Data publikacji:

Gry, które pozwalają na odkrywanie innych kultur

Gry komputerowe i konsolowe to nie tylko rozrywka czy emocjonująca rywalizacja. Coraz częściej stają się narzędziem do nauki, refleksji i... podróżowania. Wirtualne światy oferują możliwość odkrywania kultur, o których wcześniej słyszeliśmy jedynie w książkach lub filmach. Dzięki dbałości twórców o detale, autentyczną muzykę, wierne odwzorowanie architektury i języków, możemy poznać życie codzienne mieszkańców odległych krajów, ich zwyczaje, wierzenia i historię.
ghost of tsushima

Assassin’s Creed – lekcja historii i kultury w jednym

Seria Assassin’s Creed od Ubisoft to doskonały przykład tego, jak gry mogą edukować poprzez zabawę. Każda odsłona przenosi gracza do innego miejsca i czasu, dając możliwość odkrywania bogactwa kultur z różnych epok. Assassin’s Creed Origins pozwala zanurzyć się w świecie starożytnego Egiptu – od codziennego życia mieszkańców po wierzenia i rytuały. W Assassin’s Creed Odyssey poznajemy kulturę starożytnej Grecji, a Assassin’s Creed Valhalla przybliża świat nordyckich wojowników i anglosaskiej Brytanii. Dzięki trybowi Discovery Tour można eksplorować te światy bez walki, traktując je jak interaktywne muzeum.

Ghost of Tsushima – duch samurajskiej Japonii

Ghost of Tsushima to gra o samurajach, która zachwyca nie tylko oprawą wizualną, ale i głębokim zanurzeniem w kulturze feudalnej Japonii. Wcielając się w Jin Sakai, gracze poznają nie tylko zasady honorowego kodeksu samurajów, ale też tradycje, architekturę i sztukę z okresu najazdu Mongołów. Gra pełna jest poetyckich ujęć, tradycyjnej muzyki i symboliki, co czyni ją jednym z najpiękniejszych hołdów dla japońskiej kultury w historii gamingu. Jeśli podoba ci się taki klimat, zobacz wybrane przez nas gry podobne do Ghost of Tsishima.

Never Alone – opowieść rdzennych mieszkańców Alaski

Nie wszystkie gry muszą mieć wielki budżet, by przekazać coś wartościowego. Never Alone (oryg. Kisima Ingitchuna) to tytuł stworzony we współpracy z rdzenną społecznością Iñupiat z Alaski. Opowiada historię dziewczynki i jej lisiego towarzysza, wędrujących przez arktyczne pustkowia. Gra oparta jest na tradycyjnej legendzie i zawiera liczne przerywniki wideo z wypowiedziami członków społeczności Iñupiat. To przykład, jak gry mogą zachować dziedzictwo kulturowe i przekazywać je kolejnym pokoleniom.

Senua’s Saga Hellblade – głos dawnych mitologii i duchowości

Choć Hellblade: Senua’s Sacrifice i jego kontynuacja nie są bezpośrednio grami o danej kulturze, czerpią pełnymi garściami z mitologii celtyckiej i nordyckiej. Przedstawiają świat wierzeń, duchowości i obrzędów w sposób artystyczny i poruszający. Senua, główna bohaterka, przemierza symboliczne krainy, stawiając czoła nie tylko bóstwom i potworom, ale też własnym demonom. Gra edukuje, ale i porusza temat zdrowia psychicznego, co czyni ją wyjątkową formą kulturowej opowieści.

Okami – japońska mitologia i sztuka w ruchu

Okami to jedna z najbardziej stylizowanych gier wszech czasów. Opowiada historię bogini Amaterasu, która przybiera postać wilka, aby przywrócić harmonię w świecie inspirowanym feudalną Japonią. Estetyka nawiązuje do tradycyjnego malarstwa tuszem sumi-e, a historia i postacie czerpią pełnymi garściami z japońskiej mitologii i folkloru.

Mulaka – meksykańska mitologia i kultura Tarahumara

W Mulaka gracze wcielają się w szamana z ludu Tarahumara, zamieszkującego północny Meksyk. Gra oparta jest na lokalnej mitologii i pełna symboliki, rytuałów oraz opowieści przekazywanych ustnie przez rdzenną ludność. To jedna z niewielu gier, która tak wiernie oddaje ducha i tożsamość autochtonicznych społeczności Ameryki Łacińskiej.

Raji: An Ancient Epic – indyjska mitologia w nowoczesnej grze

Raji: An Ancient Epic to indyjska produkcja, która czerpie z bogatej mitologii hinduskiej i tradycji subkontynentu. Gra opowiada historię dziewczynki, która rusza na ratunek swojemu bratu, przemierzając świat bogów, demonów i starożytnych pałaców. Całość utrzymana jest w stylu inspirowanym tradycyjnym malarstwem i architekturą Indii.

Kingdom Come: Deliverance – średniowieczne Czechy z dokumentalną precyzją

Ta gra przenosi nas do średniowiecznych Czech z początku XV wieku. Twórcy przyłożyli ogromną wagę do szczegółów – od języka i strojów, po architekturę i zachowania społeczne. Kingdom Come: Deliverance to nie tylko realistyczna gra RPG, ale i wciągająca lekcja historii Europy Środkowej.

Gry jako pomost międzykulturowy

W czasach, gdy podróżowanie bywa ograniczone, a tempo życia nie sprzyja długim wyprawom, gry mogą pełnić rolę cyfrowych przewodników po innych kulturach. Odpowiednio zaprojektowane, stają się żywym świadectwem tradycji, historii i duchowości różnych regionów świata. Otwierają przed graczami nie tylko nowe światy, ale i nowe sposoby myślenia o tym, co obce – czyniąc je bliskim, zrozumiałym i godnym szacunku.
Autor: Redakcja Ceneo