Data modyfikacji:

Co to jest switch i jak działa?

Switche lub inaczej przełączniki, są niezbędnym składnikiem firmowych sieci wewnętrznych, łącząc ze sobą równocześnie wiele typów urządzeń, począwszy od drukarek, a skończywszy na komputerach i serwerach. Odpowiadamy na pytanie, co to jest i jak działa switch.

co to jest switch

Co to jest switch?

Switch lub inaczej przełącznik sieciowy, to urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest połączenie ze sobą wszystkich urządzeń znajdujących się w domowej lub firmowej sieci wewnętrznej.

Przyjmuje on zazwyczaj formę prostokątnego pudełka z kilkoma lub nawet kilkunastoma standardowymi złączami Ethernet. Do gniazd tych, za pomocą kabla, podłączane są przeróżne urządzenia sieciowe, takie jak drukarki, serwery, stacje robocze komputery oraz wszelkiego rodzaju maszyny kontrolowane przez interfejs PC.

Switch umożliwia im bezproblemową komunikację pomiędzy sobą i pozwala na niezwykle wydajną wymianę danych. Oszczędza on czas i pieniądze właściciela sieci, zwiększając efektywność zadań wykonywanych w firmach oraz dużych organizacjach, takich jak instytuty badawcze. Szybkość transferu danych, a także maksymalna liczba obsługiwanych urządzeń, zależą jednak w dużej mierze od konfiguracji oraz możliwości technicznych przełącznika.

Większe modele urządzeń typu switch pobierają względnie dużo mocy i wymagają aktywnego lub pasywnego chłodzenia. Profesjonalne przełączniki, które obsługują jednocześnie dziesiątki urządzeń, montowane są w specjalnie przygotowanych do tego celu szafach.

Z drugiej strony, podstawowe wersje urządzenia poprzypominają na pierwszy rzut oka nieco większy router i można je spokojnie schować pod biurkiem lub przyczepić do ściany.

Sprawdź również, czym różnią się routery ADSL i DSL.

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje switchy:

Przełącznik sieciowy zwykły

Najprostsze przełączniki typu Plug & Play. Oznacza to, że do działania nie wymaga on żadnej specjalnej konfiguracji. Połączone z jego pomocą urządzenia będą się automatycznie widzieć i rozpoznawać. W zamian za to, ten typu urządzeń będzie oferował niższą przepustowość przesyłu danych.

Najczęściej przełączniki te mają nieskomplikowaną budowę i będą skierowane do klientów indywidualnych, tworzących sieć w domu lub małej firmie, którzy nie mają doświadczenia technicznego lub nie zatrudniają posiadających know-how informatyków.

Przełącznik sieciowy inteligentny

Przełącznik oferujący podstawowe opcje zarządzania siecią, w tym możliwość kontroli jej zasobów i przydziałów. Dobrze skonfigurowane mogą przydać się w dużych biurach i przedsiębiorstwach. Oferują one także lepsze przesyły danych oraz zapewniają większą liczbę portów Ethernet, co zazwyczaj będzie jednak łączyło się z wyższą ceną sprzętu.

Przełącznik sieciowy zarządzany

Switche o najbardziej kompleksowej budowie, zazwyczaj osiągające też fizycznie największe rozmiary. Posiadają one niezwykle szczegółowe i specjalistyczne funkcje konfiguracyjne, pozwalające np. na drobiazgowe regulowanie przydziałów oraz przepływu danych pomiędzy urządzeniami.

Oferują one też rozbudowany system raportowania oraz monitoringu sieci, który znacznie ułatwia pracę jej administratorów, mogących wykonywać wszystkie operacje także w trybie zdalnym. Poza tym gwarantują one najlepsze zabezpieczenie sieci przed atakami oraz niechcianymi próbami przechwycenia danych.

Switch a router

W większości domów lub małych biur podstawą sieci wewnętrznej może być zwykły router, który w teorii spełni podobną rolę, co switch. Warto podkreślić, że zadaniem przełączników sieciowych jest wyłącznie obsługa wielu urządzeń w sieci wewnętrznej, switche nie łączą się bezpośrednio z innymi sieciami oraz internetem.

Jeżeli zależy nam na wydajniejszym przesyle informacji, większym bezpieczeństwie oraz bardziej szczegółowym zarządzaniu poszczególnym elementami sieci, switch okaże się niezastąpionym i niezbędnym rozwiązaniem.