Data publikacji:

Jaki najlepszy monitor 120 Hz kupić?

Poszukując monitora do gier, warto postawić na modele oferujące wysokie częstotliwości odświeżania ekranu. W ostatnich latach stały się one coraz bardziej popularne, a ich ceny znacząco spadły, przez co mogą pozwolić sobie na nie nawet bardziej oszczędni gracze. Jaki monitor 120 Hz więc kupić?

Czytaj również: Monitor do PS5

monitor 120hz

Wymagania miłośników elektronicznej rozrywki rosną stopniowo wraz rozwojem technologicznym. Nowe karty graficzne i procesory zachęcają producentów gier do produkcji coraz bardziej zaawansowanych tytułów, które wykorzystują w pełni ich ogromną moc obliczeniową.

Ze względu na rozmiary biurek, monitory komputerowe zachowują od lat podobne fizyczne rozmiary, toteż ich producenci nie mogą konkurować zanadto pomiędzy sobą pod względem ich wymiarów i przekątnych.

Prawdziwym przebojem stały się więc ostatnio panele oferujące wysokie częstotliwości odświeżania ekranu, które po podłączeniu do odpowiednio mocnego peceta gwarantują płynniejszą i bardziej emocjonującą zabawę. Wśród dostępnych modeli tego typu znajdziemy sporo całkiem atrakcyjnie wycenionych monitorów 120 Hz.

Co to jest częstotliwość odświeżania ekranu i jakie ma ona znacznie?

Częstotliwość jest wartością, która wskazuje na to, ile razy na sekundę monitor odświeża wyświetlany obraz. Podajemy ją tradycyjnie w hercach, a jednostki te zapisujemy zwyczajowo literowym skrótem – Hz. Dla przykładu, ekran 120 Hz odświeża swoją zawartość 120 razy na sekundę. W ciągu minuty wyświetli więc aż 7200 statycznych obrazów (klatek). 

Częstotliwość pracy monitora jest zauważalna gołym okiem i wpływa na komfort jego użytkowania. Jeżeli jest ona zbyt niska, prowadzi do bólu głowy, zmęczenia oczu, a nawet nudności. Symptomy te odczujemy zwłaszcza wtedy, gdy na ekranie wyświetlane są sekwencje szybko zmieniających się obrazów.

Problem ten dotyczy jednak niezwykle starych i prymitywnych paneli LCD. Nawet najtańsze monitory oraz ekrany w laptopach pracują bowiem obecnie z najpopularniejszą optymalną częstotliwością 60 Hz. Jest ona idealna do przeglądania internetu, oglądania filmów czy pracy.

Dla kogo monitory 120 Hz?

Z potencjału monitorów o wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu skorzystają głównie fani gier. Dzięki modelom 120 Hz będą oni mogli bawić się ze swoimi ulubionymi produkcjami w niezwykle płynnej jakości.

Główny wpływ ma na nią liczba klatek obrazu na sekundę (FPS), które są generowane przez układ graficzny komputera. Częstotliwość i liczba FPS-ów są ze sobą nierozerwalnie połączone. Monitory 120 Hz obsługują bowiem gry z obrazem wyświetlanym z maksymalną prędkością 120 klatek na sekundę.

Szybkość tą docenią szczególnie miłośnicy szybkich strzelanek wieloosobowych z serii Call of Duty czy Battlefield, a także gier, takich jak Counter-Strike: Global Offensive, Apex Legends lub Valorant. W  niektórych sytuacjach monitor może zapewnić im cenną przewagę nad przeciwnikami.

Podkreślmy jednak, że monitory 120 Hz stanowią obecnie tylko drobny procent dostępnych w sklepach modeli z ekranami o wysokich częstotliwościach odświeżania ekranu. Obecnie niewspółmiernie bardziej popularne są monitory 144 Hz, które nie tylko nie są specjalnie droższe, ale mogą także pracować w 120 Hz. W sklepach znajdziemy też coraz częściej ekrany 244 Hz.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie monitora 120 Hz?

  • Przekątna i krzywizna ekranu – wśród monitów 120 Hz znajdziemy urządzenia o wielu przekątnych ekranu, począwszy od 27, a skończywszy na ponad 40 calach. Większe panele są bardzo często zakrzywione, ale rozwiązanie to ma tyle samo przeciwników, co zwolenników i jego wybór zależy od osobistych preferencji użytkownika.
  • Proporcje ekranu – poza klasycznymi proporcjami ekranu 16:9 wiele modeli 120 Hz to monitory 32:9. Wybierają je najczęściej gracze, ponieważ oferują znacząco większe pole widzenia podczas zabawy w wirtualnym świecie. Rozwiązanie to ma jednak wady, wciąż proporcji tych nie wspiera wiele popularnych tytułów oraz aplikacji.
  • Rodzaj matrycy – monitory 120 Hz korzystają z szybkich matryc typu VA lub TN. W sprzedaży znajdziemy jednak droższe modele z ekranami IPS, które odznaczają się znacznie lepszym odwzorowaniem barw.
  • Czas reakcji – mowa tu o współczynniku określającym liczbę milisekund, jaką ekran potrzebuje na zmianę stanu swojego pojedynczego piksela. Po częstotliwości to druga niezwykle istotna cecha wpływająca na płynność obrazu w grach. Optymalnym wyborem w tym wypadku są monitory 1 ms, które idealnie nadają się do intensywnych produkcji akcji. 
  • Obsługa technologii G-Sync oraz Freesync – wszystkie monitory 120 Hz mogą pochwalić się wsparciem dla przynajmniej jednej z tych dwóch technologii. Potrafią one całkowicie dynamicznie dostosowywać częstotliwość odświeżania ekranu do liczby klatek obrazu w grze, co eliminuje rzucające się w oczy artefakty i smugi obrazu.
  • Liczba wejść i wyjść – jak w przypadku każdego monitora, sprawdźmy, jak wiele wejść DisplayPort i HDMI posiada upatrzony model. Ich większa liczba będzie istotna, gdy poza PC chcemy podłączyć konsolę do gier. Bardzo przydatny będzie też wbudowany hub USB lub wejście słuchawkowe.
Autor: Michał Kułakowski