Data publikacji:

Jak działa mikrofon pojemnościowy? Jaki kupić?

Planujecie wystąpienia publiczne na scenie? A może chcecie założyć swój kanał na YouTubie, żeby dzielić się z ludźmi swoimi pasjami? Zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji będziecie potrzebować specjalistycznego sprzętu rejestrującego wasz głos. Z tekstu dowiecie się, kiedy najlepiej zainwestować w mikrofon pojemnościowy oraz jak on działa. Przedstawimy także polecane modele, które oferują wysoką jakość zarejestrowanego dźwięku.

mikrofon pojemnościowy

Mikrofon pojemnościowy – co to?

Mikrofony pojemnościowe, ze względu na swoją konstrukcję, są bardzo czułymi urządzeniami rejestrującymi dźwięk, które wykorzystują zasilanie fantomowe 48 V. Polega ono na tym, że energia potrzebna do działania urządzenia transmitowana jest tym samym przewodem, co sygnał dźwiękowy.

Ten rodzaj mikrofonów stosowany jest przede wszystkim w pomieszczeniach dobrze odizolowanych od dźwięków otoczenia, np. w studiach nagraniowych. Ich konstrukcja bywa dosyć delikatna, dlatego najlepiej umieścić je w jednym, stabilnym miejscu i z dala od niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Mikrofony pojemnościowe bardzo dobrze radzą sobie z rejestrowaniem cichych dźwięków (szept itp.), a także z eliminacją szumów. Miewają natomiast problemy z wysokimi tonami (pisk, krzyk), co wynika z tego, że nie są w stanie ogarnąć zbyt dużego ciśnienia akustycznego. Przestery można na szczęście do pewnego stopnia eliminować w programach do obróbki dźwięku.

Opisywany rodzaj mikrofonów sprawdza się w pracy lektorów, jutuberów oraz streamerów. Można z nich także śmiało korzystać podczas nagrywania instrumentów w zamkniętych, dostosowanych do tego celu pomieszczeniach. Nie zaleca się natomiast używać mikrofonów pojemnościowych podczas koncertów czy prowadzenia relacji na żywo, będąc w ciągłym ruchu. Wtedy mogłyby ulec uszkodzeniu, bądź jakość rejestrowanego dźwięku nie byłaby zadowalająca.

Jak działa mikrofon pojemnościowy?

Konstrukcja mikrofonów pojemnościowych składa się ze specjalnej stalowej siatki membranowej, kondensatora, źródła zasilania oraz elektrody stałej. Podczas rozpoczęcia rejestrowania głosu, ten w postaci fali dźwiękowej przedostaje się do środka mikrofonu przez membranę.

Wprawia ją w drganie, a to następnie ma wpływ na pojemność w kondensatorze. Ostatecznie powstają impulsy elektryczne, które są przekazywane do rejestratora, czyli urządzenia do jakiego został podłączony mikrofon. Może to być komputer lub inny profesjonalny sprzęt.

O czym trzeba pamiętać przed kupnem mikrofonu pojemnościowego?

Decydując się na zakup tego rodzaju mikrofonu, musicie pamiętać o kilku rzeczach wpływających na ogólną jakość urządzenia. Na początek zastanówcie się dokładnie, do jakich celów planujecie wykorzystywać mikrofon. Jeżeli chcecie rozpocząć karierę streamera, to wbrew pozorom nie musicie posiadać sprzętu z najwyższej półki – wszelkie niedociągnięcia poprawicie bowiem systemowo za pomocą specjalnego oprogramowania.

Inaczej wygląda to w przypadku osób, które planują nagrywać własne piosenki – wtedy potrzebny jest mikrofon z jak najlepszymi parametrami. Pamiętajcie też, że musicie zadbać wcześniej o przygotowanie pomieszczenia do rejestrowania waszego głosu – najlepiej robić to w zamkniętym pokoju z wytłumionymi ścianami.

Najważniejsze parametry mikrofonów pojemnościowych

Charakterystyka kierunkowości

W sprzedaży znajdziecie mikrofony pojemnościowe, które można podzielić na jednokierunkowe, dwukierunkowe oraz wielokierunkowe.
  • Jednokierunkowe rejestrują wyłącznie źródło dźwięku znajdujące się naprzeciwko membrany. Dzięki temu mogą być bardziej czułe i lepiej zbierać dźwięk, choć zmiana pozycji może niekorzystnie wpłynąć na nagranie.
  • Dwukierunkowe rejestrują dźwięk dochodzący do urządzenia zarówno z przodu, jak i z tyłu. Potocznie określa się je mianem „ósemek”.
  • Wielokierunkowe rejestrują fale dźwiękowe z każdej możliwej strony. Ich zaletą jest to, że można zmieniać pozycję bez obaw o skoki natężenia głosu, lecz niestety minusem jest nagrywanie wszystkich dźwięków otoczenia.

Pasmo przenoszenia

Ten parametr wyrażany jest w hercach. Producent musi przedstawić jego minimalną oraz maksymalną wartość – to ona odpowiada za częstotliwość, jaka generowana jest i transmitowana do rejestratorów. Tańsze mikrofony pojemnościowe mogą mieć pasmo przenoszenia na poziomie 30 Hz – 18 kHz, zaś w droższych prezentuje się ono następująco: 20 Hz – 20 kHz.

Czułość

Jak już wcześniej było wspomniane, mikrofony pojemnościowe cechują się dosyć dużą czułością, dlatego doskonale radzą sobie podczas nagrań studyjnych. Oczywiście wartość czułości zależy w dużej mierze od klasy i ceny urządzenia – tańsze sprzęty pokroju Novox NC-1 oferują -38 dB, natomiast profesjonalny mikrofon RODE NT1-A gwarantuje czułość na poziomie -32 dB

Poziom szumów własnych

Szumy są zdecydowanie najmniej pożądanym efektem podczas nagrywania dźwięku. Można je zniwelować za pomocą programów do obróbki dźwięku, lecz zdecydowanie lepiej jest zacząć od doboru odpowiedniego mikrofonu. Im mniejsza wartość poziomu szumów własnych, tym lepszy jest mikrofon, jaki planujecie kupić.

Impedancja

Parametr ten powinien interesować przede wszystkich osoby, które planują umieścić mikrofon z dala od komputera, przez co będą korzystać z długiego kabla. Im dłuższy przewód, tym niższa musi być impedancja mikrofonu, żeby rejestrowany dźwięk nie tracił jakości. Wartość tę wyraża się w omach.

Wybieramy mikrofony pojemnościowe – polecane modele

Do zestawienia trafiły mikrofony pojemnościowe, które cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników serwisu Ceneo.pl.

Novox NC-1

Blue Yeti Blackout

RODE NT-1A

SPC Gear SM950

AKG P120

Tracer Studio Pro

Audio-Technica AT2020

RODE NT-USB

Mozos MKIT-700PRO

Audio-Technica AT2035

Autor: Łukasz Morawski