Data modyfikacji:

PlayStation 5 FAQ - odpowiadamy na najczęstsze pytania

Sony, podobnie jak Microsoft, postanowiło w 2020 roku wypuścić do sprzedaży swoją nową konsolę. Jeżeli zastanawiacie się nad kupnem PlayStation 5, to koniecznie zapoznajcie się z FAQ, w którym odpowiadam na najważniejsze pytania dotyczące tej platformy.

Polecamy: PlayStation 5 vs PC

PlayStation 5

Jaka jest data premiery PlayStation 5?

Konsola dziewiątej generacji Sony zadebiutowała najpierw w Japonii oraz Ameryce Północnej. Oficjalna premiera PlayStation 5 odbyła się 12 listopada 2020 roku. Pozostałe kraje, w tym Polska, musiała poczekać kilka dni do 19 listopada.

Ile kosztuje PlayStation 5?

Konsola PlayStation 5 dostępna jest w dwóch wariantach – standardowym oraz digital. Cena podstawowego modelu urządzenia została ustalona na 2299 złotych (499 euro), natomiast edycja pozbawiona napędu kosztuje 1849 złotych (399 euro).

Jakie są parametry techniczne PlayStation 5?

Jeżeli interesują was kwestie techniczne konsoli Sony, to prezentują się one następująco:

  • Procesor: AMD Zen 2 3,5 GHz, 8 rdzeni / 16 wątków
  • Proces technologiczny: 7nm Enhanced TSMC
  • Karta graficzna: AMD RDNA 2 - 2,23 GHz, 36 jednostek obliczeniowych
  • Moc obliczeniowa: 10,28 TFLOPS
  • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6, przepustowość 16 GB - 448 GB/s, magistrala 256 bit
  • Dysk SSD – 825 GB Custom PCIe 4.0, 5,5 GB/s - 8 GB/s
  • Rozszerzenie pamięci na dane: slot NVME SSD
  • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray
  • Wymiary: 390 x 260 x 104 mm
  • Waga: 4,5 kg

Jaka jest przestrzeń dyskowa na gry w PlayStation 5?

Jednym z bardziej reklamowanych elementów PlayStation 5 był super szybki autorski dysk SSD. Tego typu urządzenia są dosyć drogie, dlatego producent zdecydował się na umieszczenie dysku o pojemności 825 GB. Jeżeli ten wynik wydaje się być niezadowalający, to dodam tylko, że jego część zajmuje system operacyjny i do użytku pozostaje tak naprawdę wyłącznie 667 GB.

Na szczęście można zyskać dodatkowe 11 GB poprzez pozbycie się preinstalowanej gry Astro’s Playroom. Taka pojemność w wersji z napędem nie powinna stanowić większego problemu, lecz osoby posiadające Digital Edition z pewnością to odczują za jakiś czas.

Co znajduje się w zestawie z konsolą PlayStation 5?

Każde opakowanie PlayStation 5 powinno zawierać konsolę dziewiątej generacji, podstawkę do urządzenia umożliwiającą ustawianie sprzętu w pozycji pionowej lub poziomej, kontroler DualSense, kabel zasilający i przewód HDMI, a także instrukcję obsługi pierwszego uruchomienia i dokumenty z informacjami prawnymi.

Czy można zagrać save z PS4 na PlayStation 5?

Tak, Sony dało taką możliwość. Jeśli więc rozpoczęliście grę na PlayStation 4, to możecie bez problemu kontynuować rozgrywkę na nowym urządzeniu. Zapis rozgrywki możecie przenieść ręcznie poprzez pendrive bądź przy użyciu chmury. Do tego jednak potrzebujecie wykupionego abonamentu PlayStation Plus.

Czym różni się DualSense od DualShock 4?

Sony przy okazji premiery PlayStation 5 postanowiło zrewolucjonizować granie na gamepadach. DualSense nie oferuje jedynie wizualnego liftingu, ale wprowadza także sporo zmian pod względem oferowanych możliwości. Urzadzenie nadal posiada panel dotykowy oraz żyroskop, ale oprócz tego zapewnia także haptyczne wibracje oraz adaptacyjne triggery L2 i R2.

Haptyczne wibracje zostały już wcześniej wykorzystanie przez Nintendo w konsoli Switch. Polegają one na bardzo wiernym oddaniu drgań kontrolera, do tego stopnia, że pod palcami można czuć wibracje z konkretnego miejsca, np. w formie przesuwającej się pod obudową wirtualnej metalowej kulki.

Adaptacyjne triggery polegają natomiast na dostosowaniu spustów do konkretnych sytuacji. Przykładowo, jeśli w grze korzystacie z łuku, to przycisk odpowiadający za naciąganie cięciwy będzie starał się w czasie rzeczywistym oddać jej opór.

DualSense posiada również wbudowany mikrofon, natomiast przycisk Share został zastąpiony Create, dającym nowe możliwości do nagrywania rozgrywki i robienia screenshotów.

Czy kontroler od PlayStation 4 będzie działał z PlayStation 5?

Tak, ale w bardzo ograniczony sposób. DualShock 4 będzie współpracował jedynie z grami stworzonymi z myślą o PlayStation 4 i uruchomionymi w trybie wstecznej kompatybilności. Do grania w tytuły na PS5 konieczny będzie już DualSense.

Na czym polega abonament PlayStation Plus?

Subskrypcja PlayStation Plus jest obowiązkowa dla wszystkich osób, które chcą korzystać z funkcji sieciowych w grach. Ponadto abonament zapewnia dodatkowe zniżki w PlayStation Store, umożliwia korzystanie z funkcji Share Play oraz daje dostęp do pamięci w chmurze (aż 100 GB), na której można m.in. przechowywać sejwy z gier.

Ponadto w ramach subskrypcji, użytkownicy co miesiąc otrzymują dostęp do darmowych gier na PS4 i PS5, z których można korzystać tak długo, jak opłacony jest abonament. Wraz z premierą nowej konsoli Sony, wszyscy jej posiadacze dostaną także dostęp do biblioteki PlayStation Plus Collection składającej się z 20 klasyków z poprzedniej generacji, jak np. Bloodborne, God of War czy Uncharted 4.

Czy konsola PlayStation 5 jest głośna?

Nie, konsola jest stosunkowo cicha (między 30 a 35 dB) – podczas intensywnej pracy dobiega z niej ledwie słyszalny szum, który w żaden sposób nie przeszkadza w korzystaniu z urządzenia. Szczególną różnicę odczują posiadacze PlayStation 4 Pro, której niektóre modele potrafią wyć głośniej od silników rakietowych.

Jak bardzo nagrzewa się PlayStation 5?

Konsola nagrzewa się w granicach normy i nic na ten moment nie wskazuje na to, że będzie się przegrzewać. Zdecydowanie najcieplejsza jest z tyłu, gdzie zostały umieszczone główne wywietrzniki powietrza. Podczas grania może dochodzić tam nawet do 45 stopni Celsjusza, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem.

Czy na PlayStation 5 jest wsteczna kompatybilność?

Tak, lecz niestety nie będzie tak zaawansowana, jak w przypadku Xbox Series X. Na PlayStation 5 zagramy jedynie w gry z PS4. Na ten moment niestety nie ma możliwości uruchomienia produkcji z PSX, PS2, PS3, PSP i PS Vita.

W jakiej pozycji najlepiej trzymać PlayStation 5?

Domyślnym sposobem na ustawienie PlayStation 5 jest pozycja pionowa, aczkolwiek urządzenie zostało przystosowane także do „leżenia” w poziomie. Do zestawu dołączana jest specjalna podstawka, która umożliwia ułożenie konsoli w pozycji, jaka bardziej wam odpowiada.

Jakie akcesoria można dokupić do PlayStation 5?

Sony przygotowało kilka licencjonowanych urządzeń, które współpracują z PlayStation 5. Ich dokładną rozpiskę oraz omówienie znajdziecie w tekście poświeconym akcesoriom do PS5.

Czy do PlayStation 5 można podłączyć dysk zewnętrzny?

Tak, aczkolwiek jeszcze nie teraz. Sony przewiduje taką możliwość (konsola posiada specjalne gniazdo na dyski typu M.2), lecz na razie jest w fazie testowania kompatybilności z produktami różnych producentów. Na ten moment trzeba zadowolić się pamięcią wewnętrzną, ale w przyszłości będzie można ja rozszerzyć.

Jakie gry są dostępne na PlayStation 5?

Żeby być na bieżąco ze wszystkimi premierami gier na platformę Sony, to koniecznie śledźcie kategorię Gry PlayStation 5 w serwisie Ceneo.pl. Ponadto zachęcam was do zapoznania się z przeglądem gier na PlayStation 5, które trafią o sprzedaży w okolicach premiery konsoli.

Czy PlayStation 5 posiada gry ekskluzywne?

Tak, Sony od zawsze stawia na politykę ekskluzywności, która w ostatnich latach bardzo im się opłacała. Na razie większość marek należących do PlayStation dostępnych jest zarówno an PS4 i PS5, lecz w przyszłości do sprzedaży trafią tytuły, w które będzie można zagrać wyłącznie na PlayStation 5. W okolicach premiery konsoli tytułem ekskluzywnym jest m.in. remake Demon’s Souls.

Autor: Łukasz Morawski