez konieczności wydzielania specjalnego miejsca w pokoju. Niektóre modele nie muszą być nawet podłączone kablem do komputera, bo korzystają z połączenia wi-fi.

Drukarki laserowe – wysoka jakość, tania eksploatacja

Wbrew pozorom drukarki laserowe są jeszcze starsze od atramentowych. Pierwszy model trafił do sprzedaży już w 1976 roku, a za produkcję odpowiadała firma IBM. Początkowo urządzenia oferowały wyłącznie druk monochromatyczny – kolorowe drukarki laserowe zadebiutowały w 1993 roku dzięki firmie QMS.

Drukarki laserowe nie korzystają z tuszu, tylko specjalistycznego tonera, którego cząsteczki są rozprowadzane na papierze. Dzięki temu druk laserowy jest od razu suchy i można bez obaw go dotykać – czego natomiast nie powiemy o wydrukach z atramentówek. Taki sposób drukowania jest również o wiele trwalszy, a kolory ani tekst nie powinny stracić jakości nawet podczas wielokrotnego ich przeglądania.

Tonery są też stosunkowo tanie i do tego niesamowicie wydajne. Nie musicie się również martwić, że przy rzadkim użytkowaniu, zaschnie wam toner, tak jak to dzieje się z tuszami w drukarkach atramentowych. Oczywiście ten rodzaj drukarek polecałbym jednak przede wszystkim do zastosowań biurowych. Dlaczego? Jest ku temu kilka powodów.

Po pierwsze, laserówki bywają naprawdę drogie – ich ceny potrafią dochodzić do nawet dwóch tysięcy złotych, co dla przeciętnych użytkowników jest kwotą nie do zaakceptowania. Po drugie, gabaryty tych urządzeń najlepiej sprawdzają się w większych biurach. Drukarki laserowe zajmują bardzo dużo miejsca, przez co nie ustawicie ich raczej na biurku obok monitora.

Jeśli jednak powyższe wady nie stanowią dla was problemu, to koniecznie wybierzcie drukarkę laserową, a nie atramentową. Dzięki temu będziecie mieć pewność bardzo wysokiej jakości wydruku, który zachowa swoją trwałość przez bardzo, bardzo długi czas.

Jakie są jeszcze rodzaje drukarek?

Drukarki termosublimacyjne – drukowanie na ciepło

Dosyć nietypowy i mało popularny rodzaj drukarek, które wykorzystują ciepło do przenoszenia specjalnych barwników na papier lub inny nośnik. Drukarki termosublimacyjne najczęściej wykorzystują trójkolorową wstęgę (cyjan, Magenta, żółty), choć niekiedy stosuje się też dodatkowy kolor czarny.

Proces drukowania polega na tym, że każdy z kolorów jest nakładany na arkusz oddzielnie, dzięki czemu wydruk jest bardzo precyzyjny i doskonale oddaje kolorystykę projektu. Jakość wydruków bywa znacznie większa i trwalsza, niż w przypadku drukarek atramentowych. Sprzęt ten polecałbym przede wszystkim profesjonalistom, np. osobom często drukującym fotografie w różnych formatach.

Drukarki żelowe – alternatywa dla standardowych tuszy

Drukarki żelowe reklamowane są jako idealna alternatywa dla drukarek atramentowych. Wynika to z faktu zastąpienia tuszu odpowiednim żelem oraz tego, że proces drukowania wygląda niemalże identycznie. Zaletami żelu jest to, że oferuje szybsze wysychanie, wyższą rozdzielczość druku, większą odporność na światło i wodę, a także tańszą eksploatację.

Drukarki do zadań specjalnych

Drukarki fotograficzne – dla miłośników tradycyjnych zdjęć

Niewielkie drukarki, które przeznaczone są wyłącznie do drukowania zdjęć na specjalnym papierze fotograficznym. Ich zaletą jest możliwość przesyłania plików bezpośrednio z telefonu lub aparatu cyfrowego. Ponadto są niewielkie, dzięki czemu można je zabrać ze sobą nawet w daleką podróż z plecakiem.

Drukarki igłowe – królowe faktur

Ten rodzaj drukarek wykorzystuje odpowiednie igły, które poprzez kontakt z taśmą barwiącą tworzą wydruk. Drukarki igłowe stosuje się przede wszystkim do drukowania faktur lub paragonów w sklepach.

Urządzenia wielofunkcyjne, czyli coś więcej niż tylko drukarka

Podczas wyboru odpowiedniej drukarki, nie można również zapomnieć o istnieniu urządzeń wielofunkcyjnych. Celem producentów tego typu urządzeń było umieszczenie pod jedną obudową drukarki, skanera oraz kserokopiarki.

Urządzenia wielofunkcyjne sprawdzają się bardzo dobrze, zarówno w domowym użytkowaniu, jak i w małych biurach. Warto jednak pamiętać, że w przypadku częstego skanowania i kserowania dokumentów, zdecydowanie lepiej poradzą sobie oddzielne sprzęty. Skanery w urządzeniach wielofunkcyjnych zazwyczaj nie są szczególnie szybkie, co przy skanowaniu pokaźnej liczby arkuszy mogłoby zajmować zbyt dużo czasu.

Podobnie jak w przypadku standardowych drukarek, urządzenia wielofunkcyjne również możemy podzielić na laserowe i atramentowe. Te pierwsze do druku wykorzystują tonery, zaś w drugich konieczne jest umieszczenie kartridżów (lub uzupełnienie pojemników) z tuszem.