Data publikacji:

Jaka klawiatura membranowa?

Klawiatura to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego zapalonego fana gier komputerowych. Każdy gracz wie, że dobra klawiatura to gwarancja sukcesu, ponieważ wykorzystanie dobrego egzemplarza znacznie ułatwia przeprowadzanie efektownych działań podczas rozgrywki. Wśród wielu modeli klawiatur komputerowych, które znaleźć można w ofertach sklepów z akcesoriami informatycznymi, dostępne są egzemplarze przystosowane do gier. Obecnie chętnie wybierane są klawiatury membranowe, które cieszą się dużą popularnością w tej grupie użytkowników charakteryzujących się wysokimi wymaganiami co do sprzętu komputerowego. Ten typ klawiatur ceniony jest szczególnie za cichsze działanie w porównaniu do innych modeli klawiatur mechanicznych.
Jaka klawiatura membranowa

Klawiatury do gier – rodzaje

Klawiatury dla graczy to kategoria, która zawiera w sobie wiele różnych modeli tego sprzętu. Klasyfikacji klawiatur można dokonać, wyróżniając ich najpopularniejsze rodzaje. Wśród dostępnych na rynku klawiatur znaleźć można trzy najczęściej kupowane typy:
  • klawiatury membranowe,
  • klawiatur mechaniczne,
  • klawiatury hybrydowe (łączące w sobie cechy zarówno klawiatury membranowej, jak i mechanicznej).

Inny podział klawiatur dzieli je na wersje przewodowe oraz bezprzewodowe. Chociaż wśród graczy wciąż słyszeć można opinie, że lepiej sprawdzają się klawiatury w wersji tradycyjnej, czyli z przewodem, to najnowsze modele klawiatur bezprzewodowych sprawdzają się równie dobrze nawet w przypadku bardzo wymagających gier. Klawiatury przewodowe cenione są przez osoby, którym zależy na niezawodnej łączności oraz błyskawicznej reakcji. Istotną wadą tego typu urządzeń jest znacząco ograniczona mobilność. Klawiatury przewodowe, aby działać, muszą być stale podpięte do komputera, dlatego dla większej wygody, warto wybrać modele o odpowiednio długim kablu. Klawiatury bezprzewodowe są znacznie wygodniejsze w przenoszeniu, ponieważ ich działanie nie jest uzależnione od żadnego przewodu.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierają klawiaturę?

Klawiatura to dla każdego gracza niezwykle ważne urządzenie, ponieważ w dużej mierze wpływa na przeprowadzaną rozgrywkę. Wybierając najlepszą dla siebie klawiaturę do gier, warto zwrócić uwagę na parametry poszczególnych modeli. Klawiatura powinna być nie tylko wydajna i o najlepszych parametrach, ale także wygodna podczas użytkowania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka klawiatura będzie odpowiednia dla każdego gracza, dlatego warto dopasować wybierany model do swoich osobistych preferencji. Wybierając klawiaturę do gier, należy zwrócić uwagę na te właściwości:
  • jakość i materiały – klawiatura do gier to sprzęt, który musi wytrzymać tysiące nacisków oraz uderzeń, dlatego taki sprzęt, aby działać poprawnie, musi być stworzony z dobrych jakościowo materiałów, a cała konstrukcja powinna być najwyższej jakości. Wybierając odpowiedni model, należy także zwrócić uwagę na stopień odporności na uginanie pod wpływem nacisku,
  • ergonomia – gracze podczas intensywnej rozgrywki mogą spędzać przed komputerem nawet kilka godzin, dlatego wykorzystywany przez nich sprzęt powinien być nie tylko całkowicie sprawny i wydajny, ale także wygodny. Decydując się na konkretny model klawiatury, warto sprawdzić, czy została dodatkowo wyposażona w kilkustopniową regulację wysokości oraz wygodną podpórkę na nadgarstki,
  • podświetlenie – chociaż nie jest to najważniejsza cecha, to klawiatury z podświetleniem klawiszy znacznie ułatwiają korzystanie, szczególnie w zaciemnionych pomieszczeniach. Klawiatury z RGB dużo zyskują także na wyglądzie, ponieważ podświetlane modele wyglądają nowocześnie i profesjonalnie,
  • funkcja Anti-Ghosting – to ważna opcja dla fanów gier komputerowych, którzy cenią sobie wyjątkowo sprawne działanie. Taka funkcja pozwala na odczytanie przez sprzęt kilku wciśniętych jednocześnie klawiszy. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku dynamicznych gier, gdzie kluczowa jest błyskawiczna reakcja.

Jak działa klawiatura membranowa?

Klawiatura membranowa to model, który jest jednym z najchętniej wybieranych przez graczy. Taka klawiatura działa dzięki membranie umieszczonej pod każdym przyciskiem. Naciśnięcie na klawisz powoduje połączenie warstwy membrany z odpowiednim obwodem elektrycznym, który odpowiada za wykonanie zleconego przez użytkownika ruchu. Istotną zaletą takiej klawiatury jest wyjątkowo ciche działanie, które doceni szczególnie ta grupa użytkowników, która korzystała wcześniej z klawiatury mechanicznej. Klawiatury membranowe dla graczy są także bardzo lekkie, poręczne oraz wyjątkowo wytrzymałe, a przy tym cechują się dobrą estetyką urozmaiconą o liczne efekty wizualne. Takie klawiatury to sprzęt dla osób, które cenią sobie dobrą jakość, ale nie chcą wydawać na tego typu sprzęt dużej kwoty.

Zalety klawiatury membranowej

Klawiatura membranowa cieszy się dużą popularnością wśród graczy. Takie urządzenia są wyjątkowo ciche w działaniu, przez co korzystanie z nich staje się bardzo komfortowe. Istotna jest także waga, ponieważ klawiatury membranowe dla graczy są bardzo lekkie oraz mniejsze w porównaniu z klawiaturami mechanicznymi. Klawiatura membranowa to sprzęt dobrej jakości, a wartościowe egzemplarze znaleźć można w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Klawiatura membranowa – dla kogo?

Klawiatury membranowe to modele chętnie wybierane przez graczy. W tej grupie liczy się jakość, wydajność oraz wygoda użytkowania, dlatego znaczna część graczy decyduje się na taki typ. Gracze chętnie sięgają po klawiatury membranowe, ponieważ są one wyjątkowo ciche, lekkie oraz tanie jak na sprzęt o tak dobrej jakości. W ofertach producentów takich urządzeń znaleźć można klawiatury membranowe przewodowe oraz bezprzewodowe. Wybór odpowiedniego modelu zależy głównie od osobistych preferencji użytkownika, ponieważ zarówno modele z kablem, jak i te pozbawione przewodu, dobrze się sprawdzą nawet podczas rozgrywki w wymagające gry. Technika produkcji klawiatur membranowych oparta jest na sitodruku, który polega na umieszczeniu wszystkich połączeń elektrycznych na folii poliestrowej lub poliwęglanowej. Często taki sprzęt posiada liczne urozmaicenia w formie podświetlenia klawiszy lub regulacji wysokości. Te dodatkowe cechy sprawiają, że taki typ urządzenia jest wyjątkowo wygodny oraz bardzo estetyczny.

Klawiatura membranowa do gier – jaką wybrać?

Klawiatury membranowe dla graczy to wyjątkowo popularne modele, które znaleźć można w ofertach wszystkich kluczowych producentów urządzeń tego typu. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżnia się:

Msi Vigor Gk30 Combo

To klawiatura cechująca się wysoką jakością wykonania. Model posiada efektywne podświetlanie RGB. Klawiatura wyposażona została w przewód o długości 1,8 m, co sprawia, że korzystanie z niej jest wyjątkowo wygodne.

Redragon K502-RGB

Model klawiatury wyspowej wyposażonej w podświetlenie RGB. Układ niskoprofilowych klawiszy wyróżnia ją na tle innych modeli i sprawia, że korzystanie z niej jest ciche i komfortowe.

Marvo CM305 US

To przewodowa klawiatura z atrakcyjnym podświetleniem. Producent określił żywotność tego modelu na aż 10 milionów kliknięć, co gwarantuje długie godziny grania w gry z użyciem tego sprzętu.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!