Współczesne produkcje z segmentu Triple-A wymagają coraz wydajniejszych komponentów, głównie po to, aby działać w stabilnym klatkarzu i w rozdzielczości 4K. Niestety nie każdy komputer jest w stanie poradzić sobie z takim zadaniem, dlatego konieczne będzie kupno odpowiedniego sprzętu, który sprosta zalecanym wymaganiom sprzętowym gier. W tym tekście podpowiem, jakie parametry techniczne powinny oferować poszczególne podzespoły, żeby o waszym pececie można było powiedzieć, że jest gamingowy. Wyjaśnię także, jakie są różnice pomiędzy samodzielnie złożonym PC, a gotowym zestawem.
Polecamy: Tanie laptopy do gier
Każdy pecetowiec doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że granie na komputerze wiąże się z wydatkami. Nawet jeśli nie zależy wam na rozdzielczości Ultra HD, to i tak będziecie musieli przygotować przynajmniej kilka tysięcy złotych, żeby spełnić wymagania sprzętowe nowych gier. Jeśli natomiast marzy wam się uruchomienie wszystkich produkcji na najwyższych detalach graficznych, to będziecie musieli przygotować się na naprawdę bardzo drogi zakup.
Pod tym względem trochę taniej wypadają gotowe komputery dla graczy, ponieważ ich producenci zazwyczaj dobierają komponenty w taki sposób, żeby nie przekroczyć absurdalnych granic cenowych. Takowe mogą natomiast pojawić się podczas próby samodzielnego złożenia peceta. Wystarczy, że będziecie chcieli kupić high-endową kartę graficzną od Nvidii. Modele z serii RTX 30** w dniu premiery kosztowały powyżej trzech tysięcy złotych, ale cały czas występują problemy z ich dostępnością. Dlatego też będziecie musieli wybrać zmodyfikowane wersje OC, których koszt potrafi dochodzić nawet do 6-7 tysięcy złotych. A pamiętajcie, że mówimy tu tylko o jednym podzespole.
Zaletą własnoręcznego zmontowania komputera jest natomiast to, że możecie sami decydować o tym, jakie urządzenia zasilą waszą jednostkę. W sytuacji, kiedy kupujecie gotowca, jesteście zdani na to, co w środku umieścił sklep próbujący sprzedać produkty znajdujące się w jego ofercie. W efekcie oznacza to, że nie zawsze będziecie zadowoleni z którego podzespołu – może to być zbyt mała pamięć RAM bądź nie taki dysk twardy, jaki chcieliście kupić.
Składając komputer gamingowy lub kupując gotowy zestaw, nie można iść na ustępstwa. Jeżeli pragniecie grać w najnowsze produkcje na najwyższych ustawieniach graficznych, to musicie posiadać bardzo mocne podzespoły. Jak już wiecie z poprzedniego akapitu, będzie to was sporo kosztowało, ale za to efekty mogą być zniewalające. Poniżej zaznaczę, na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę podczas wyboru poszczególnych komponentów. Dzięki temu bez problemu uruchomicie najnowsze produkcje w 4K i przy stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę.
Oczywiście, że tak, ponieważ płyta główna musi posiadać odpowiednie złącza (np. PCI-Express x16) i gniazda (np. do CPU socket 1200), żeby można było podłączyć do niej kartę graficzną, procesor oraz resztę podzespołów. Motherboard stworzone z myślą o graczach posiadają dodatkowe gniazda na pamięć RAM, a także umieszczono w nich wyższej jakości karty sieciowe i dźwiękowe. Płytę główną polecam wybrać na końcu, dostosowując ją do reszty komponentów.
Nie da się ukryć, że to właśnie karta graficzna jest najważniejszym, a zarazem najdroższym podzespołem w gamingowych komputerach. Zapomnijcie o zintegrowanych GPU, ponieważ nie odpalicie na nich bardziej wymagających gier. Koniecznie wybierzcie dedykowaną grafikę z najwyższej półki.
Obecnie najbardziej pożądanym produktem są karty firmy Nvidia z serii GeForce RTX 30**. Przykładowo, model 3080 Ti oferuje taktowanie VRAM na poziomie 19 GHz, 12 GB pamięci, przepustowość 912 GB/s i taktowanie 1.365-1.635 GHz. Posiadając takie parametry, nie musicie obawiać się o to, że jakaś gra będzie się wam przycinać. A nawet jeśli, to tylko wyłącznie w wyniku złej optymalizacji przez producenta danego tytułu.
Choć to karta graficzna wiedzie prym w gamingowym pececie, to jednak każdy superbohater musi mieć swojego sidekicka. W tym przypadku taka rola przypadła procesorowi. Ten również musi oferować bardzo wysoką jakość, żeby wspierać GPU podczas grania w wymagające gry komputerowe. Wybierając CPU, nie schodźcie poniżej sześciu rdzeni – co więcej, myślę, że powinniście wybrać droższe modele ośmiordzeniowe. Jeśli natomiast chodzi o taktowanie, to 3,4 - 3,6 GHz to absolutne minimum. Na mniejsze wartości nie patrzcie, ponieważ wtedy wasz komputer mógłby nie spełniać zalecanych wymagań sprzętowych gier AAA, jak np. Cyberpunk 2077.
Kolejny niezwykle istotny element komputera dla graczy, którego nie można bagatelizować. Dobry pecet budowany z myślą o graniu powinien mieć co najmniej 12 GB pamięci RAM. Dla pewności warto jednak dołożyć trochę pieniędzy i wybrać kość szesnastogigabajtową. Wtedy będziecie mieli pewność, że podczas uruchamiania ulubionych produkcji na Ultra, zbyt mała liczba RAM-u nie wpłynie negatywnie na płynność rozgrywki.
Dyski twarde przez lata bardzo dobrze służyły użytkownikom komputerów, ale powoli powinniśmy zacząć się z nimi żegnać. Oczywiście, jeśli pecet służy wam wyłącznie do przeglądania internetu oraz oglądania filmów i seriali na platformach streamingowych, to HDD będzie w zupełności wystarczającą opcją.
Jednakże w przypadku komputerów dla graczy konieczne trzeba pamiętać też o tym, że dysk wpływa również na wiele elementów związanych z grami, jak np. tempo doczytywania się tekstur czy szybkość loadingów pomiędzy poziomami. Jedyną opcją dla gamerów są więc dyski półprzewodnikowe SSD, najlepiej z jak największa prędkością zapisu i odczytu oraz w formacie M.2 NVMe.
Jak z pewnością się domyślacie, high-endowe karty graficzne potrzebują dużej mocy do poprawnego działania. Dlatego też musicie sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych podzespołów, żeby dobrać odpowiedni zasilacz. W przeciwnym razie może dojść do przeciążenia, a w efekcie spalenia jednego z urządzeń podłączonych do płyty głównej.
Podzespołom szkodzi także wysoka temperatura, która wzrasta wraz z uruchomieniem gier. W związku z tym musicie zadbać o dodatkowe wentylatory albo chłodzenie cieczą. Polecam to drugie rozwiązanie, ponieważ jest o wiele bardziej wydajne, a do tego prezentuje się bardzo ładnie.
W przypadku sprzętu gamingowego nie liczą się wyłącznie parametry, ale także wygląd urządzenia. Jeżeli majstrujecie mocarnego peceta, to nie zapomnijcie też o kupieniu odpowiedniej obudowy, która będzie pasowała wyglądem do reszty komponentów. Warto zainwestować w przezroczystą obudowę, wyposażoną w podświetlenie RGB. Wasz pokój gracza zyska dzięki temu wiele uroku.