Data modyfikacji:

Jaki Windows do gier? Którą wersję wybrać?

Od kilkudziesięciu lat Microsoft posiada praktycznie monopol w dziedzinie komputerowych systemów operacyjnych. Przez lata do użytkowników trafiło wiele edycji popularnych OS-ów spółki. Pojawia się więc pytanie, jaki Windows nadaje się najlepiej do gier. Jaką wersję wybrać, gdy planujemy zabawę z najnowszymi tytułami, a jaką, gdy chcemy przypomnieć sobie klasyki sprzed lat?

System operacyjny Windows niezmiennie towarzyszy użytkownikom komputerów już od kilkudziesięciu lat. Pierwsza wersja popularnych okienek zadebiutowała w odległym 1985 roku. W przeciągu kilku dekad funkcjonowania na rynku, OS doczekał się wielu różnych edycji, odznaczających się zróżnicowaną sprzętową kompatybilnością, funkcjami oraz stabilnością działania. Jeżeli używamy gamingowego komputera, nie unikniemy korzystania z któregoś Windowsa, ale który z nich będzie najlepszy dla gracza? 

Windows 10 – jedyny słuszny wybór dla gracza?

Jeżeli stawiamy na najnowsze gry, naturalnym wyborem będzie Windows 10, który zadebiutował w 2015 roku i jest w tej chwili najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Od tego czasu system jest regularnie aktualizowany przez Microsoft i wzbogacany o wsparcie dla najnowszych technologii (np. DirectX 12) oraz urządzeń i podzespołów, takich jak karty graficzne.

Wraz z systemem otrzymujemy również dostęp do gamingowej aplikacji Xbox oraz do sklepu Microsoft, a tym samym atrakcyjnej dla graczy subskrypcji Xbox Game Pass, która po uiszczeniu miesięcznej opłaty oddaje w ręce abonentów dostęp do biblioteki ponad stu najnowszych pecetowych produkcji. 

Windows 10 odznacza się również stabilnym działaniem, które, według użytkowników, jest porównywalne lub lepsze od wcześniejszych wersji okienek. Gracze mogą wybrać wersję Home lub droższą Professional. Z punktu widzenia gracza dopłacenie do wersji Pro mija się jednak z celem, nie oferuje ona bowiem żadnych przydatnych dodatkowych funkcji, które są pomocne podczas zabawy.  

Co z poprzednikami dziesiątki – Windowsem 8 i Windowsem 7?

Windows 7 i Windows 8 są wciąż wspierane przez twórców gier. Z wydawania tytułów dla Windowsa 7 rezygnuje jednak coraz więcej deweloperów. Oba systemy nadają się więc idealnie do nieco starszych produkcji oraz dla posiadaczy słabszych komputerów, którzy w najbliższym czasie nie planują upgrade’u sprzętu. Wciąż uruchomimy więc na nich większość popularnych produkcji bez potrzeby zmiany systemu.

Nie można jednak przeoczyć minusów, jakie wiążą się z korzystaniem z obu OS-ów. 10 stycznia 2020 roku Microsoft zrezygnował z kontynuowania wsparcia technicznego dla Windowsa 7. Oznacza to, że nie ukazują się już dla niego żadne oficjalne poprawki bezpieczeństwa i aktualizacje. To samo dotyczy sterowników sprzętowych dla kluczowych podzespołów komputera, takich jak karty graficzne.

System nie posiada także wsparcia dla nowych bibliotek DirectX 12, które wykorzystywane są przez nowe GPU i coraz więcej gier. Nieco więcej życia zostało Windowsowi 8. Wsparcie dla tego systemu zostanie przerwane dopiero 10 stycznia 2023 roku. Tak więc, teoretycznie, gracze, którzy stawiają na starsze gry, nie muszą przejmować się jego wymianą najbliższym czasie.

Najlepszy Windows dla gier retro

Co prawda wiele starszych i popularnych pecetowych hitów jest dostępnych w wersji cyfrowej, w sklepach takich jak GOG.com lub Steam i współpracuje z najnowszymi systemami Windows. Jednakże równie dużo popularnych produkcji sprzed lat, często z powodów licencyjnych i braku zainteresowania ze strony wydawców, dostępnych jest tylko na fizycznych dyskach lub bez poważnych ingerencji w kod nie uruchomi się na współczesnych OS-ach.

Jeżeli planujemy na poważnie zabawę ze starszymi grami i budujemy specjalnie do tego celu komputer lub wyciągamy z szafy zakurzony sprzęt sprzed lat, pytanie o najlepszy Windows do gier nabiera więcej sensu. Wiele zależeć będzie oczywiście od tego, o jakich konkretnie tytułach myślimy. Dla produkcji z przełomu lat 90. i 2000. najlepszy dla gracza będzie sprawdzony i wciąż lubiany Windows XP.

Jest on wzbogacony o tryb zgodności ze starszymi wersjami okienek, który nie działa jednak zawsze w stu procentach, a także pozwala na względnie bezproblemowe natywne uruchamianie DOS-owych aplikacji, co w przypadku niektórych gier może okazać się niezwykle przydatne.

Dla starszy tytułów z lat 90. i końcówki 80., często uruchamiających się jedynie w DOS-ie, idealny będzie Windows 98 SE lub Windows 95. Na internetowych stronach entuzjastów znajdziemy też bez problemu sterowniki oraz różnego rodzaju oprogramowanie współpracujące z tymi OS-ami.