Komputer można kupić już za stosunkowo niewielkie pieniądze. Tylko, czy wtedy będzie on nadawał się do gier wideo? W tym tekście spróbuję odpowiedzieć, jakie podzespoły mogą znaleźć się w komputerze do gier do 2500 złotych oraz co zrobić, żeby zagrać na nim we współczesne produkcje Triple-A.
Od razu odpowiem, że może być z tym ciężko, choć jest pewien ciekawy trik, do którego przejdę w dalszej części tekstu. Jeśli natomiast chcielibyście grać w gry z cyfrowej lub pudełkowej dystrybucji, to zdecydowanie możecie zapomnieć o współczesnych wysokobudżetowych produkcjach, takich jak Red Dead Redemption 2, Cyberpunk 2077 (zobacz Cyberpunk 2077 - wymagania) czy Half-Life: Alyx.
Pecety gamingowe do 2500 złotych będą posiadały zbyt słabe podzespoły, żeby poradzić sobie z dużymi wymaganiami tych produkcji. Takie komputery doskonale sprawdzą się natomiast dla miłośników gier retro oraz fanów produkcji niezależnych, które bardzo często nie potrzebują mocnego komputera do płynnego działania.
Komputer dla gracza do 2500 złotych doskonale sprawdzi się także do grania w tytuły przeglądarkowe oraz np. do gry zdalnej na PlayStation 4. Jest to funkcja umożliwiająca transmitowanie obrazu z konsoli Sony drogą bezprzewodową na ekran monitora, co bywa bardzo przydatne, gdy akurat telewizor w salonie jest zajęty przez współlokatorów.
Sprawdź również nasz ranking laptopów do gier
Jeśli nie chcecie przekroczyć ustalonego budżetu na komputer, a nadal marzy wam się granie w najnowsze produkcje, to jest dla was ratunek. Z pomocą przychodzi technologia strumieniowania gier, która tak naprawdę wymaga od użytkowników wyłącznie stabilnego i szybkiego łącza internetowego.
Ten alternatywny sposób na granie staje się coraz popularniejszy i w następnych latach z pewnością zyska na jeszcze większej sile. Nawet Microsoft, pomimo wydania nowej konsoli Xbox Series X, planuje wystartować (najpierw na urządzeniach mobilnych) z własną platformą streamingową, określaną mianem Project xCloud.
Już teraz możecie natomiast zapoznać się z biblioteką gier usług Google Stadia oraz GeForce Now. W obu przypadkach znajdziecie wiele fantastycznych produkcji, jakie w normalnych okolicznościach nie byłyby możliwe do uruchomienia na komputerze o niezbyt dobrych parametrach technicznych.
W tym akapicie wyjaśnię, jakie podzespoły mogą znaleźć się w pecetach do ustalonej w tekście kwoty. Musicie jednak brać pod uwagę to, że w gotowych komputerach nie wszystkie elementy będą umieszczone jednocześnie, dlatego musicie sami zdecydować, czy (przykładowo) wolicie lepszą grafikę czy więcej pamięci na dane.
Wybór procesorów w komputerach do gier do 2500 złotych jest dosyć mocno ograniczony. W większości sklepów znajdziecie gotowe zestawy z zamontowanymi podzespołami firmy Intel. Aczkolwiek niekiedy można natrafić też na czterordzeniowe modele Ryzen 3 2200G od firmy AMD.
Jeśli natomiast możecie wybrać pomiędzy procesorami Intela z serii Core i3 a Core i5, to zdecydowanie postawcie na te drugie. Model Core i5-9400F oferuje aż sześć rdzeni i wątków (co jest całkiem niezłym wynikiem), a jego taktowanie bazowe wynosi 2.9 GHz. Dobra wiadomość, że w trybie turbo wartość ta wzrasta nawet do 4.1 GHz.
Podobnie jak w przypadku CPU, tutaj również nie macie szczególnie w czym przebierać. Musicie zapomnieć przede wszystkim o dedykowanych kartach graficznych, ponieważ te są zbyt drogie.
Co prawda, można natrafić na tanie pecety z GeForce GTX 1050 Ti, ale mija to się z celem, ponieważ jest to brane kosztem reszty podzespołów. Zamiast tego możecie liczyć na karty zintegrowane, czyli współpracujące bezpośrednio z procesorem. Najpopularniejszą grafiką w tym przedziale cenowym jest Intel HD Graphics 630.
Współczesne wysokobudżetowe produkcje zazwyczaj wymagają minimum 8 GB pamięci RAM do płynnego działania na minimalnych ustawieniach graficznych. Dobra wiadomość, że komputery dla graczy do 2500 złotych często wyposażone są w kości o takiej wartości. Jeśli natomiast planujecie grać w starsze gry lub poprzez streaming, to spokojnie wystarczy wam 4 GB RAM.
Wybór dysku, wbrew pozorom, ma również ogromne znaczenie dla funkcjonowania komputera – nie odpowiada on bowiem wyłącznie za przechowywanie plików. Nowoczesne dyski SSD M.2 PCIe są w stanie przyspieszyć poszczególne procesy, jak np. ekrany wczytywania w grach czy rozruch systemu operacyjnego.
Istnieje szansa, że znajdziecie gotowe komputery do 2500 złotych z umieszczonymi w środku SSD-kami o pojemności 256 GB. Popularniejsze w tej kategorii cenowej są natomiast klasyczne dyski HDD, które mogą być dostępne nawet o pojemności 1 TB.
Najlepszym sposobem na zbicie ceny komputera jest całkowite zrezygnowanie z napędu optycznego. W czasach cyfrowej dystrybucji gier oraz streamingu, korzystanie z płyt jest rzadkością. Nawet jeśli kupicie pudełkową wersję jakiejś produkcji na Steam, to i tak nie musicie wkładać płyty do napędu, ponieważ na ulotce znajdziecie klucz aktywacyjny.
Zrezygnowanie z systemu operacyjnego także jest dobrym sposobem na obniżenie ceny komputera. Oczywiście zalecam to rozwiązanie wyłącznie w przypadku, gdy będziecie chcieli korzystać z darmowego Linuksa lub posiadacie już wcześniej zakupiony Windows 10.
Tanie komputery gamingowe nie potrzebują zbyt dużej mocy do bezpiecznego funkcjonowania. W takim przypadku w zupełności wystarczy wam zasilacz o mocy 350 W. Kupowanie jeszcze mocniejszego mija się z celem.
Przeczytaj także:
Autor: Łukasz Morawski