Data modyfikacji:

Ranking monitorów

Chcesz kupić nowy monitor, ale nie możesz zdecydować się jaki będzie dla ciebie najlepszy? Przygotowaliśmy dla ciebie szereg przydatnych porad, a także ranking najlepszych monitorów! Sprawdź nasze propozycje!

Najlepsze monitory do biura i dla gracza

Rynek monitorów komputerowych obfituje w wiele interesujących modeli, które sprawdzają się do rozrywki, pracy czy grania. W pierwszej kolejności określ, do czego będziesz taki monitor wykorzystywał. Do pracy biurowej czy nauki topowe parametry nie są konieczne. W przypadku osób, które chcą odpalać najnowsze gry, warto zdecydować się na coś z wyższej półki.

Jaki monitor? Najważniejsze parametry

Jak wybrać idealny model z rankingu monitorów. Podpowiedzią może być przegląd najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów.

Odświeżanie

Ma bezpośredni wpływ na płynność wyświetlania obrazu. Im wyższa wartość, tym lepiej monitor z rankingu będzie radził sobie z odtwarzaniem dynamicznych scen akcji. Standardowe monitory mają odświeżanie 60 Hz. Modele przeznaczone do grania charakteryzują się odświeżaniem 144 Hz, a nawet 240 Hz. W naszym rankingu znajdziesz także monitory do gier.

Rozdzielczość ekranu

Wartość, która mówi nam o tym, jak dużo pikseli znajduje się na ekranie. Najtańsze monitory mają rozdzielczość HD, która przekłada się na wartość 1280 × 800 px. Zdecydowanie lepiej wypada pod tym względem rozdzielczość Full HD (1920 × 1080 px), która obecnie na rynku jest standardem.

W sklepach znajdziemy również niezwykle popularne monitory 4K (4096 × 2048 px), które będą znakomite jako monitory dla gracza. Czterokrotnie wyższa od Full HD rozdzielczość przekłada się na perfekcyjną jakość obrazu. Monitory do komputerów występują również w rozdzielczości 5K oraz 8K. Jednak modeli z takimi parametrami wciąż jest stosunkowo mało.

Kąty widzenia

Im szerszy kąt widzenia, tym łatwiej dostrzec wszystko to, co dzieje się na ekranie. Standardowe kąty widzenia odpowiadają wartości 178 stopni.

Dostępne złącza

W monitorach starszego typu najczęściej można było znaleźć złącze VGA. Obecnie za standard należy uznać port HDMI. Zdarza się, że monitory mają również wejście Display Port, a także wejście na słuchawki minijack 3,5 mm.

Rodzaje matryc w monitorach komputerowych

Na rynku znajdziemy monitory z matrycami TN, VA oraz IPS. Ogromną popularnością cieszą się matryce TN, które oferują dobre kąty widzenia, a także bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Jednak należy wiedzieć, że matryca IPS ma nieco gorszy czas reakcji, co może być istotne w grach. Stosunek jakości do ceny jest zachowany na tyle dobrze, że monitor IPS warto wziąć pod uwagę.

Matryce TN są stosunkowo tanie i, co ważne, wyróżnia je bardzo wysoki czas odświeżania. Miłośnicy wysokiej jakości obrazu nie będą zachwyceni, ponieważ matryca TN wyraźnie odbiega od wersji IPS i TN. Taki monitor warto kupić, jeśli masz ograniczony budżet, a czas odświeżania jest dla ciebie kluczowy.

Parametry matryc VA są wyważone pomiędzy matrycami IPS i TN. W ten sposób otrzymujemy bardzo dobrą jakość obrazu, uwzględniając dobre odwzorowanie kolorów i głębokie czernie. Czas reakcji jest wyraźnie szybszy od matryc IPS.

Jaki rozmiar monitora będzie najlepszy?

Rozmiar monitora to kwestia mocno indywidualna. Monitory w rozmiarze 19-21 cali są bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu. Jeśli grasz lub potrzebujesz po prostu większej przestrzeni roboczej, wówczas wybierz monitor w rozmiarze od 24 cali do 32 cali. Bardzo ciekawie prezentują się monitory panoramiczne, których proporcje wynoszą 21:9. W porównaniu do standardowego 16:9 można zobaczyć znacznie więcej. Pamiętaj, że im większy monitor, tym większa powinna być jego rozdzielczość!

Tekst: Bartłomiej Mazurek


Sprawdź popularne klawiatury

Polecane artykuły