Data modyfikacji:

Ori and the Will of the Wisps. Recenzja, poradnik, wymagania sprzętowe

Ori and the Will of the Wisps to kontynuacja ciepło przyjętej gry Ori and the Blind Forest z 2015 roku. Za prace nad produkcją ponownie odpowiada ekipa z Moon Studios. Czy zespół odpowiednio wykorzystał doświadczenie, jakie zdobył przy okazji pierwszej części? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu, a także poznacie kilka wskazówek, które powinny ułatwić wam rozgrywkę.

ori and the will of the wisps

Czy warto zagrać w Ori and the Will of the Wisps?

W ostatnich latach gatunek gier określany mianem metroidvanii przeżywa prawdziwy renesans. Co jakiś czas do sprzedaży trafiają fantastyczne produkcje godnie reprezentujące ten styl rozgrywki. Wymienić można chociażby takie przeboje jak Dead Cells, Hollow Knight, Axiom Verge czy Ori and the Blind Forest.

Już przy okazji poprzedniej części ludzie z Moon Studios udowodnili, że doskonale czują się w takich klimatach, a ich kreatywność zaowocowała ciekawą mapą, unikatowymi zdolnościami i wysokim poziomem trudności. Jeżeli rozkochały was poprzednie przygody uroczego duszka, to obowiązkowo musicie zagrać w kontynuację. Ori and the Will of the Wisps jest grą większą, lepiej przemyślaną i bardziej dopracowaną.

Do tego należy dorzucić ogromną warstwę emocjonalną towarzyszącą prostej fabule. Twórcy operują skromnymi środkami w przekazywaniu historii, lecz na tyle skutecznymi, że już od pierwszych minut musiałem sięgać po chusteczki. Wielu twórców mogłoby się uczyć od Moon Studios, jak opowiadać o wielkich rzeczach w nieskomplikowany i chwytający za serce sposób.

Ori and the Will of the Wisps sprawił mi mnóstwo przyjemności. Nie mogę właściwie przyczepić się do żadnego elementu, ponieważ jestem autentycznie zauroczony wszystkimi aspektami produkcji. Oprócz dobrze przemyślanej rozgrywki otrzymaliśmy także przepiękną oprawę wizualną i kilka wpadających w ucho utworów. W nowe przygody Oriego nie tylko warto zagrać, je trzeba przeżyć.

Ori and the Will of the Wisps – poradnik dla początkujących

Poziomy trudności w grze

Twórcy przygotowali trzy poziomy trudności, które znacząco wpływają na rozgrywkę. Jeśli macie za sobą poprzednią odsłonę, śmiało wybierzcie najtrudniejszy wariant. Produkcja zapewni wam wtedy odpowiednie wyzwanie testujące waszą cierpliwość i zdolności manualne. Początkującym graczom zalecam wybranie łatwego poziomu trudności. Walki są wtedy o wiele prostsze, a Ori bardziej wytrzymały na obrażenia.

Kwintesencja metroidvanii

Ori and the Will of the Wisps reprezentuje gatunek metroidvanii, co oznacza, że teoretycznie gracze mają dostęp do całej mapy już od początku zabawy. W praktyce trzeba jednak zdobyć odpowiednie umiejętności, aby dostać się do poszczególnych lokacji. W początkowej fazie rozgrywki będzie to mocno zaznaczone, ale z biegiem czasu zaczniecie odczuwać większą swobodę działania.

Istotne jest to, że w Ori and the Will of the Wisps musicie nastawić się na backtracking, żeby zaliczyć produkcję na sto procent. W grze na szczęście dostępna jest mapa, która dokładnie pokazuje miejsca, do jakich nie udało wam się jeszcze dostać. Po odblokowaniu nowych zdolności powracajcie do tych lokacji, żeby odkryć tamtejsze sekrety i zebrać znajdźki.

Odwiedzanie wcześniej niedostępnych lokacji jest także konieczne do rozwoju Oriego. Każda znajdźka w grze pełni jakąś funkcję – niektóre zwiększają pasek zdrowia lub energii, z kolei inne potrzebne są do zaliczania zadań pobocznych. Dlatego podczas grania zaglądajcie w każdy kąt, gdyż będzie to dla was opłacalne. Niektóre pomieszczenia są ukryte, więc musicie być bardzo spostrzegawczy, żeby odkryć wejścia do nich.

Mapa świata rysuje się wraz z poczynaniami gracza. Aby ułatwić sobie rozgrywkę, koniecznie wykupujcie pełne mapy od niejakiego Lupo. Dzięki temu będziecie mieli dokładny wgląd w dany sektor, co pomoże wam w przygotowaniu strategii i wybraniu właściwej ścieżki.

Rozwój głównego bohatera

W Ori and the Will of the Wisps nie otrzymujecie wszystkich zdolności wraz z biegiem rozgrywki. Większość z nich musicie wykupić samodzielnie, jeżeli uważacie, że będą wam potrzebne. Nie na wszystkie warto wydawać odłamki (waluta w grze), ponieważ jednocześnie możecie mieć i tak przypisane trzy umiejętności aktywne. Zazwyczaj jedna będzie odpowiadała za atak bezpośredni, druga np. za strzelanie z łuku, a trzeba za inną przydatną w danym momencie moc.

Oprócz zdolności aktywnych w grze można włączyć także umiejętności pasywne polegające np. na przylepianiu się do ścian, zwiększaniu odporności na obrażenia i tak dalej. Tutaj również sami decydujecie, jakie moce macie aktywowane w danym momencie. Początkowo ich liczba jest ograniczona, lecz możecie zdobywać miejsca na kolejne kamienie mocy. W tym celu musicie odnaleźć na macie specjalne areny, w jakich zmierzycie się z kilkoma falami wroga. Jeżeli przetrwacie, to otrzymacie dodatkowy slot.

Zwracajcie uwagę na NPC-ów

Główny bohater na swojej drodze spotka wiele postaci niezależnych, z którymi można handlować lub wykonywać dla nich zadania. Niektóre misje polegają np. na dostarczeniu ciepłego posiłku bez wskazania dokładnie, o którą postać chodzi. Rozmawiajcie więc jak najczęściej z NPC-ami, bo może się okazać, że macie akurat przy sobie przedmiot powiązany z jakimś zadaniem, dzięki czemu zaliczycie subquesta.

Ori and the Will of the Wisps na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD Athlon X4
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 950 / Radeon R7 370 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 20 GB
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Ori and the Will of the Wisps na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 3
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 570 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 20 GB
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma Microsoft Polska, za co serdecznie dziękuję!

Przeczytaj także:

Autor: Łukasz Morawski