Data modyfikacji:

Hitman 3. Recenzja, poradnik i wymagania

W 2016 roku do sprzedaży trafiła gra z serii Hitman, która była delikatnym restartem marki. Studio IO Interactive postawiło na większą sandboksowość rozgrywki, niż działanie wedle ustalonych schematów. Pierwsza odsłona wypadła bardzo dobrze, lecz niestety przy drugiej można było już odczuć zmęczenie materiałem. Czy więc trzecia część miała szansę na sukces? O tym przekonacie się z recenzji gry Hitman 3.

Polecamy: Premiery gier PC, XBOX, PS i NS

hitman 3 poradnik

Hitman 3 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD Phenom II X4 940 3.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 80 GB
  • System operacyjny: Windows 7/10 (64-bit)

Hitman 3 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-4790 4.0 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 80 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Hitman 3? Recenzja gry

Jestem wielkim fanem marki Hitman, od momentu, gdy po raz pierwszy było mi dane zagrać w Codename 47 z 2000 roku. Z zainteresowaniem śledziłem losy głównego bohatera, który zwiedził cały świat, żeby wyeliminować najróżniejsze szumowiny.

W pewnym momencie można było jednak odczuć, że studio IO Interactive nie bardzo wie, w jakim kierunku chce rozwijać swoje dzieło. Hitman: Absolution było ciekawą pozycją, lecz tak duża liniowość nieszczególnie pasowała do tej serii. Na szczęście producent w porę się ocknął i w kolejnych dziełach postanowił dać graczom wręcz nieograniczoną swobodę.

Jednakże nawet nowy format miał swoje minusy, co można było odczuć już przy okazji odsłony z 2018 roku. Narzekałem wtedy na wtórność gameplayu, nawet pomimo ciekawie zaprojektowanych lokacji. Z ulgą muszę przyznać, że w przypadku „trójki” producentowi udało się uporać z tym problemem. W Hitmanie 3 nadal możemy wykonać zlecenie zgodnie z naszą wolą, lecz misje są znacznie bardziej fabularyzowane i różnorodne.

Praktycznie każda z planszy (niestety jest ich tylko sześć…) wprowadza jakiś powiew świeżości i znacząco urozmaica rozgrywkę. Pierwsza misja w Dubaju bywa dosyć standardowa dla marki, ale prawdziwa zabawa zaczyna się już na kolejnej mapie, kiedy to docieramy do pewnej posiadłości.

Na miejscu nie tylko musimy pozbyć się celu, ale także możemy (choć nie musimy!) rozwiązać kryminalną zagadkę, zbierając dowody oraz przesłuchując świadków. Ogrywając tę misję, czułem się jakbym miał do czynienia z grą o Sherlocku Holmesie lub adaptacją filmu „Na noże”. Kolejne poziomy także mają dla graczy parę niespodzianek, ale te już musicie odkryć samemu.

Sam gameplay nie przeszedł jakichś większych zmian. Nadal zostajemy rzuceni na stosunkowo duże, otwarte mapy i musimy znaleźć sposób na wykonanie zlecenia. Bardziej kreatywni gracze mogą sami próbować różnych rozwiązań, zaś osoby dla których liczy się bardziej narracja, mogą postawić na mini wątki przygotowane przez twórców. Wystarczy podążać wtedy od punktu do punktu i realizować kolejne polecenia. Oczywiście znaczniki można wyłączyć, żeby wykonywanie takich zadań było bardziej wymagające.

Jeżeli chodzi o technikalia, to widać, że produkcja bazuje na silniku graficznym z 2016 roku. Co prawda na konsolach nowej generacji (testowałem na Xbox Series S) gra prezentuje się okazale (zwłaszcza oświetlenie!), jednak czuć tutaj delikatną toporność w gameplayu. Boli także atak klonów, który jest znacznie bardziej odczuwalny przez to, ze w niektórych lokacjach występuje jeszcze więcej ludzi niż dotychczas. Mapy nadrabiają natomiast klimatem i różnorodnością – wielki wieżowiec, nielegalny klub, laboratoria, itp.

Hitman 3 nadal boryka się z problemami towarzyszącymi poprzednim częściom – sztuczna inteligencja przeciwników jest nijaka, system przebierania czasami bywa głupi (coś jak Clark Kent i Superman), a rozgrywka po jakimś czasie zaczyna być wtórna. Mimo to, twórcom udało się tchnąć w tę odsłonę znacznie więcej życia za sprawą bardziej rozbudowanych i ciekawszych misji, których ukończenie sprawiło mi masę frajdy. Raczej nie będę miał ochoty zaliczać ich na nowo, ale przy pierwszym podejściu bawiłem się świetnie!

Hitman 3 - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Hitman 3?

Jeśli graliście w dwie poprzednie odsłony Hitmana, to bez problemu poradzicie sobie z „trójką”. Twórcy co prawda urozmaicili trochę rozgrywkę, ale główne założenia pozostały niezmienione. Nowicjuszom polecam koniecznie zaliczyć trening oraz dodatkową misję zapoznawczą. W ten sposób oswoicie się z przygotowanymi przez IO Interactive mechanikami, a do tego nie zostaniecie od razu rzuceni na głęboką wodę.

Nawet jeśli to wasza pierwsza styczność z marką Hitman, to i tak polecałbym rozpocząć zabawę na poziomie Professional, ponieważ Casual jest zbyt mało wymagający (gra przechodzi się praktycznie sama). W tym trybie nadal możecie korzystać z nieograniczonej liczby zapisów, co bywa niezwykle ważne podczas pierwszego przechodzenia gry. Możecie w ten sposób sprawdzać różne rozwiązania i w razie wpadki wczytać jeden z sejwów.

Zanim zaczniecie skupiać się na eliminowaniu celów misji, najpierw dobrze zapoznajcie się z mapą oraz jej sekretami. Niewykluczone, że w ten sposób odkryjecie jakieś sekretne przejścia lub rozwiązania, które nawet nie przyszłyby wam do głowy. Koniecznie zbierajcie też jak najwięcej przedmiotów, które mogą wam przydać się na późniejszych etapach. Na pewno warto mieć zawsze ze sobą łom, śrubokręt, trutkę na szczura czy innego tego typu akcesoria.

Podczas zabawy korzystajcie z instynktu Agenta 47, który ułatwi wam zlokalizowanie istotnych elementów na mapie, w tym lokalizacji strażników i innych osób, które mogłyby zdradzić waszą tożsamość. Dzięki temu możecie dokładnie prześledzić trasy spacerów danych osób, co powinno ułatwić wam zaplanowanie poszczególnych akcji. A kiedy będziecie zmuszeni do obezwładnienia kogoś, to koniecznie ukryjcie ciało – nigdy nie wiadomo, kiedy może zostać wykryte.

Ile godzin zajmuje ukończenie Hitman 3?

Tym razem twórcy przygotowali dla graczy zaledwie sześć misji, które jednak nadrabiają ogromnym zróżnicowaniem. Czas gry zależy przede wszystkim od tego, w jakim stylu postanowicie zaliczyć poszczególne etapy oraz na jakim poziomie trudności. Mi dotarcie do finału zajęło mniej więcej osiem godzin na średnim stopniu skomplikowania rozgrywki (Professional).

Na czym zagrać w Hitman 3?

Studio IO Interactive ponownie postawiło na multiplatformowość swojej produkcji. Dzięki temu w trzecią odsłonę Hitmana zagrają zarówno posiadacze komputerów osobistych (exclusive Epig Game Store), jak i konsol PlayStation 4 i Xbox One oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Gra dostępna jest także w usłudze Google Stadia, a także Nintendo Switch w tzw. Cloud Version. Oznacza to, że można w nią grać wyłącznie przez internet poprzez streaming.

Premiera Hitman 3 – kiedy?

Dzieło studia IO Interactive zadebiutowało tego samego dnia na wszystkich planowanych platformach. W najnowsze przygody Agenta 47 można grać już od 20 stycznia 2021 roku.

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski