Data modyfikacji:

Jaka obudowa gamingowa do komputera?

Czasy, gdy obudowy komputerowe były nudnymi, szaro-beżowymi skrzynkami mamy już dawno za sobą. Pecety budowane przez entuzjastów oraz graczy imponują, a czasami zaskakują swoim wyglądem oraz funkcjami. Producenci oferują setki rożnych gamingowych obudów, podpowiadamy więc, jak wybrać najlepszą dla siebie.

obudowa gamingowa

Z początku obudowy komputerów spełniały jedynie funkcje czysto użytkowe i były zazwyczaj nieciekawymi, szaro-beżowymi skrzynkami, które nie miały się rzucać w oczy użytkownika.

Trend ten odwrócił się dopiero pod koniec lat 90., kiedy Apple zaprezentował pierwsze kolorowe komputery iMac, a producenci podzespołów do pecetów zaczęli zauważać wśród klientów potrzebę wyróżnienia swoich komputerów.

Prym w tej dziedzinie po dzień dzisiejszy wiodą gracze. Obudowa gamingowa stała się jednym z ich symboli, a czasami i wyznacznikiem statusu. W sklepach znajdziemy setki modeli tego typu, podpowiadamy więc, jaką wybrać dla siebie.

Sprawdź również nasz poradnik, jak kupić PC do gier.

Typy obudów komputerowych

Rozróżniamy kilka podstawowych typów obudów komputerowych, które różnią się pomiędzy sobą wielkością oraz orientacją w pionie lub poziomie. Wybór modelu wchodzącego w skład któreś z kategorii powinien być podyktowany głównie naszymi preferencjami, zasobnością portfela oraz oczekiwaniami wobec podzespołów, które chcielibyśmy w niej zamontować.

Budując gamingowego potwora, bez trudu radzącego sobie z najnowszymi grami, wybieramy dużą i przestronną konstrukcję pozwalającą na zamontowanie adekwatnego systemu chłodzenia. Montując z kolei peceta do gier w salonie, decydujemy się na bardziej dyskretne obudowy w mniejszych rozmiarach.

Obudowa typu tower

Najpopularniejszy typ obudowy komputerowej, który przyjmuje postać prostokątnej wieży. Zapewniają one szybki dostęp do wnętrza komputera oraz ułatwiają montaż dodatkowego chłodzenia.

Lubiane przez graczy, którzy wybierają modele z przezroczystymi ścianami, pozwalającymi na ekspozycję podświetlonego lampkami LED wnętrza peceta. Ze względu na rozmiary, możemy je podzielić na co najmniej cztery rodzaje.

Obudowa Midi Tower – najczęściej wybierany przez graczy wariant. Wspiera ona praktycznie wszystkie płyty główne wyprodukowane w standardach Mini ATX, ATX, Micro ATX oraz EATX. W środku znajdziemy zazwyczaj co najmniej kilka kieszeni na dyski twarde oraz sporo miejsca na dodatkowe wentylatory, a nawet system chłodzeni cieczą.

Obudowa Mini Tower – niższa i węższa od Midi Tower. Zamontujemy w niej płyty główne Mini ITX, Micro ATX, Mini DTX oraz ATX. Modele ten nie sprawdzą się w przypadku graczy, bowiem tworzone są głównie z myślą o słabszych komputerach. Brakuje w nich miejsca na duże karty graficzne, większą liczbę dysków, a także wydajne chłodzenie.

Full Tower – największy typ obudów, których wysokość przekracza 50 centymetrów. Nadają się idealnie dla graczy z zasobnymi portfelami, którzy stawiają na skomplikowane systemy chłodzenia podzespołów lub korzystają z dwóch kart graficznych jednocześnie. Zamontujemy w nich wszystkie dostępne na rynku rodzaje płyt głównych. W sklepach kupimy wiele gamingowych wariantów tego typu obudowy, które posiadając przezroczyste ścianki oraz podświetlenie RGB.

Micro Tower i Cube Tower – najmniejsze obudowy, które korzystają z słabych i budżetowych podzespołów. Przeznaczone są głównie dla komputerów biurowych i użytkowników oszczędzających wolne miejsce na biurku. Współpracują z płytami Micro ATX, Mini DTX, Mini ITX, Flex ATX.

Obudowa typu desktop

Rzadko używana przez graczy obudowa w orientacji poziomej, która niegdyś była standardem na rynku PC. Dziś jest kuriozum, które spotkamy głównie w biurach.

Obudowy typu Slim, SFF oraz HTPC 

Trzy rodzaje kompaktowych obudów, przeznaczone do systemów pełniących rolę podstawy domowego kina lub sprzętu typowo biurowego. W żadnym wypadku nie będą one zadowalającym rozwiązaniem dla zapalonego fana elektronicznej rozrywki. 

Gamingowe obudowy specjalistyczne

Klasa przeróżnych unikalnych obudów skierowanych w głównej mierze do graczy i entuzjastów nowych technologii, którzy nie boją się eksperymentów i lubią zaskakiwać gości oraz znajomych. Są one zazwyczaj niezwykle drogie i dostępne w limitowanej liczbie.

Wśród nich znajdziemy modele całkowicie otwarte, składające się jedynie z tylnej i przedniej ściany, a także obudowy przeznaczone do zawieszania na ścianie lub przyjmujące różnego rodzaju nietypowe kształty oraz formy.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze obudowy gamingowej?

Kompatybilność z wybranymi przez nas podzespołami – przed zakupem obudowy warto sprawdzić, czy zmieszczą się w niej wszystkie kupione lub posiadane przez nas podzespoły komputerowe. Należy w tym przypadku zainteresować się zwłaszcza długością karty graficznej, której montaż często przyprawia o ból głowy w mniejszych skrzynkach. Weźmy też pod uwagę liczbę oferowanych kieszeni na dyski twarde lub SSD.

Jakość wykonania – sprawdźmy, z jakich materiałów zostały wykonane poszczególne elementy sprzętu. Jeżeli komputer będzie stał na podłodze, warto zorientować się, czy obudowa jest odporna na wgniecenia i zadrapania. Okaże się to ważne zwłaszcza, gdy decydujemy się na przezroczyste ściany boczne.

Estetyka i design – wygląd jest oczywiście często główną przyczyną wyboru danego modelu obudowy. Producenci prześcigają się w różnych pomysłach na uatrakcyjnienie designu. Przeglądając ofertę sklepu, możemy przy okazji sprawdzić, czy obudowa oferuje także możliwość dodatkowej instalacji światełek RGB.

Jeżeli są one już fabrycznie zainstalowane, upewnijmy się, w jakim stopniu da się regulować kolor i jasność światła. Istotna może okazać się także ergonomiczna konstrukcja skrzynki. Sprawdźmy, czy łatwo ją otworzyć, jak bardzo jest wyciszona, a także czy pozwala ona na łatwe schowanie i zabezpieczenie kabli.

Dodatkowe przednie wejścia – przekonajmy się, czy liczba oferowanych przednich wejść USB spełnia nasze oczekiwania, zadbajmy również o to, by były one dostępne w najnowszym standardzie złącza (USB 3.0 i jego kolejne iteracje). Przydatne mogą okazać się także dodatkowe wejścia, takie jak np. HDMI lub audio.

Chłodzenie – sprawdźmy, czy znajdziemy odpowiednio dużo miejsca na zainstalowanie wszystkich wiatraków chłodzących, a także jak regulowany jest przepływ powietrza wewnątrz obudowy. Decydując się na chłodzenie cieczą lub większe wentylatory, należy upewnić się, czy w skrzynce znajdzie się dostatecznie dużo miejsca na cały związany z nim osprzęt.