Data modyfikacji:

Resident Evil 3 Remake. Recenzja, poradnik, wymagania sprzętowe

Capcom sukcesywnie odnawia kolejne odsłony cyklu Resident Evil. Niektóre epizody otrzymały proste porty na nowe platformy, inne są solidnie zrealizowanymi remasterami, a pozostałe wzięto na warsztat i zrobiono z nich pełnoprawne remake’i. Taki los spotkał trzecią część serii, która zapisała się na kartach historii dzięki jednemu z lepiej wykreowanych monstrów w grach wideo. Czy w nowej wersji Resident Evil 3 udało się utrzymać ducha oryginału? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu.

resident evil 3 remake

Czy warto zagrać w Resident Evil 3 Remake?

Jest wielkim fanem oryginalnego Resident Evil 3. Tytuł wielokrotnie ogrywałem za dzieciaka na pierwszym PlayStation, za każdym razem z taką samą ekscytacją. Jednocześnie autentycznie bałem się przerażającego Nemesisa potrafiącego wyskoczyć znienacka, co przyprawiało mnie o delikatne zawały serca.

Twórcom udało się w ten sposób dodać do ciekawej rozgrywki element znacząco wpływający na odbiór gry. Przy okazji pierwszej i drugiej części nie czułem nigdy tego napięcia, co podczas przemierzania zniszczonych ulic Racoon City. Choć akcja cyklu przeniosła się w dużej mierze na tereny miejskie, to jednak czułem, że ściany są jeszcze bardziej ściśnięte. A to wszystko było zasługą Nemesisa.

Capcom już przy okazji remake’u Resident Evil 2 udowodnił, że potrafi bawić się konceptem niezniszczalnego bytu stalkującego gracza. Mr. X po pewnym czasie stawał się jednak dosyć mocno powtarzalny, przez szybko przestawał budzić grozę. Studio po części wybrnęło z tego problemu w trzeciej części, bo tym razem spotkania z Nemesisem są o wiele bardziej dynamiczne.

Tak naprawdę jedynie na początku musimy unikać kontaktu z Nemesisem i ratować się przed nim resztkami amunicji. W późniejszych etapach postać występuje głównie w oskryptowanych etapach ucieczkowych oraz widowiskowych pojedynkach. Nie jestem do końca fanem takiego rozwiązania (wolałbym stalkera), ale nie mogę powiedzieć, że był to zły ruch Capcomu. Dzięki temu gra cały czas zaskakuje czymś nowym, a gracze mają poczucie, iż nie robią w kółko tego samego.

Resident Evil 3 Remake różni się od oryginału praktycznie wszystkim – począwszy od oprawy wizualnej przez styl rozgrywki, na zmianach w historii kończąc. Twórcy delikatnie zmodyfikowali opowieść, choć ta w dużej mierze bazuje na tym samym trzonie fabularnym. Jeżeli podobała wam się druga część, to trójką będziecie zachwyceni. RE 3 Remake to porządny survival horror z gęstym klimatem, ciekawym przeciwnikiem i świetnie zaprojektowanymi lokacjami.

Przeczytaj również: Gry survival PC. 15 najlepszych survivali

Czym jest Resident Evil Resistance?

Wraz z kupnem trzeciej odsłony cyklu otrzymacie dostęp do oddzielnej produkcji zatytułowanej Resident Evil Resistance. Jest to nic innego jak moduł sieciowy produkcji nastawiony na asymetryczną walkę pomiędzy graczami.

Jeden użytkownik wciela się w tzw. Mózg Operacji, natomiast reszta osób przejmuje kontrolę nad Ocalałymi. Zadaniem tego pierwszego jest m.in. rozstawianie pułapek, przyzywanie trupów lub kontrolowanie oświetlenia. Wszystko po to, żeby uniemożliwić reszcie graczy ucieczkę z mapy. Pozostali musza ze sobą ściśle współpracować, aby wypełniać cele misji oraz przetrwać niespodziewane ataki Masterminda.

Resident Evil 3 Remake – poradnik dla początkujących

Zarządzanie ekwipunkiem, czyli podstawa w Resident Evil 3 Remake

W Resident Evil 3 Remake pojawia się istotny element taktyczny pod postacią zarządzania ekwipunkiem. Postać może jednocześnie nosić przy sobie bardzo ograniczoną liczbę przedmiotów, dlatego musicie dobrze planować każdy etap rozgrywki.

Zanim wyruszycie na przeczesywanie nowych lokacji, odwiedźcie najpierw bezpieczne pomieszczenie ze skrzynią. Warto zabrać ze sobą przynajmniej słabszą broń (np. pistolet) zajmującą jeden slot oraz coś mocniejszego na wypadek spotkania z groźniejszymi oponentami. Poza tym koniecznie trzymajcie przy sobie spray leczniczy lub zioła, które uratują was przed śmiercią.

Z innych ważnych przedmiotów na pewno przydatny jest wytrych umożliwiający otwieranie zamkniętych szafek oraz niektórych drzwi. W ten sposób znajdziecie sporo cennych przedmiotów lub innych bonusowych znajdziek, jak dokumenty pogłębiające tło fabularne.

Jeśli w danej lokacji znajduje się kilka magazynków, środków leczniczych i innych wspomagaczy, oznacza to, że za następnymi drzwiami czeka was konfrontacja z bossem lub innym poważnym zagrożeniem. Wtedy warto pozbyć się z ekwipunku niepotrzebnych przedmiotów, a wolne miejsca zagospodarować na amunicję i sprzęt konieczny do walki.

Spotkania z Nemesisem

Podczas gry w Resident Evil 3 Remake wielokrotnie natraficie na tego potężnego mutanta chcącego za wszelką cenę was ukatrupić. Niektóre starcia są fabularne i nie można ich uniknąć, ale wielokrotnie sami będziecie mogli podjąć decyzję. Wbrew pozorom nie zawsze ucieczka jest lepszym rozwiązaniem.

Oddalenie się do Nemesisa z pewnością pomoże wam zaoszczędzić amunicję oraz środki medyczne na wypadek utraty zdrowia podczas walki. Podczas ucieczki starajcie się biegać jak najbardziej pokrętnymi trasami, żeby zmylić oponenta. Wróg bywa jednak dosyć przebiegły i potrafi atakować na wiele sposobów. Gra wyraźnie sugeruje, w jakim momencie Nemesis wyprowadzi cios, dlatego korzystajcie także z uników.

Podczas ucieczki nie zapominajcie o tym, że wróg potrafi przechodzić przez drzwi do kolejnych lokacji. Bezpiecznie będziecie jedynie w pomieszczeniu z maszyną do zapisywania stanu gry.

Gdybyście natomiast stwierdzili, że chcecie z Nemesisem walczyć, to droga wolna. Pamiętajcie tylko, że w pewnym sensie antagonista jest nieśmiertelny, dlatego pokonanie go oznacza tak naprawdę chwilowe unieruchomienie. Warto jednak poświęcić trochę nabojów (najlepiej walczyć granatnikiem, granatami lub shotgunem), ponieważ po powaleniu Nemesisa wypadają z niego skrzynki z wyposażeniem. Czasami są to podstawowe przedmioty, a innym razem dodatki do wyposażenia, jak np. powiększony magazynek czy celownik optyczny.

Jeśli nie chcecie marnować zbyt wiele amunicji na Nemesisa, to starajcie się ściągać go w okolice wybuchowych beczek, generatorów prądu lub innych pułapek środowiskowych. Dzięki nim szybciej doprowadzicie do unieszkodliwienia oponenta.

Sprawdź także: Top 10 horrorów na PC

Korzystanie z mapy w Resident Evil 3

W Resident Evil 3 Remake konieczne jest regularne czytanie mapy. Tylko w ten sposób będziecie w stanie zaplanować trasę, co może się przydać np. podczas niespodziewanego ataku Nemesisa. Każda nowa miejscówka początkowo jest całkowicie ukryta, lecz zawsze w okolicy pozycji startowej znajdziecie pełną mapę odsłaniającą ukryte obszary.

Na czerwono oznaczone są pomieszczenia, w których jest jeszcze coś do zrobienia – zazwyczaj sprowadza się to do odnalezienia i podniesienia wszystkich przedmiotów. Kiedy to zrobicie, lokacja zmienia barwę na niebieską. Wtedy macie pewność, ze przeczesaliście wszystkie kąty.

Z racji ograniczeń ekwipunku nie zawsze będziecie mogli podnieść wszystkie rzeczy znalezione w pomieszczeniach. Na szczęście te są oznaczane na mapie podpisami i stosownymi ikonami, dlatego nie musicie dokładnie zapamiętywać lokalizacji danych przedmiotów.

Walka z zombiakami i innymi potworami

Oprócz Nemesisa w grze natkniecie się na regularnych przeciwników. Jeżeli nie ma takiej konieczności, to starajcie się unikać walki, żeby niepotrzebnie nie marnować amunicji. Pamiętajcie tylko, że wrogowie cały czas będą czekali w tym samym miejscu, dlatego w drodze powrotnej znowu możecie się na nich natknąć.

Zombiakom najlepiej strzelać jest w głowy – aby jednak ich zabić, potrzebne będzie kilka strzałów. Jeżeli macie problem z celowaniem, to w opcjach możecie włączyć asystę, która sprawia, że celownik przykleja się do przeciwnika.

Resident Evil 3 Remake na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon R7 260X lub lepsza
  • miejsce na dysku: 45 GB
  • system operacyjny: Windows 7/10 (64-bit)

Resident Evil 3 Remake na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-9590 4.7 GHz
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 45 GB
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!