Data modyfikacji:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora? Poradnik

Planujecie kupić nowy telewizor, ale nie jesteście w stanie zdecydować się na konkretny model? Z pomocą może przyjść nasz poradnik, w którym dokładnie wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora. Wpływ na to ma wiele czynników, dlatego zachęcamy do dokładnej lektury, żebyście byli w pełni zadowoleni z zakupu. Zaczynamy!

Polecamy: Telewizor do konsoli

na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora

Smart TV w twoim domu - jakie funkcje powinien mieć telewizor?

Współczesny rozwój technologii sprawił, że telewizory nie są już wyłącznie odbiornikami służącymi do oglądania telewizji. Obecnie tego typu urządzenia dają użytkownikom masę możliwości – dzięki nim korzystamy z internetu, odpalamy filmy i seriale na platformach streamingowych, a nawet gramy w gry mobilne.

Smart TV projektowane są także z myślą o graczach, ponieważ jest to zdecydowanie najbardziej wymagająca grupa odbiorców. Dlatego też producenci nieustannie pracują nad nowymi rozwiązaniami, które mają na celu poprawę jakości obrazu, a także zwiększenie jego płynności. Bez względu na to, do jakich celów planujecie kupić telewizor, koniecznie zapoznajcie się z poniższymi poradami.

Jaki rodzaj matrycy w telewizorze?

Wybierając nowy Smart TV, w pierwszej kolejności musicie zastanowić się, jaka matryca będzie dla was najbardziej odpowiednia albo na jaką pozwalają wasze fundusze. Dawniej królowały telewizory LCD, lecz obecnie zostały wyparte przez znacznie lepsze i bardziej energooszczędne LED-y, które powoli także odchodzą do lamusa. Parametry telewizorów LED mogą być atrakcyjne przede wszystkim dla konsumentów, którym nie zależy na super ostrym obrazie czy idealnym odwzorowaniu kolorów – taki telewizor doskonale sprawdzi się u osób oglądających wyłącznie telewizję.

Znacznie ciekawszym wyborem są jednak telewizory QLED, w których białe diody elektroluminescencyjne ze standardowych LED TV zostały zastąpione niebieskimi. Urządzenia te posiadają też kropki kwantowe generujące zielone i czerwone światło. W efekcie otrzymujemy bardzo szeroki zakres barw, co docenią np. osoby lubiące oglądać programy przyrodnicze. W QLED-ach obraz jest niesamowicie żywy i nasycony kolorami.

Jeżeli natomiast zwracacie dużą uwagę na wysoki poziom czerni, to koniecznie powinniście wybrać telewizory OLED – zostały one wykonane z polimerowych półprzewodników zdolnych do emitowania światła. Tego typu telewizory gwarantują także wręcz nieskończony kontrast oraz bardzo szerokie kąty widzenia. Ich minusem jest natomiast to, że obraz bywa stosunkowo ciemny, dlatego lepiej sprawdzają się wieczorem, niż w słoneczne dni.

Nowością na rynku są również wyświetlacze NanoCell, wprowadzone przez firmę LG. Za sprawą technologii nanocząsteczkowej producentowi udało się uzyskać mocno nasycone kolory oraz dużą jasność obrazu, która umożliwia komfortowe granie oraz oglądanie filmów nawet w ciągu dnia przy niezasłoniętych oknach.

Jaka rozdzielczość telewizora będzie odpowiednia?

W tym przypadku musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów planujecie wykorzystywać telewizor. Jeżeli ma on służyć wam wyłącznie do oglądania telewizji przez dekoder od jednego z polskich operatorów, to w zupełności wystarczy wam telewizor Full HD. Jego zaletą może być też cena, ponieważ rozdzielczość 1080p powoli staje się przestarzałym formatem, który w naturalny sposób zaczyna ustępować miejsca UHD.

Kupno Smart TV z rozdzielczością 4K wydaje się być jednak znacznie lepszym, bardziej przyszłościowym wyborem. Oczywiście cena takich telewizorów jest wyższa, lecz lepiej raz zapłacić więcej, żeby móc cieszyć się wysoką jakością obrazu przez kolejne lata. Jest to też jedyna opcja dla graczy, którzy posiadają w domu takie konsole jak PlayStation 4 Pro i 5, Xbox One X oraz Xbox Series X. Nawet platformy streamingowe, takie jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime oferują całą masę materiałów w formacie 4K.

Do sklepów powoli trafia też coraz więcej telewizorów z 8K, lecz na ten moment nie ma większego sensu ich kupować. Oczywiście, jeśli pozwala wam na to budżet, to droga wolna, aczkolwiek zdecydowanie zalecam wstrzymać się jeszcze przez jakiś czas. Za parę lat kupicie solidny Smart TV 8K w atrakcyjniejszej cenie i z lepszymi parametrami technicznymi.

Przekątna obrazu – im więcej, tym lepiej?

Jeśli zdecydujecie się na kupno telewizora Full HD, to zdecydowanie odradzam wybór ekranu powyżej 50 cali. Ze względu na stosunkowo niską rozdzielczość, obraz może być wtedy zbyt mocno rozmazany, co zepsuje wam komfort oglądania telewizji. No, chyba że kanapa znajdowałaby się bardzo daleko od ekranu, ale wtedy moglibyście mieć problem z dostrzeżeniem szczegółów wyświetlanych materiałów.

Paradoksalnie, w przypadku rozdzielczości 4K, powinniście siedzieć bliżej telewizora, nawet kiedy oferuje około 80 cali. Format UHD jest czterokrotnie większy od Full HD, co zapewnia wysokiej jakości obraz, składający się z kilku tysięcy pikseli. Dzięki temu nawet z bliska zauważycie wszystkie najważniejsze detale, które będą ostre niczym żyletka.

Częstotliwość odświeżania obrazu – jakie ma znaczenie?

Tańsze modele telewizorów oferują częstotliwość odświeżania na poziomie 50 Hz. Taka wartość może sprawdzić się podczas oglądania filmów i seriali, lecz nie jest zalecana do grania na konsolach, takich jak PlayStation 5 i Xbox Series X. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest wybrać wyświetlacz 60 Hz, który umożliwi płynne i bezsmugowe wyświetlanie obrazu w sześćdziesięciu klatkach na sekundę. Jeżeli natomiast macie większy budżet, to w przypadku graczy lub miłośników sportów, zdecydowanie najbardziej zalecałbym wybór Smart TV z częstotliwością odświeżania 120 Hz.

Dlaczego warto wybrać telewizor z HDR-em?

Jeżeli jesteście graczami lub oglądacie dużo materiałów na odtwarzaczach Blu-ray, to obowiązkowo powinniście zainwestować w telewizor z funkcją HDR. Technologia High Dynamic Range odpowiada za zwiększenie rozpiętości pomiędzy bardzo ciemnymi i bardzo jasnymi punktami na ekranie. Dzięki wysokiemu zakresowi dynamiki obraz zyskuje na naturalności i jest w stanie bardziej oddać wizję twórców gier bądź filmów.

Jakość HDR zależy też od jasności, jaką oferuje telewizor. Żeby w pełni docenić możliwości tej technologii, trzeba wybrać ekran oferujący jasność w zakresie od 600 do 1000 cd/m2. W tańszych Smart TV efekt HDR może być średnio widoczny, nawet jeśli dany model posiada taką funkcję.

Input lag w telewizorze – parametr istotny dla graczy

We współczesnych grach liczy się nie tylko oprawa wizualna, ale także dynamiczny gameplay. Coraz więcej gier oferuje rozgrywki wieloosobowe, w których istotna jest ogromna precyzja. Telewizory z niskim input lagiem (najlepiej poniżej 15 ms) mogą pomóc wam zdobyć przewagę nad przeciwnikami, ponieważ ekran będzie niemalże natychmiast reagował na wasze komendy wysyłane przez pada.

HDMI 2.1 w telewizorze – czy jest potrzebne?

W większości przypadków standard HDMI 2.0 jest w zupełności wystarczający, nawet dla graczy. Wersja 2.1 została przygotowana z myślą o osobach, które chcą wyciągnąć pełen potencjał konsol nowej generacji. Tylko dzięki takiej wersji HDMI będziecie w stanie przesyłać treści w 4K przy prędkości 120 klatek na sekundę. Musicie jednak kupić dodatkowo odpowiedni kabel.

Autor: Łukasz Morawski