Data modyfikacji:

Jak sprawdzić ilość RAM-u w komputerze?

Wiedza na temat parametrów technicznych naszego komputera może być niezbędna, gdy planujemy zakupić nową grę lub inne oprogramowanie, jednak obawiamy się, że ze względu na wysokie wymagania sprzętowe, wydane pieniądze pójdą na marne. Pamięć RAM to oprócz procesora jeden z najważniejszych podzespołów naszego urządzenia. Jak sprawdzić RAM w swoim komputerze, posiadając dowolny system operacyjny?

jak sprawdzić ilość ram

Czym jest pamięć RAM i za co odpowiada? 

Zanim wyjaśnimy, w jaki sposób możemy w prosty sposób zweryfikować ilość RAM-u w naszym komputerze, dowiedzmy się, co to jest RAM i za co odpowiada w naszym urządzeniu. RAM (Random Access Memory) to podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej, przez wiele osób nazywany pamięcią o swobodnym dostępie. 

Pamięć RAM, jako pamięć operacyjna komputera lub laptopa, odpowiada za przechowywanie danych w czasie rzeczywistym podczas operacji, które wykonujemy na naszym urządzeniu. O jakich operacjach mowa? Przeglądanie kilkunastu kart przeglądarki, podczas gdy w tle uruchomione są różne aplikacje, jednoczesne granie w grę oraz słuchanie muzyki czy rozmowa przez komunikator podczas oglądania ulubionego serialu. Te wszystkie operacje generują dane, które muszą być przechowywane w czasie doraźnego korzystania z funkcjonalności laptopa. 
Im więcej operacji w jednym czasie jest wykonywanych, tym więcej pamięci RAM jest wykorzystywanej. Gdy nasz laptop jest wyposażony w małą ilość RAM-u, a my wykonujemy kilka czynności naraz, możemy odczuć wyraźny spadek wydajności sprzętu. Takie sytuacje są związane ze zbyt małą ilością pamięci RAM w stosunku do mnogości operacji, które wykonujemy w jednym czasie.

Jak sprawdzić ilość RAM-u w naszym komputerze z systemem operacyjnym Windows?

Weryfikacja ilości RAM-u jest bardzo prostą czynnością, która nie wymaga od użytkowników komputerów osobistych zaawansowanej wiedzy informatycznej. Jeśli zakupiliśmy nowe urządzenie, najłatwiej jest sprawdzić ilość pamięci RAM w tabelce ze specyfikacją produktu. Dane zawarte w opisie produktu zawsze są zgodne ze stanem faktycznym, dlatego możemy mieć pewność, że faktycznie taką ilością pamięci RAM dysponujemy. 


Przeczytaj także: Ile RAM-u do gier? Jakie taktowanie? Jaki wpływ na gry?


Co jednak, gdy nie laptop bądź komputer jest już u nas od jakiegoś czasu, a my chcemy poznać jego specyfikację techniczną? Użytkownicy systemu operacyjnego Windows mogą tę informację sprawdzić w ciągu kilku chwil. Co jest nam potrzebne? Dostęp do Menadżera zadań, który uzyskamy poprzez panel sterowania bądź kliknięcie prawym przyciskiem w pasek zadań. Następnie przejdźmy do zakładki „Wydajność”, a w niej do sekcji „Pamięć”. W polu „W użyciu/dostępna” znajdziemy informację, jaką pamięcią RAM dysponuje nasz komputer, a także jaka część pamięci jest wykorzystywana na obecnie wykonywane procesy. 

Weryfikacja ilości RAM-u na mniej popularnych systemach operacyjnych - macOS i Linux

Użytkownicy MacBooków marki Apple z równie dużą łatwością, co osoby dysponujące Windowsem mogą podejrzeć dane o ilości pamięci RAM w swoim laptopie. W jaki sposób sprawdzić te informacje? Z pomocą przyjdzie nam aplikacja „Informacje”. W dalszych opcjach musimy przejść do zakładki „Ten Mac”. To tam pojawią nam się informacje na temat procesora, karty graficznej, dysku twardego oraz o ilości pamięci RAM. 

Sprawdzenie informacji na temat ilości RAM-u w urządzeniach wyposażonych w Linuxa nie jest już takie oczywiste. Jeden z najpopularniejszych systemów linuksowych, Ubuntu, umożliwia nam zweryfikowanie tej informacji przy użyciu wiersza poleceń. Po uruchomieniu wiersza poleceń należy wpisać polecenie „$ free - h”, co pozwoli nam otrzymać wartość „Mem” czyli ilość pamięci RAM w urządzeniu. 

Czy warto zwiększyć ilość pamięci RAM? 

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych parametrów laptopa czy komputera, który odpowiada za wydajność pracy, a co za tym idzie, nasz komfort korzystania ze sprzętu. Jeśli więc często doświadczamy wyraźnych spadków efektywności pracy, powinniśmy zastanowić się nad dokupieniem pamięci RAM. Na szczęście jest to podzespół, który można rozbudowywać zgodnie z naszymi potrzebami.

Zakup kości RAM-u nie jest dużym wydatkiem, dlatego niskim kosztem możemy zwiększyć niezawodność naszego komputera. Zgodnie z opiniami ekspertów 8 GB pamięci RAM jest komfortowe dla osób, które aktywnie korzystają z komputera, 16 GB natomiast pozwala nam cieszyć się najnowszymi grami bez ryzyka spowolnienia pracy komputera. 

Autor: Norbert Rukowski