Data publikacji:

Jakie akcesoria do PlayStation 5? Pad, słuchawki, pilot, kamera i stacja ładująca

W kartonie z PlayStation 5 znajduje się samo urządzenie wraz z joypadem i odpowiednim okablowaniem. Większość platform, w tym opisywane PlayStation 5, wspiera jednak zewnętrzne akcesoria, które nie są obowiązkowe, ale znacząco zwiększają komfort użytkowania. W tym tekście przyjrzymy się oficjalnie potwierdzonym akcesoriom do najnowszej konsoli Sony.

Akcesoria do PlayStation 5 – co przygotowało Sony?

Wszystkie poniżej opisane akcesoria dostępne są w oficjalnej dystrybucji, dzięki czemu bez problemu współpracują z konsolą PlayStation 5. W kolejnych latach z pewnością pojawią się nieautoryzowane gadżety, lecz niewykluczone, że Sony będzie w jakimś stopniu blokowało ich sprzedaż. Tak chociażby stało się z wymiennymi panelami bocznymi do PS5, które nieoficjalnie sprzedawała firma zewnętrzna. Niewykluczone więc, że w przyszłości twórcy platformy zapowiedzą własne, licencjonowane wymienne obudowy.

Kontroler DualSense

Jeden kontroler często nie jest wystarczający, dlatego DualSense będzie można kupić również oddzielnie. Pad różni się od swojego poprzednika m.in. tym, że oferuje realistyczne efekty dotykowe, adaptacyjne triggery oraz ma wbudowany mikrofon. Prezentację gamepada znajdziecie na poniższym materiale wideo. 

Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Pulse 3D

Wiele gier wideo zyskało popularność nie tylko ze względu na rozgrywkę czy oprawę wizualną, ale także z racji fantastycznego udźwiękowienia bądź wpadającego w ucho soundtracku. Żeby w pełni docenić pracę dźwiękowców, warto wyposażyć się w odpowiednie słuchawki. Sony doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego do sprzedaży trafił wyjątkowy headset Pulse 3D.

Jak wskazuje nazwa urządzenia, słuchawki wyposażone zostały w silnik Tempest 3D AudioTech, który obsługuje dźwięk przestrzenny w bardzo wysokiej jakości. Dzięki temu użytkownicy mogą lepiej zagłębić się w świat gry, ponieważ dźwięki dobiegają z każdej strony – docenią to zwłaszcza miłośnicy horrorów oraz sieciowych strzelanek, bo dźwięk 3D znacząco ułatwia namierzenie pozycji przeciwnika.

Słuchawki posiadają dwa wbudowane mikrofony korzystające z technologii redukcji szumów. Wpłynie to znacząco na komfort rozmów z innymi graczami podczas rozgrywek sieciowych, ponieważ wasze wypowiedzi będą pozbawione trzasków i szmerów.

Headset Pulse 3D korzysta z łączności bezprzewodowej – wystarczy podłączyć do konsoli PlayStation 5 specjalny adapter, żeby sparować oba urządzenia. Ze słuchawek można korzystać również na poprzedniej platformie Sony oraz komputerach osobistych. Do zestawu dołączany jest też przewód audio 3,5 mm umożliwiający podłączenie Pulse 3D do PlayStation VR lub smartfonów.

Kamera HD do PlayStation 5

Wraz z premierą konsoli dziewiątej generacji Sony nie mogło zabraknąć oczywiście nowej kamery. Z naturalnych powodów będziemy mieć do czynienia z najbardziej zaawansowanym technologicznie modelem, jaki kiedykolwiek współpracował z platformami PlayStation.

Kamera do PS5 została wyposażona w dwa obiektywy szerokokątne, zdolne do rejestrowania obrazu w rozdzielczości Full HD (1080p). Urządzenie ma ściśle współpracować z kontrolerem DualSense, który będzie wyposażony w specjalny przycisk umożliwiający natychmiastowe nagrywanie rozgrywki, wraz z obrazem z kamery.

Urządzenie docenią także streamerzy, zarówno ci początkujący jak i profesjonalni. Kamera wspierana jest przez specjalne oprogramowanie, które oferuje narzędzie potrafiące w czasie rzeczywistym usuwać tło. Wystarczy umieścić za sobą jakąś zieloną płachtę, a podczas zapisu rozgrywki nie będzie jej w ogóle widać.

Media Remote Pilot do PS5

Podobnie jak w przypadku poprzednich konsol Sony, tak samo PlayStation 5 otrzymało własny, unikatowy pilot. Stworzony został on głównie z myślą o osobach, które konsolę będą wykorzystywały do oglądania filmów czy seriali na platformach streamingowych bądź z płyt Blu-Ray.

Media Remote Pilot nie tylko posiada wszystkie najważniejsze przyciski wymagane od tego typu urządzeń (zwiększanie poziomu głośności, play, pauza, przewijanie itp.), ale także wyposażony został w dodatkowe klawisze kierujące do takich aplikacji jak Disney+, Netflix, Spotify czy YouTube.

Stacja ładująca do kontrolerów DualSense

Z pewnością kojarzycie sytuację, w której rozsiedliście się na kanapie w celu uruchomienia nowej gry, lecz rozładowany kontroler zepsuł wam plany. Granie po kablu w XXI wieku nie jest zdecydowanie zbyt pożądanym rozwiązaniem, a niestety nie zawsze pamiętamy o tym, żeby po zakończeniu sesji podłączyć pada do ładowarki.

Jeśli chcecie uniknąć wcześniej opisanej sytuacji, to koniecznie zaopatrzcie się w specjalną stację ładującą zaprojektowaną z myślą o kontrolerach DualSense. Akcesorium posiada dwa sloty, dzięki czemu posiadacze dwóch padów będą mieli pewność, że ich gamepady zawsze będą gotowe do działania. Ponadto stacja ładująca może także pełnić rolę atrakcyjnego stojaka do DualSense.

Co z PlayStation VR na PS5?

Kwestia gogli wirtualnej rzeczywistości nie została jeszcze w pełni wyjaśniona przez Sony. Firma jedynie poinformowała, że pracuje nad kolejną generacją PlayStation VR, lecz proces ten potrwa co najmniej kilka lat. Do tego czasu gracze muszą korzystać z wersji przygotowanej pierwotnie z myślą o konsoli PlayStation 4.

Producent poinformował jednak, że gogle będą współpracowały z PS5, ale tylko w trybie wstecznej kompatybilności. Oznacza to, że możliwość grania w trybie wirtualnej rzeczywistości jest możliwe wyłącznie w przypadku posiadania wersji gry na poprzednią platformę Sony.

Ponadto, żeby podłączyć PS VR do PlayStation 5, będziecie potrzebować specjalnego adaptera do kamery, który na szczęście producent rozdaje całkowicie za darmo. Żeby go otrzymać, musicie udać się na stronę PlayStation Support, a następnie wpisać numer seryjny waszych gogli i podać adres do korespondencji.