Data publikacji:

Gry PS4 - ranking najlepszych

Posiadacie PlayStation 4 i nie wiecie, w jakie produkcje warto zagrać? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z rankingiem najlepszych gier na PS4, które sprawią, że nie pożałujecie zakupu konsoli. Dzięki ogromnej różnorodności tytułów, każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno fan piłki nożnej, jak i pierwszoosobowych strzelanek.

gry na ps4

Dlaczego warto grać na PlayStation 4?

PlayStation 4 to solidna maszyna do grania z bardzo dużą biblioteką gier. Na konsoli zagracie nie tylko w tytuły multiplatformowe, ale również wyjątkowe gry ekskluzywne tworzone przez Sony i podległe mu studia. Do urządzenia można również podłączyć gogle wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR, dające dostęp do wielu wyjątkowych produkcji.

Granie na PS4 jest dobrą alternatywą dla komputerów osobistych, ponieważ sam sprzęt jest znacznie tańszy, a do tego gry kupione w pudełkach można odsprzedawać bądź wymieniać się z innymi graczami. Ceny poszczególnych produkcji spadają jednak tak szybko, że nie warto bawić się w „używki”.

Gry ekskluzywne na PlayStation 4 – siła konsoli Sony

Każda platforma Sony przyciągała do siebie graczy fantastycznymi tytułami tworzonymi na wyłączność. W przypadku PlayStation 4 również mamy do czynienia z całą masą gier, jakie nie są dostępne na konkurencyjnych platformach. Jeżeli więc chcecie zagrać w takie tytuły jak God of War, Uncharted 4: Kres Złodzieja, Ratchet & Clank czy The Last of Us: Part II, to musicie posiadać PS4.
W jakie gatunki gier można zagrać na PlayStation 4? PlayStation 4 jest platformą dosłownie dla wszystkich. Bez względu na swoje zainteresowania, zawsze znajdziecie produkcje, które będą odpowiadały waszym oczekiwaniom. Poniżej przedstawię najpopularniejsze gatunki gier, jakie są dostępne na konsoli Sony.

Gry akcji na PS4

Rodzaj produkcji, w których rozgrywka skupia się przede wszystkim na walce z wykorzystaniem broni białej bądź palnej. Różnorodność gier akcji jest naprawdę ogromna – zaliczają się do nich takie serie jak Assassin’s Creed czy Ghost of Tsushima, ale również Cyberpunk 2077 oraz Resident Evil 3. Choć każdy z tych tytułów jest różny, to jednak dużą rolę odgrywa w nim walka z przeciwnikami oraz dynamiczny gameplay.

Bijatyki na PlayStation 4

Bijatyki to bardzo specyficzny gatunek gier, który pamięta jeszcze czasy automatów. W tego typu produkcje zdecydowanie gra się najlepiej na padach, ponieważ dostępność analogów oraz układ przycisków znacznie ułatwiają rozgrywkę. W większości bijatyk akcję obserwujemy z boku (Mortal Kombat, Street Fighter), lecz coraz częściej do sprzedaży trafiają w pełni trójwymiarowe produkcje, w których pojedynki osadzone zostały na otwartych arenach, jak np. w Jump Force.

Gry fabularne na PS4

Do tej kategorii można przypisać tytuły, których twórcy włożyli dużo serca w przygotowanie jak najciekawszej fabuły. Znajdzie się więc tutaj miejsce zarówno dla strzelanek, RPG-ów, a nawet gier akcji czy strategii. Istotne jest to, żeby gracz miał poczucie obcowania z ciekawie rozpisanym scenariuszem i charyzmatycznymi bohaterami. Tak jak miało to miejsce w The Last of Us: Part II czy Red Dead Redemption 2.

Strzelanki na PlayStation 4

Jeden z popularniejszych gatunków gier, który dodatkowo można podzielić na dwa rodzaje – strzelanki pierwszoosobowe (Call of Duty, Doom Eternal) oraz z kamerą umieszczoną za plecami głównego bohatera (Control, Mafia Edycja Ostateczna). Bez względu na to, jaki styl gry obiorą jej twórcy, najważniejszym elementem strzelanek jest wymiana ognia z uzbrojonymi oponentami. Bez znaczenia, czy akcja gry osadzona została w realiach historycznych czy odległej galaktyce.

Horrory na PS4

Jeżeli lubicie odrobinę grozy, to na PlayStation 4 znajdziecie całą masę przerażających horrorów, które zjeżą wam włosy na głowie. W tym przypadku również można mówić o wielu szkołach tworzenia horrorów – niektóre gry grozy przytłaczają gęstą atmosferą, zaś inne skupiają się na brutalności i jak najbardziej dziwacznych maszkarach, z którymi trzeba walczyć. Wystarczy porównać takie tytuły jak Obcy: Izolacja oraz Bloodborne, żeby dostrzec te różnice.

RPG na PlayStation 4

Współcześnie wiele gatunków gier wykorzystuje mechaniki charakterystyczne dla RPG-ów. W sprzedaży nadal znajdziecie jednak całą masę świetnych produkcji typu role-laying games, w których możecie wykreować własnego bohatera, a także mieć bezpośredni wpływa na jego historię poprzez podejmowanie ważnych wyborów podczas dialogów z postaciami niezależnymi. Do takich tytułów można zaliczyć chociażby Wiedźmina 3: Dziki Gon lub The Outer Worlds.

Platformówki na PS4

Specyficzny rodzaj gier, który cieszy się największą popularnością na konsolach. Platformówki przybierają różne formy, choć obecnie najczęściej można spotkać gry w pełnym trójwymiarze. Gry platformowe zazwyczaj polegają na zręczności graczy i umiejętności rozwiązywania prostych zagadek logicznych. Za przykład można podać takie tytuły jak Crash Bandicoot 4: It’s About Time oraz Yooka Laylee.

Gry sportowe na PlayStation 4

Do tej kategorii zaliczamy wszystkie produkcje, w których mamy do czynienia ze sportami indywidualnymi oraz drużynowymi. Zdecydowanie najpopularniejsza jest piłkarska seria FIFA, aczkolwiek nie można zapominać o takich markach jak EA Sports UFC, Tony Hawk’s Pro Skater czy Steep.

Gry wyścigowe na PS4

Kolejny bardzo popularny gatunek gier na PlayStation 4, w którym gracze przejmują kontrolę nad rozmaitymi pojazdami, od motocrossów, poprzez bolidy Formuły 1, a na statkach kosmicznych kończąc. Dużym uznaniem wśród graczy cieszą się takie marki jak DiRT, Need for Speed czy Gran Turismo.
Autor: Łukasz Morawski