Data modyfikacji:

Najlepszy antywirus. Ranking programów antywirusowych

Dobry antywirus to program, bez którego komputer jest stale zagrożony atakami z sieci. Wykrywa on wirusy, usuwa je oraz chroni sprzęt w czasie rzeczywistym przed wirusami. Jak wybrać najlepszy antywirus? Sprawdź nasz poradnik i ranking programów antywirusowych!


antywirus

Najlepszy wirus – dlaczego jest potrzebny?

Antywirus to program komputerowy, który chroni sprzęt przed atakami złośliwych programów. Jego zadaniem jest nie tylko wykrywanie, lecz także zwalczanie wirusów oraz zapobieganie zainfekowaniu komputera. Jaki wybrać? W artykule znajdziesz nasz poradnik, a na końcu przedstawiamy ranking popularnych antywirusów.

Dobry program antywirusowy powinien charakteryzować się szerokim spektrum działania. Zazwyczaj zawiera kilka modułów, które chronią komputer przed różnymi rodzajami zagrożeń. Skaner bada pliki znajdujące się na dysku w poszukiwaniu wirusów. Monitor zachowań ostrzega w przypadku podejrzanego zachowania aplikacji komputera, a zapora ogniowa (firewall) filtruje pliki, przepuszczając te bezpieczne, a usuwając te zainfekowane. Do innych przydatnych modułów programów antywirusowych należą osłona kamery, poczty czy też ochrona przed śledzeniem.

Ciekawą opcją są również programy autoweryfikujące, które sprawdzają, czy dany program komputerowy nie został zmodyfikowany przez jakiegoś wirusa.

Niektóre programy antywirusowe oferują tylko jedną z powyższych opcji, są np. jedynie skanerami lub monitorami. Warto jednak zainwestować w program, który będzie spełniał wszystkie funkcje i kompleksowo chronił sprzęt.

Najlepsze antywirusy są w stanie wykryć nie tylko znane, lecz także zupełnie nowe zagrożenia. Działają często w technologii chmury, dzięki czemu mogą naprawdę szybko zauważyć podejrzany program i uchronić komputer oraz pliki przed zainfekowaniem.

Gdy antywirus wykryje na komputerze złośliwe oprogramowanie, na ekranie wyskakuje specjalny alert. Podejrzane lub uszkodzone pliki trafiają do tzw. kwarantanny, a następnie są naprawiane lub usuwane. Dzięki temu wirus nie ma szansy na dalsze namnażanie się i opanowywanie komputera.

Jaki antywirus wybrać?

Jak wybrać najlepszy antywirus? Przede wszystkim zastanów się, jak i gdzie będziesz wykorzystywać program. Na rynku dostępne są antywirusy do domu i do biura z licencją na jedno lub wiele stanowisk. Następnie przeanalizuj, w jakie funkcje i moduły wyposażony jest wybrany program antywirusowy. Jest on jedynie skanerem, a może ma również opcję firewalla czy też filtra poczty? Sprawdź także, czy wybrany antywirus jest kompatybilny z twoim sprzętem oraz systemem operacyjnym. Na rynku istnieją nie tylko antywirusy na komputer, lecz także na tableta czy telefon.

Ranking antywirusów

Jaki antywirus wybrać? Sprawdź nasz ranking popularnych programów!

Bitdefender Total Security – najlepszy program antywirusowy do domu

Zwycięzcą naszego rankingu antywirusów zostaje program z serii Bitdefender. Produkt zawiera wszystko, co potrzebne, aby chronić twój komputer przed cyberatakami. Niezwykle skutecznie wykrywa zagrożenia, chroni przed ransomware i malware. Oferuje firewall, ochronę rodzicielską oraz VPN. Ponadto praktycznie nie wpływa na wydajność systemu!

Dostępne wersje:
 • liczba stanowisk: 5, 10
 • system operacyjny: Windows, MacOS, Android, iOS
 • licencja: 1, 2 lub 3 lata

Norton 360 Premium – dobry antywirus w korzystnej cenie

Drugie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje antywirus Norton 360 Premium. Jest to produkt do użytku domowego. Gwarantuje skuteczną ochronę przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym, oferuje kontrolę rodzicielską, VPN i zabezpiecza kamerkę przed nieautoryzowanym dostępem. Ponadto antywirus ma 75 GB na kopię zapasową w chmurze dla komputera PC.

Dostępne wersje:
 • liczba stanowisk: 10
 • system operacyjny: Windows, MacOS, Android, iOS
 • licencja: 1, 2 lata

Bitdefender Family Pack – program antywirusowy dla dużej rodziny

Kolejnym produktem w naszym rankingu jest antywirus Bitdefender Family Pack. Ten program to idealne rozwiązanie dla dużej rodziny, której członkowie mają zarówno swoje komputery, jak i telefony czy tablety. Chroni komputer w czasie rzeczywistym, zabezpiecza przed ransomware. Chroni również kamerę, oferuje VPN i kontrolę rodzicielską.

Dostępne wersje:
 • liczba stanowisk: 15
 • system operacyjny: Windows, MacOS, Android, iOS
 • licencja: 1, 2 lub 3 lata

Kaspersky Internet Security – program antywirusowy w wielu wersjach

Program antywirusowy do użytku domowego marki Kaspersky skutecznie chroni komputer w czasie rzeczywistym. Zabezpiecza transakcje online oraz prywatność użytkowników. Oferuje także kontrolę rodzicielską. Ponadto nie zmniejsza wydajności urządzenia.

Dostępne wersje:
 • liczba stanowisk: 1, 2, 3, 5, 10
 • system operacyjny: Windows, MacOS, Android, iOS (ograniczone funkcje)
 • licencja: 1, 2 lata

Norton 360 Deluxe – skuteczny antywirus dla rodziny

Norton 360 Deluxe to skuteczny program antywirusowy dla całej rodziny. Chroni komputer przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym, zabezpiecza kamerkę. Oferuje także kontrolę rodzicielską i VPN, a także 50 GB pamięci w chmurze na kopię zapasową dla komputera PC.

Dostępne wersje:
 • liczba stanowisk: 5
 • system operacyjny: Windows
 • licencja: 1, 2 lub 3 lata

ESET NOD32 AntiVirus – prosty antywirus w dobrej cenie

Ostatnim produktem w naszym rankingu jest antywirus ESET NOD32 do użytku domowego. Program chroni komputer przed wirusami, ransomware oraz phishingiem. Jest prosty w obsłudze i nie spowalnia komputera. To klasyczna opcja dla miłośników sprawdzonych rozwiązań.

Dostępne wersje:
 • liczba stanowisk: 1, 2, 3, 4
 • system operacyjny: Windows, MacOS, Android, iOS
 • licencja: 1, 2 lata
Autor: Olga Wacholc