Data modyfikacji:

Need for Speed: Heat. Recenzja, jak grać, wymagania sprzętowe

Seria Need for Speed po raz kolejny powróciła do tematyki nielegalnych wyścigów. Czy Heat sprostało oczekiwaniom fanów? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu, a także poznacie kilka wskazówek dla początkujących.

need for speed heat

Czy warto zagrać w Need for Speed Heat?

O najnowszej odsłonie Need for Speed nie można powiedzieć, że jest rewolucyjna. Studio Ghost Games, pracując nad grą, nie próbowało wywrócić marki do góry nogami, tylko postawiło na bezpieczną kontynuację. Jeżeli podobała wam się poprzednia część, to i tym razem nie powinniście być zawiedzeni.

Heat, podobnie jak Payback, ponownie kładzie spory nacisk na fabułę i stosunkowo rozbudowane przerywniki filmowe. Tym razem nie mamy jednak do czynienia z historią zemsty, tylko luźniejszą opowieścią o nielegalnych nocnych wyścigach. Przeciwnikami głównego bohatera oraz jego paczki są więc zdeterminowani policjanci, a nie typy spod ciemnej gwiazdy.

Podczas rozgrywki można odblokować szereg nowych pojazdów. Sterowanie nimi zależy od ich przeznaczenia oraz elementów, w jakie zostały wyposażone. Jedne fury lepiej sprawdzają się w drifcie, natomiast inne stawiają na prędkość.

Mimo to gameplay nadal jest mocno arcade’owy, dzięki czemu próg wejścia jest stosunkowo niski. Osoby niemające na co dzień styczności z samochodówkami nie powinny mieć problemów z wygrywaniem zawodów.

Jeżeli jesteście fanami marki Need for Speed, to najnowsza odsłona powinna spełnić wasze oczekiwania. Heat nie jest grą odkrywczą, ale wykonaną na tyle solidnie, żeby móc spędzić przy niej kilkanaście godzin, bez poczucia zmarnowanego czasu.

Need for Speed Heat – porady dla początkujących

Na początku gry musicie wybrać jeden z trzech poziomów trudności – łatwy, średni lub trudny. Decyzja na szczęście nie jest ostateczna, dzięki czemu zmiany można dokonać w każdej chwili w ustawieniach. Polecałbym zacząć od najłatwiejszego poziomu trudności, żeby zapoznać się z podstawowymi zasadami gry, bez zaliczania niepotrzebnych porażek.

W grze bardzo dużą rolę odgrywa podział na dzień i noc. Zmiana pory dnia nie wpływa wyłącznie na walory artystyczne, ale modyfikuje zasady zabawy. Podczas dnia bierzecie udział w legalnych wyścigach, w których można wygrać dużą kasę. Pieniądze są potrzebne do kupowania nowych samochodów oraz ulepszeń do nich.

Sprawa komplikuje się podczas nocy. Wtedy czekają na was nielegalne wyścigi, których nie popierają lokalne służby porządkowe. Często podczas wieczornych wojaży do akcji wkracza policja, chcąca za wszelką cenę zatrzymać uczestników zawodów. Zwycięstwo w nocnych wyścigach zwiększa waszą reputację, która jest konieczna do odblokowania nowych misji – głównych i pobocznych.

Nocą pojawia się także wskaźnik Obławy pokazujący, jak bardzo zaszliście gliniarzom za skórę. Obławę można zwiększać przez eliminowanie pojazdów policji (trzeba w nie uderzać lub spychać na inne obiekty na drodze) bądź uciekanie patrolom. Poziom Obławy wzrasta także podczas przejeżdżania z dużą prędkością obok fotoradarów, wykonywania długich skoków oraz robienia driftów.

Wskaźnik Obławy odpowiada za wzrost reputacji, dlatego jest niezwykle ważny. Żeby schować się przed policją, trzeba po ucieczce zmienić porę dnia lub uciec do kryjówki. Jeżeli policja was zatrzyma lub zniszczycie samochód, wtedy mnożnik Obławy resetuje się do podstawowego poziomu. Oznacza to, że wszystkie wasze dokonania podczas walki z policją zostaną stracone.

Każdy z pojazdów ma własny pasek „życia”, który umieszczony jest w prawym dolnym rogu ekranu. Większa stłuczka niszczy samochód, a gdy pasek spadnie do zera, wtedy jesteście przerzucani do kryjówki. Auta można natomiast naprawiać, przejeżdżając przez stacje benzynowe. Warto zapamiętać, że w ciągu dnia limit napraw jest nieograniczony, natomiast w nocy możecie skorzystać z tej opcji tylko trzy razy.

Samochody opisane są również poziomem osiągów od 100 do 400+. Przed wybraniem poszczególnej misji głównej bądź zawodów pobocznych obowiązkowo sprawdzajcie zalecany poziom waszego pojazdu. W przeciwnym razie możecie mieć problem z wygraną, nawet jeśli będziecie jeździć bezbłędnie. Przeciwnicy będą posiadać szybsze fury, które zostawią was daleko w tyle.

Poziom osiągów aut zwiększacie w warsztacie samochodowym. Podczas jazdy odblokowujecie schematy poszczególnych elementów, które następnie musicie kupić. W samochodach można wymieniać m.in. silnik, układ napędowy lub podwozie, a także zwiększać moc, prędkość maksymalną i przyspieszenie.

Niektóre ulepszenia wpływają bardziej na prędkość auta, z kolei inne ułatwiają driftowanie. Dostosowujcie samochody do rodzajów wyścigów, w jakich planujecie brać udział. Warto więc pomyśleć o równomiernym rozwijaniu przynajmniej dwóch samochodów przeznaczonych do innych celów.

Podczas swobodnej jazdy możecie też dokonać szybkiego tuningu – w przypadku wersji na PS4 kliknijcie dwa razy strzałkę w prawo. Dzięki tej opcji macie możliwość ustawienia czułości kierownicy, siły docisku, włączenia lub wyłączenia kontroli trakcji oraz ustalenia, w jaki sposób samochody mają driftować (przez ponownie wciśnięcie gazu czy hamulca).

Jeżeli chcecie szybko awansować na wyższe poziomy reputacji oraz zdobywać więcej pieniędzy, nie ograniczajcie się wyłącznie do misji głównych oraz pobocznych. Zaliczajcie wszystkie wyścigi, a także wyzwania dzienne oraz nocne. W ten sposób szybko się wzbogacicie i nie będziecie musieli cały czas jeździć jednym samochodem.

Na jakim komputerze zagracie w Need for Speed Heat

Poniższe parametry techniczne pochodzą z platformy Origin należącej do Electronic Arts.

Need for Speed Heat na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5-3570 / AMD FX-6350
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 760 / AMD Radeon 7970 / Radeon R9 280x
  • miejsce na dysku: 50 GB
  • system operacyjny: Windows 10

Need for Speed Heat na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i7-4790 / AMD Ryzen 3 1300X
  • pamięć RAM: 16 GB
  • karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 6 GB / AMD Radeon RX 480 4 GB
  • miejsce na dysku: 50 GB
  • system operacyjny: Windows 10

Autor: Łukasz Morawski