Data publikacji:

Jaki laptop do 3000 zł wybrać?

Wiele osób wciąż wyznaje zasadę, że najwygodniej korzysta się z komputera stacjonarnego. Jednakże współczesne czasy wymagają ciągłej gotowości do pracy i dużej mobilności. Z pomocą przychodzą wówczas laptopy. Solidny, dobry i niezawodny laptop jest rzeczą, bez której bardzo trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w XXI wieku. Laptopy nie są jednak wykorzystywane tylko w celach zarobkowych. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń o wydajności i funkcjonalności odpowiadającej komputerom stacjonarnym, przystosowanym do radzenia sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami. Pozostaje pytanie, jaki laptop do 3000 zł wybrać?
jaki laptop do 3000 wybrac

Klasyfikacja laptopów ze względu na ich zastosowanie

Wybór najbardziej odpowiedniego laptopa to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, m.in. cenę, dane techniczne, ale także własne preferencje i przeznaczenie urządzenia. Zanim przystąpimy do wyboru laptopa, należy sobie uświadomić, jakie rodzaje tych urządzeń dostępne są obecnie na rynku i kiedy najlepiej się sprawdzają. Najprostsza klasyfikacja, jaką można wyróżnić, to podział laptopów ze względu na ich zastosowanie.

  • Laptopy do domu – przeznaczone do użytku domowego. Sprawdzą się idealnie do oglądania filmów w HD, słuchania muzyki i innych mniej zaawansowanych czynności.
  • Laptopy do gier – wyróżniają się zaawansowanymi podzespołami komputerowymi, które umożliwiają uczestniczenie w rozgrywkach nawet najbardziej wymagających tytułów. Posiadają również efektowne układy chłodzenia.
  • Laptopy biznesowe – modele w tej kategorii przeznaczone są do pracy biurowej. Często posiadają wzmocnioną obudowę, liczne porty USB i szeroką funkcjonalność.
  • Ultrabooki – to wysoka klasa laptopów, wyróżniająca się niską wagą, wydajnością na najwyższym poziomie, energooszczędnością i wyjątkowo długim czasem pracy baterii. Najczęściej wybierane przez grafików lub programistów.

Jaki laptop biurowy do 3000 zł wybrać?

Wybierając laptop biurowy lub biznesowy, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, do czego konkretnie będzie wykorzystywany. Należy zwrócić uwagę na to, jakich programów będziemy używać, na co dzień i zadbać, by wybrany sprzęt spełniał wszystkie wymagania. Aby mieć pewność, że kupujemy naprawdę dobry laptop, warto również zwrócić uwagę na inne parametry.
  • Procesor – układ CPU to podstawa każdego komputera, powinien zatem być wydajny i solidny. W przypadku laptopów do pracy biurowej zaleca się, aby wybrany model posiadał najmniej 4 rdzenie, dzięki czemu nie będzie się zacinał podczas równoczesnego korzystania z kilku programów. Warto zwrócić uwagę także na częstotliwość taktowania, która nie powinna być mniejsza niż 2.0 GHz.
  • Pamięć RAM – trudno określić, ile pamięci RAM wymaga praca biurowa, wszystko zależy od konkretnego przeznaczenia laptopa. Najlepiej jednak postawić na model, który posiada minimum 8 GB pamięci RAM.
  • Dysk twardy – na dysku magazynowane są pliki, a jego jakość wpływa na szybkość urządzenia. Standardowe modele często wyposażone są w dyski HDD, które niejednokrotnie potrafią funkcjonować sprawnie i są pojemne. Warto jednak zainwestować w dysk SSD, który pracuje o wiele szybciej i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych. W przypadku, gdy potrzebujemy większej pojemności, możemy zdecydować się na laptop posiadający dwa rodzaje dysków.
  • Karta graficzna – nie posiada dużego znaczenia w przypadku klasycznej pracy biurowej, dlatego dobrym wyborem może okazać się zintegrowana karta graficzna. Wyjątkiem są sytuacje, gdy urządzenie przeznaczone jest do pracy bardziej wymagającej, np. graficznej, która wymaga zaawansowanych podzespołów do obsługi profesjonalnego oprogramowania.
  • Matryca – największą popularnością cieszą się modele wyposażone w 15- lub 17-calową matrycę. Wspomniane wymiary nadają się idealnie do pracy stacjonarnej, jednak w przypadku osób często podróżujących, lepszym wyborem mogą okazać się urządzenia o mniejszym rozmiarze.
  • Wyposażenie dodatkowe i obudowa – ze względu na specyfikę pracy, laptopy biznesowe często są intensywnie użytkowane. Polecamy zdecydować się na model, który wykonany został z wytrzymałych materiałów o wysokiej jakości. Warto również zwrócić uwagę na ilość portów USB. Z racji tego, że w pracach biurowych bywają niezbędne, należy kierować się zasadą, że im więcej, tym lepiej. Jeżeli pracujemy o późnych godzinach, nie zaszkodzi także wybrać model z podświetlaną klawiaturą.

Jedną z najlepszych opcji w tej kategorii jest laptop marki Lenovo model IdeaPad 5 14are05, który spełnia wszelkie wyżej rekomendowane parametry i z pewnością nie zawiedzie podczas pracy zdalnej i biurowej. Model został wyposażony w szybki procesor AMD Ryzen 7 4700u 2 GHz (4.1 GHz turbo), który posiada aż 8 rdzeni i 16 GB pamięci RAM DDR4, pozwalającej na szybkie i sprawne działanie nawet najbardziej wymagających programów. Laptop posiada również niezawodny i szybki dysk SSD o rozsądnej pojemności 512 GB. Omawiany model charakteryzują również wejścia USB 3.1 Gen 1, pozwalające osiągnąć wyjątkowo szybki transfer plików, dzięki czemu zaoszczędzimy cenny czas podczas pracy.

Laptop do gier do 3000 zł – jaki wybrać? Ranking 2021

Wybierając laptop przeznaczony do celów hobbystycznych, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wspomniane wyżej parametry. Jednak w przypadku modeli ,,gamingowych”, szukać będziemy urządzenia o większej wydajności oraz z mocniejszymi podzespołami, które będzie w stanie podołać najnowszym produkcjom z branży gier komputerowych. Wybór takiego laptopa jest nieco bardziej wymagający, jednak nawet w przedziale cenowym do 3000 zł (lub nieco powyżej) możemy znaleźć kilka interesujących modeli.

Laptop Acer Aspire 5 A515-45

Model ten charakteryzuje się potężną mocą zamkniętą w niewielkiej obudowie. Procesor AMD Ryzen, karta graficzna AMD Radeon i szybka pamięć RAM DDR4 pozwalają osiągnąć zadowalającą wydajność, umożliwiającą grę w większość współcześnie dostępnych tytułów.

Laptop Acer Nitro 5 an515-55-5033

Ten model nieco przekracza granicę 3000 zł, ale na pewno warto dołożyć. Jest to jeden z lepszych laptopów gamingowych w tym przedziale cenowym. Połączenie mocy procesora Intel Core i układu graficznego Nvidia GeForce GTX tworzy idealne warunki do obsługi większości gier komputerowych. Laptop posiada dwa gniazda na dyski SSD i możliwość rozbudowy pamięci RAM DDR4, dzięki czemu możemy osiągnąć ogromną ilość miejsca i rewelacyjną szybkość. Model zaopatrzony jest także w kartę graficzną GeForce GTX 16, która oparta została na sprawdzonej architekturze NVIDIA Turing. Technologia ta pozwala na pierwszorzędną wydajność graficzną, a tym samym cieszenie się graniem na najwyższym poziomie.

Laptop Asus Tuf Gaming fx506

Do tego modelu również musimy odrobinę dołożyć, ale taka jest obecna rzeczywistość na rynku, gdzie laptopy gamingowe nieustannie drożeją. Urządzenie posiada procesor Intel Core i5-10300H, grafikę GTX 1650Ti i ekran o częstotliwości odświeżania 144 Hz. Takie parametry pozwolą nam cieszyć się płynną rozgrywką w większości gier.
Zdjęcie: DragonImages/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!