Data modyfikacji:

Halo: The Master Chief Collection. Recenzja, poradnik, wymagania sprzętowe

Seria Halo w dużej mierze tworzona była z myślą o konsolach Microsoftu. Wraz z pecetową wersją Halo: The Master Chief Collection, posiadacze komputerów osobistych w końcu mogą nadrobić odsłony cyklu, które dotychczas nie pojawiły się na tej platformie. Z artykułu dowiecie się, czy warto zainwestować w zbiorcze wydanie serii Halo, a także poznacie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki.
halo the master chief collection

Czy warto zagrać w Halo: The Master Chief Collection?

Zbiorcze wydanie wszystkich odsłon Halo trafiło na konsolę Xbox One w 2014 roku. Pecetowcy musieli czekać kolejne pięć lat, aż w końcu otrzymali możliwość ogrania praktycznie wszystkich dotychczas wydanych odsłon serii.

Sprawdź także gry 2020 - premiery gier w 2020 roku.

Jestem wielkim fanem tego cyklu, dlatego cieszę się, że w końcu mogę przetestować części, w które nie było mi dane wcześniej zagrać. Każda z gier dostępna jest z poprawioną oprawa graficzną i zwiększonym klatkarzem do płynnych sześćdziesięciu klatek na sekundę.

Na początek można grać wyłącznie w Reach, które, pomimo kilku lat na karku, nadal oferuje świetnych gameplay i fabułę.

Halo to epicka kosmiczna saga, pełna patetycznych scen i podniosłej muzyki. Jeżeli do tej pory nie mieliście okazji zagrać w żadną część, to czym prędzej sięgajcie po Halo: The Master Chief Collection. Zdecydowanie nie pożałujecie!

Halo: The Master Chief Collection – poradnik dla początkujących

Jak odblokować dostęp do gier?

Wraz z premierą pecetowej wersji Halo: The Master Chief Collection zadebiutowała wyłącznie odsłona Reach, która pierwotnie trafiła do sprzedaży w 2010 roku i była dostępna wyłącznie na Xboksie 360.

Jest to jednak prequel do pierwszej części, dlatego Microsoft stwierdził, że postawi na ciągłość fabularną.

Kolejne produkcje będą udostępniane stopniowo w późniejszych terminach. Wszystkie gry mają być grywalne w 2020 roku. Mowa o takich tytułach jak: Halo: Combat Evolved Anniversary, Halo 2: Anniversary, Halo 3, Halo 3: ODST i Halo 4.

Na ten moment nie wiadomo nic o piątej części, która była dostępna w The Master Chief Collection na Xboksie One.

Polskie napisy w grach

Halo: The Master Chief Collection posiada polską wersję językową, lecz, niestety, nie w każdej grze dostępna jest polonizacja - tej brakuje chociażby w Halo: Reach.

Oznacza to, że nawet jeśli w opcjach ustawicie język polski, to w produkcji i tak będziecie ograniczeni do angielskich, oryginalnych napisów.

W rodzimym języku dostępne jest natomiast menu i wszystkie ustawienia, co może być przydatne podczas konfigurowania gier wedle własnych potrzeb.

Sterowanie w grze

Kontrolowanie postaci oraz pojazdów w serii Halo zawsze było kontrowersyjne. A przynajmniej odstawało od innych pierwszoosobowych strzelanek. Warto przed uruchomieniem skonfigurować mysz i klawiaturę lub pada.

Co prawda gra nie oferuje zbyt wielu ustawień, ale zawsze można choć trochę zbliżyć gameplay do współczesnych standardów.

Nie zdziwcie się, jeżeli nie będziecie mogli celować z broni przy użyciu przyrządów celowniczych. Prawy przycisk myszy lub lewy trigger na padzie przeznaczony jest zazwyczaj do korzystania z lornetki.

W grze dostępne są jednak bronie, które umożliwiają strzelanie przez zoom – np. karabiny snajperskie.

Podczas jazdy pojazdami nie można się swobodnie rozglądać. Każde przesunięcie gryzonia lub prawego analogu skutkuje przemieszczeniem maszyny.

Na początku będzie wydawało wam się to nieintuicyjne, ale wbrew pozorom takie rozwiązanie ma sens. Przydaje się bardzo podczas korzystania z czołgów lub innych sprzętów, jakimi można strzelać podczas jazdy.

Walka w Halo: The Master Chief Collection

Wszystkie odsłony Halo są dynamicznymi FPS-ami, które polegają przede wszystkim na walce z przeciwnikami. Produkcje nie posiadają jednak żadnego systemu rozwoju postaci polegającego na zbieraniu doświadczenia.

Prowadzenie ostrzału z niektórymi oponentami jest więc opcjonalne. Czasami lepszym rozwiązaniem bywa przebiegnięcie obok przeważających sił wroga, żeby popchnąć fabułę do przodu.

Do ukończenia większości misji nie potrzeba eliminowania wszystkiego, co stanie wam na drodze.

Jeżeli jednak wolicie grać agresywnie, to starajcie się być cały czas w ruchu i nie przywiązujcie się zbyt mocno do konkretnych rodzajów broni. Amunicja w Halo znika stosunkowo szybko, dlatego cały czas musicie podnosić sprzęt pozostawiony przez zabitych wrogów.

Możecie również zabrać wyposażenie swoim sojusznikom. Nie dotyczy to jedynie postaci istotnych dla fabuły.

Jak leczyć się w Halo?

Główny bohater chroniony jest przez pancerz, który co jakiś czas automatycznie się regeneruje. Po jego zniszczeniu, pociski przeciwnika ranią bezpośrednio postać sterowaną przez gracza. Do pewnego momentu jego pasek życia także się regeneruje.

Automatyczne leczenie wyłącza się w momencie, kiedy stan zdrowia jest krytyczny. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej znaleźć apteczkę. Te porozrzucane są w różnych miejscach, lecz nie ma ich zbyt wiele. Dlatego używajcie ich wyłącznie, kiedy musicie. Nigdy wcześniej.

Halo: The Master Chief Collection na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i3-550 3.2 GHz / AMD Phenom II X4 960T 3.0 GHz
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 1 GB GeForce GTS 450 / Radeon HD 6850 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 20 GB
  • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Halo: The Master Chief Collection na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i7-870 2.93 GHz / AMD FX-4100 3.6 GHz
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 560 Ti / Radeon R7 360 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 20 GB
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma Xbox Polska, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski