Data modyfikacji:

Ranking procesorów mobilnych. Który najlepszy?

Rodzaj procesora jest zwyczaj kwestią kompletnie pomijaną przez większość osób kupujących nowe smartfony. Jest to jednak spore przeoczenie, bowiem ma on znaczący wpływ na wydajność oraz komfort korzystania z urządzenia. Przedstawimy poglądowy ranking procesorów mobilnych.

ranking procesorów mobilnych
Składając lub wybierając nowy komputer, zazwyczaj dbamy o to, by był on wyposażony w jak najlepszy i najwydajniejszy procesor. Zdajemy sobie również świetnie sprawę z jego wpływu na wydajność peceta.

W przypadku nowych smartfonów sprawa wygląda jednak zgoła inaczej. Bardzo rzadko w konfiguracji telefonu poszukujemy informacji o jego CPU, chyba że producent sam chwali się zamontowanym w nim układem. Podawane w materiałach promocyjnych modele oraz rodzaje użytych w smartfonach procesorów pozostają więc dla konsumentów szumem informacyjnym.

Zazwyczaj skupiają się oni bowiem na drugorzędnych cechach urządzenia, takich jak ekran czy aparat lub kamera. Podobnie jak w komputerach, CPU ma jednak fundamentalny wpływ na wydajność telefonu oraz zużycie energii w baterii. Przedstawiamy więc przeglądowy ranking procesorów mobilnych. 

Czym jest procesor mobilny?

Procesory mobilne to układy scalone zamknięte szczelnie w hermetycznych obudowach i zazwyczaj są na stałe zespolone z płytą główną urządzenia (jest to zazwyczaj telefon, smartfon, notebook, konsola oraz inny sprzęt przenośny), która pozwala im komunikować się z jego wszystkimi pozostałymi układami elektronicznymi i podzespołami. Od standardowych procesorów komputerowych mobilne wersje różnią się w kilku zasadniczych kwestiach. 

Po pierwsze, osiągają znacznie mniejsze rozmiary, które pozwalają montować je we współczesnych niezwykle cienkich telefonach. Po drugie, projektujący je inżynierowi stawiają na ich wysoką energooszczędność, pozwalającą zaoszczędzić życie baterii. Mały pobór mocy chroni układy przed kolejnym poważnym problemem, którym jest ich nadmierne nagrzewanie się. Z powodu niewielkiej ilości miejsca w obudowie smartfona, nie ma możliwości zamontowania w niej skutecznego systemu chłodzenia. Gdyby nie ograniczenia mobilne, CPU mogłyby osiągać temperatury będące w stanie poparzyć rękę oraz doprowadzić do wybuchu akumulatora. 


Przeczytaj także: Jaka obudowa gamingowa do komputera?


Na koniec należy podkreślić, że z powodu swojej architektury, pod względem wydajności procesory mobilne ulegają desktopowym odpowiednikom i to nawet tym, które posiadają podobne taktowanie zegarów lub liczbę rdzeni. Co więcej, na szybkość ich działania znaczący wpływ ma również optymalizacja oraz oprogramowanie systemowe. Widoczne jest to zwłaszcza w smartfonach korzystających z rożnych dodatkowych nakładek Androida, które mogą spowalniać lub ograniczać CPU.

Jaki najlepszy procesor mobilny?

Chociaż w sklepach znajdziemy dziesiątki różnych marek smartfonów, to ich producenci korzystają z kluczowych podzespołów produkowanych jedynie przez bardzo ograniczoną liczbę firm. W przypadku mobilnych CPU montowanych w telefonach możemy wymienić cztery najważniejsze. Mowa tu o spółkach Qualcomm (procesory z linii Snapdragon), Samsung (procesory z linii Exynos), Huawei (procesory z linii Kirin) oraz Apple (procesory z linii A**). 

W większości telefonów z Androidem spotkamy się najczęściej z produktami Qualcomm, co pozwala na ich niezwykle łatwe porównania i testy. Część telefonów z serii Samsung Galaxy posiada procesory z linii Exynos, podobnie sprawa wygląda z flagowymi telefonami chińskiego Huawei, które korzystają z Kirinów. Apple w swoich iPhopne'ach używa wyłącznie autorskich układów A**. 

Stosowane przez producentów oznaczenia mobilnych CPU są dość jasne. Prawie zawsze wyższy numer w ich nazwie sygnalizuje nowszą i lepszą wersję układu. Procesor A13 będzie więc wydajniejszy od A11, a Snapdragon 865 pobije Snapdragona 855. Które układy są więc obecnie najlepsze?

Ranking najlepszych procesorów mobilnych

Topowe procesory mobilne na rynku

Według większości testów, pod koniec 2020 roku najszybszymi układami w telefonach były procesory Apple A14 Bionic (dostępne w telefonach z serii iPhone 12) oraz Apple A13 Bionic (montowane w iPhone'ach 11). Pozwalają one na swobodną zabawę ze wszystkimi dostępnymi na rynku wymagającymi grami mobilnymi, świetnie sprawdzają się też przy obróbce fotografii i zdjęć, ułatwiają też korzystanie z bardziej kompleksowych aplikacji.

Nie wszyscy są jednak fanami produktów z jabłuszkiem. Tuż za seriami A14 i A13, zaszczytne trzecie i czwarte miejsce zajęły najszybsze układy dla systemu Android, którymi są procesory Snapdragon 865+ oraz Snapdragon 865. Te niezwykle wydajne układy znajdziemy w premiowych modelach smartfonów z wyższej półki, takich jak Samsung Galaxy Note 20, Asus ROG Phone 3 Strix, Motorola Edge Plus, OnePlus 8, Xiaomi Redmi K30S i wielu innych.

Najlepsze procesory mobilne dla telefonów ze średniej półki

Większość użytkowników smartfonów  z powodu zaporowej ceny nie sięga jednak po topowe flagowce, decydując się na wybór solidnego telefonu ze średniej półki. Ich procesory są co prawda słabsze, ale przeciętny użytkownik nie odczuje większej różnicy. Powinny one bez zająknięcia sprawdzić się również w trójwymiarowych grach oraz we wszystkich najważniejszych zastosowaniach. W tej kategorii, pod koniec 2020 roku królowały układy z serii Snapdragon 765, Snapdragon 765G. CPU od Qualcomma znajdziemy w telefonach, takich jak OnePlus Nord (2020), Motorola Moto G 5G Plus, Redmi K30 5G, Nokia 8.3 5G i LG Velvet. Warto również zainwestować w telefony ze starszymi Snapdragonami 730G lub innymi modelami z serii 7**.


Przeczytaj także:
  1. Co to jest switch i jak działa?
  2. Za co odpowiada DPI myszki?
  3. Klawiatura dla leworęcznych - czy rzeczywiście jest potrzebna?
  4. Jak dbać o baterię w laptopie?


Autor: Michał Kułakowski