Data publikacji:

Ranking najlepszych myszek

Wybór odpowiedniej myszki wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Podczas kupowania gryzonia trzeba wziąć pod uwagę, do jakich celów będzie wykorzystywany, w jaki sposób będziemy go trzymać oraz jakie ma dodatkowe funkcje. W tym tekście podpowiemy wam, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego typu akcesorium, a także przedstawimy propozycje najlepszych myszek dla graczy i do biura.

ranking myszek

Na co zwrócić uwagę, kupując myszkę gamingową i biurową?

Jeżeli dużo czasu spędzacie przed komputerem, to wasza myszka nie tylko powinna dobrze się prezentować, ale przede wszystkim być ergonomiczna. W związku z tym zdecydowanie lepiej jest kupić droższy sprzęt, który posłuży wam na lata. Tylko wtedy będziecie mieć pewność, że został on zbudowany z odpowiedniej jakości materiałów, a jego kształt idealnie zostanie dopasowany do waszych dłoni.

Projekt myszki ma także ogromne znaczenie dla osób leworęcznych, którym znacznie gorzej jest korzystać z większości myszek gamingowych, ponieważ te są wyprofilowane z myślą o graczach praworęcznych. W takim przypadku jedynym wyjściem jest wybór urządzenia o symetrycznej budowie.

Rozdzielczość myszki może nie jest zbyt istotna podczas typowych prac biurowych i przeglądania internetu. Tego samego nie można natomiast powiedzieć chociażby o montażystach, grafikach oraz oczywiście graczach. Ta ostatnia grupa powinna zwrócić szczególną uwagę na wartość DPI. Im większa czułość sensora, tym lepiej, ale oczywiście pod warunkiem, że urządzenie wspierane jest oficjalnym oprogramowaniem, w którym można tę wartość dostosowywać do swoich potrzeb.

A skoro poruszyliśmy temat software’u, to powinny was interesować wyłącznie sprzęty wspierane przez dedykowane oprogramowanie. Z jego pomocą nie tylko możecie ustalić wartość DPI, ale także przyspieszanie i zwalnianie kursora, przyciąganie kątowe (predykcja) bądź częstotliwość odpytywania. To oczywiście tylko część funkcji, ponieważ zależy to od producenta i wykorzystanych w myszce technologii.

Bardzo duże znaczenie dla wielu graczy i pracowników biurowych ma również liczba przycisków umieszczonych na gryzoniu. Oprócz standardowego zestawu, warto pokusić się o wybór modelu z dodatkowymi przełącznikami, które można zaprogramować z myślą o konkretnych programach. Niektóre sprawdzą się do kontrolowania multimediów, zaś inne wykorzystacie w grach MMO lub sieciowych strzelankach.

Decydując się na konkretną myszkę, warto też zwrócić uwagę, w jaki sposób komunikuje się z komputerem. Gracze zazwyczaj wybierają myszki przewodowe (ze względu na cenę), aczkolwiek coraz częściej można natrafić na bardzo dobre technicznie modele bez kabla, choć wiąże się to oczywiście ze znacznie większymi kosztami. W przypadku prac biurowych, warto pomyśleć o myszce bezprzewodowej, zwłaszcza jeśli planujecie korzystać z niej na laptopie.

Sprawdź również, jaka myszka dla początkujących graczy będzie najlepsza.

Ranking myszek gamingowych

Myszki dobierane były na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl oraz według wysokiej jakości, jaką oferują. Każde z tych urządzeń będzie doskonałym wyborem dla gracza.

Razer Basilisk Ultimate

Urządzenie firmy Razer to zdecydowanie najlepsza myszka bezprzewodowa dla graczy. Model Basilisk Ultimate wyzbył się jakichkolwiek opóźnień, dzięki czemu nie będziecie tracić przewagi podczas grania przez zakłócenie połączenia z komputerem.

Myszka posiada szereg udogodnień, w tym specjalne pokrętło umieszczone na spodzie obudowy. Z jego pomocą można dostosować czułość głównych przycisków do własnych potrzeb lub w zależności, w jaki rodzaj gry aktualnie będziecie grali.

Logitech G502 Lightspeed

Kolejna bezprzewodowa mysz gamingowa, która jest tak dobra, że korzystają z niej nawet profesjonalni e-sportowcy. Gryzoń bardzo dobrze trzyma się dłoni, a w dodatku, można samemu ustalać jego wagę (system ciężarków). Producent zastosował wydajny czujnik optyczny HERO 16K, który w perfekcyjny sposób odczytuje zamiary gracza. Jeżeli liczy się dla was precyzja i elegancki design, to model G502 Lightspeed powinien spełnić wasze oczekiwania.

SteelSeries Rival 650

Peryferia komputerowe SteelSeries od zawsze cechowały się wysoką jakością i nie inaczej jest w przypadku modelu Rival 650. Choć urządzenie komunikuje się z pecetem drogą bezprzewodową, to mimo to gwarantuje brak jakichkolwiek błędów w śledzeniu, a także całkowicie eliminuje lagi. Opóźnienie wynosi zaledwie 1 ms, co jest wynikiem niemalże doskonałym. Urządzenie posiada wbudowany drugi sensor, który jest w stanie odczytywać ruch w chwili, gdy myszka znajduje się nad blatem biurka.

Razer Naga Trinity

Model Naga Trinity to doskonała myszka dla graczy, którzy uwielbiają możliwość personalizowania swoich sprzętów. Firma Razer umieściła w zestawie trzy wymienne panele boczne z dodatkowymi przyciskami. Można ustawić standardowe dwa przełączniki, a także panel z aż dwunastoma przyciskami. W ten sposób dostosujecie myszkę do wszystkich gatunków gier, od strzelanek, poprzez strategie, a na MOBA kończąc.

Najlepsze myszki biurowe

Myszki, jaki trafiły do zestawienia, dobrane zostały na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl oraz ich przydatności w pracach biurowych. Poniższe urządzenia są bardzo różnorodne, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Logitech MX Master 2S

Najważniejszą cechą najlepszych myszek biurowych powinna być ergonomia. Model MX Master 2S został zaprojektowany w taki sposób, żeby nawet po kilku godzinach pracy, użytkownik nie odczuwał bólu nadgarstka. Urządzenie firmy Logitech nie tylko dobrze leży w dłoni, ale także jest niezwykle funkcjonalne.

Wynika to chociażby z faktu dodania drugiej rolki, którą kontroluje się kciukiem. Dzięki temu podczas przeglądania internetu lub pracy nad projektami bez problemu można przesuwać ekran w pionie oraz poziomie.

Evoluent VerticalMouse 4

Na pierwszy rzut oka sprzęt firmy Evoluent może nie wygląda zbyt obiecująco. Oczywiście wynika to wyłącznie z naszych przyzwyczajeń do wyglądu standardowej myszki. Jak się jednak nad tym zastanowić, to wertykalne ułożenie dłoni na myszce wydaje się być o wiele bardziej naturalne i wygodne. Ponadto w przypadku modelu VerticalMouse4 nie trzeba szurać gryzoniem po biurku, ponieważ kursorem sterujemy za pomocą dotykowego panelu umieszczonego pod kciukiem.

Logitech MX Ergo

Osoby specjalizujące się w obróbce zdjęć bądź grafik komputerowych stawiają przede wszystkim na precyzję, dlatego bardzo często wybierają tablety graficzne. Jeśli natomiast nie chcecie dokupować dodatkowego urządzenia, to postawcie na wygodny trackball od firmy Logitech, który świetnie sprawdza się podczas obsługi specjalistycznych programów edytorskich. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób mających niewielkie biurka lub pracujących w kawiarniach.

Microsoft Surface Arc

Ta myszka biurowa jest fantastycznym rozwiązaniem dla osób bardzo często korzystających z komputera poza domem. Surface Arc jest niezwykle małym urządzeniem, które nie zajmuje więcej miejsca niż klasyczny portfel. Zaletą urządzenia jest także to, że panel z przyciskami pełni też funkcję touchpada, dzięki czemu podczas prac biurowych możecie korzystać z najróżniejszych, bardzo przydatnych gestów.