Data publikacji:

Jak grać w Fortnite? Jak pobrać Fortnite? Ile waży Fortnite? Od czego zacząć? Rady dla początkujących

Fortnite to zdecydowanie jeden z większych fenomenów ostatnich lat. Świat dosłownie oszalał na punkcie produkcji studia Epic Games – grają w nią dzieci, dorośli, gwiazdy kina oraz zawodowi sportowcy. Produkcja regularnie pobija rekordy popularności i nic nie wskazuje na to, że twórcy w najbliższych latach planują wyhamować z rozwojem swojego dzieła. Dopiero planujecie dołączyć do zabawy w Fortnite? Poniższy artykuł pomoże zorientować się wam, o co w tym wszystkim chodzi.

jak pobrać fortnite

Fortnite – co to?

Kiedy studio Epic Games pracowało nad Fortnite, ich produkcja miała być rozwijana w kompletnie innym kierunku. Na początku gra skupiała się przede wszystkim na kooperacyjnym trybie Save the World, w którym czworo graczy stawało w szranki z tzw. pustakami, czyli mieszanką demonów i żywych trupów. Sytuacja uległa zmianie, kiedy coraz większą popularność zaczęła zyskiwać gra PlayerUnknown’s Battlegrounds, przyczyniająca się jednocześnie do popularyzacji zasad rozgrywki Battle Royale.

Studio odpowiedzialne za Fortnite postanowiło szybko przygotować dodatkowy tryb, który zaczerpnął mechaniki zabawy z dzieła studia PUBG. Tak oto narodził się Fortnite: Battle Royale, a Save the World zostało zepchnięte w cień, choć nadal oczywiście można grać w ten tryb. Obecnie w tę produkcję gramy przede wszystkim dla sieciowych zmagań stu graczy, którzy zostają wyrzuceni na wielką mapę.

Każdy z użytkowników zaczyna rozgrywkę wyłącznie z kilofem w ręku i kilkoma podstawowymi materiałami potrzebnymi do craftingu. W zabawie chodzi o to, żeby jak najszybciej zdobyć jakieś solidne wyposażenie oraz zebrać surowce potrzebne do budowania coraz to bardziej skomplikowanych konstrukcji, dzięki którym będzie można przetrwać ataki wroga. W głównym trybie zabawy Battle Royale wygrywa ta osoba, która jako jedyna pozostanie na placu boju.

Kiedy powstał Fortnite? Data premiery gry studia Epic Games

Gra pierwotnie ukazała się w sprzedaży 25 lipca 2017 roku, jako Fortnite: Save the World. Jednakże już 26 września tego samego roku zadebiutował tryb Battle Royale, który przyniósł międzynarodowy rozgłos tej produkcji. W kolejnych latach tytuł był przenoszony na kolejne platformy.

Ile kosztuje Fortnite?

Jeżeli chodzi o tryb Battle Royale, to jest on w pełni darmowy na wszystkich platformach. W grze pojawiają się co prawda mikrotransakcje, lecz nie są one w żaden sposób inwazyjne. Żaden z graczy nie ma konieczności płacenia w grze, ponieważ nie ma to jakiegokolwiek wpływu na statystyki. Mikrotransakcje są czysto kosmetyczne i ograniczają się do skórek dla broni, wyglądu bohaterów czy innych atrakcji, jak np. emotek, z jakich można korzystać podczas zabawy.

Gdyby natomiast interesowała was rozgrywka kooperacyjna w Save the World, to w tym przypadku musicie liczyć się z uiszczeniem opłaty. Niestety gry nie kupicie w żadnym sklepów, tylko bezpośrednio z poziomu menu gry Fortnite. Ciężko też określić cenę, ponieważ bywa ona zmienna, lecz zazwyczaj oscyluje wokół 60 zł.

Na jakich platformach zagramy w Fortnite: Battle Royale?

Na początku Fortnite dostępne było wyłącznie na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Obecnie w dzieło studia Epic Games zagracie również na takich platformach jak Nintendo Switch, PlayStation 5, Xbox Series X|S oraz urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android. Gra była też dostępna na iOS, lecz ze względu na konflikt pomiędzy producentem a Apple, została usunięta ze sklepu.

Jakie są wymagania sprzętowe Fortnite na PC?

Do poprawnego uruchomienia Fortnite’a nie będziecie potrzebować super komputera. Nawet posiadacze starszych maszyn z powodzeniem mogą cieszyć się rozgrywką.

Minimalne wymagania sprzętowe Fortnite

  • Procesor: Intel Core i3 2.4 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: Intel HD 4000 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)

Rekomendowane wymagania sprzętowe Fortnite

  • Procesor: Intel Core i5 2.8 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: GB GeForce 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)

Jak grać w Fortnite na telefonie?

Jeszcze kilka lat temu uruchomienie Fortnite na urządzeniach mobilnych nie stanowiło żadnego problemu. Wystarczyło wejść w App Store lub Sklep Play, żeby pobrać pliki instalacyjne gry. Niestety obecnie w obu przypadkach takie rozwiązanie nie jest możliwe. Epic Games jest aktualnie na drodze sądowej z firmami Apple oraz Google, dlatego produkcja została usunięta z cyfrowych sklepów.

Jeśli chodzi o wersję na system operacyjny iOS, to musicie obejść się smakiem, ponieważ na urządzeniach Apple’a nie możecie w żaden sposób zagrać w Fortnite. Na szczęście Android jest systemem znacznie bardziej otwartym, dlatego twórcom udało się obejść problem ze skasowaniem gry ze Sklepu Play.

Wystarczy, że wejdziecie na swoim telefonie na stronę Fortnite.com, a następnie klikniecie w żółte pole „Pobierz”. Zostaniecie przeniesieni do kolejnego okna, w którym musicie wybrać kafelek „Pobierz w aplikacji Epic Games”. Potem postępujcie już według wskazówek wyświetlonych na ekranie smartfona.

Jak pobrać Fortnite na PC i konsolach?

Z racji tego, że za Fortnite odpowiada studio Epic Games, produkcja na komputerach osobistych dostępna jest ekskluzywnie na platformie Epic Games Store. Launcher pobierzcie z oficjalnej strony producenta, a następnie w wyszukiwarce znajdźcie grę i ustawcie ją do ściągania.

W przypadku wersji na konsole, Fortnite’a również musicie szukać w cyfrowych sklepach dostępnych na platformach Nintendo Switch, PlayStation 4 i 5 oraz Xbox One i Series X|S. W tym przypadku także bez trudu znajdziecie grę w wyszukiwarce – wystarczy wejść w jej zakładkę, przypisać do swojego konta i włączyć pobieranie.

Ile waży Fortnite?

Pojemność gry Fortnite może ulec zmianie, dlatego przed pobraniem produkcji upewnijcie się, że informacje podane w tym tekście, na pewno pokrywają się ze stanem faktycznym. Już raz zdarzyło się, że Epic Games znacząco obcięło wagę gry na komputerach osobistych – wcześniej Fortnite na PC zajmował aż 90 GB, a dzisiaj jest to niecałe 30 GB.

Podobnie pod względem rozmiaru prezentują się wersje na konsole Sony oraz Microsoftu. Do uruchomienia Fortnite na Nintendo Switch, będziecie potrzebować zaledwie 11 GB wolnej przestrzeni na dysku. W przypadku urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android, musicie przygotować ok. 3 GB.

Jak grać w Fortnite na Xbox One bez Golda?

Granie na komputerach osobistych w gry sieciowe jest w pełni darmowe i nie wymaga opłacania żadnej subskrypcji. Jeśli natomiast chodzi o konsole Sony, Microsoftu i Nintendo, konieczne jest kupienie abonamentu, dającego dostęp do rozgrywek online.

Na szczęście do uruchomienia Fortnite na PlayStation 4 i 5 nie będziecie potrzebować PlayStation Plus. To samo dotyczy Switcha i abonamentu Nintendo. Z kolei Microsoft poinformował, że od kwietnia 2021 roku wszystkie gry free to play nie będą potrzebowały subskrypcji Xbox Live Gold do grania w sieci.

Jak zacząć grać w Fortnite?

Przy pierwszym uruchomieniu gry automatycznie włączy wam się samouczek, w którym zostaną wyjaśnione podstawowe zasady rozgrywki. Nie musicie więc obawiać się tego, że czegoś nie zrozumiecie. Gdybyście jednak chcieli zgłębić swoją wiedzę o tym tytule i zależy wam na jak najlepszym wykorzystaniu wszystkich mechanik, to koniecznie zaopatrzcie się w jeden z oficjalnych lub nieoficjalnych poradników Fortnite dotyczących gameplayu, jakie znajdziecie m.in. na Ceneo.pl.

Autor: Łukasz Morawski