Data modyfikacji:

GeForce RTX 3070: specyfikacja, cena, premiera

Jeżeli na bieżąco śledzicie newsy technologiczne, to z pewnością nie umknęła wam informacja o premierach nowych kart graficznych firmy Nvidia. Producent postanowił wystartować ze sprzedażą modeli z serii 30 w tym samym roku, co premiery konsol dziewiątej generacji, żeby pokazać graczom, że komputery osobiste nadal mają sporo do powiedzenia w kwestii gamingu. W tym artykule przyjrzymy się karcie graficznej GeForce RTX 3070.

GeForce RTX 3070

GeForce RTX 3070 FE czy GeForce RTX 3070 OC – jaka jest różnica? Który model wybrać?

Do sprzedaży trafiły karty graficzne, przy których można natrafić na oznaczenia FE oraz OC. Oznaczają one, że dany model jest referencyjny lub niereferencyjny. W przypadku FE mamy do czynienia z tzw. Founders Edition, czyli wersją karty graficznej przygotowaną przez producenta – w tym przypadku jest to Nvidia.

Skrót OC wziął się natomiast ze zwrotu Overclocking, co oznacza, że takie karty graficzne zostały podkręcone przez zewnętrzne firmy. Modele OC bazują na tych samych parametrach, co wersje FE, lecz wyciągają z nich pełnię możliwości, co przekłada się na lepsze osiągi. Automatycznie takie karty są w jakimś stopniu droższe.

Jeśli mielibyście wybierać pomiędzy FE a OC, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór tego drugiego wariantu. Oczywiście jeśli uważacie, że wydajniejsza karta jest wam do czegoś potrzebna i nie przeszkadza wam znacznie wyższa cena.

Data premiery karty graficznej GeForce RTX 3070

Początkowo ten model karty graficznej miał trafić do sprzedaży 15 października 2020 roku, lecz ze względu na ogromne zainteresowanie, firma Nvidia przesunęła premierę o kilka dni na 29 października. Dzięki temu producent miał więcej czasu na przygotowanie dodatkowych egzemplarzy, które już w przedsprzedaży sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Obecnie mogą być problemy z kupnem wersji FE – zdecydowanie łatwiej jest znaleźć w sklepach dostępne modele OC.

Cena GeForce RTX 3070 – ile trzeba zapłacić za nową kartę Nvidii?

Premierową cenę modelu Founders Edition wyceniono na 499 dolarów – w Polsce za kartę graficzną GeForce RTX 3070 musimy zapłacić 2359 złotych. Jest to zdecydowanie jeden z tańszych wariantów kart graficznych Nvidii z serii 30. Dla porównania, model RTX 3080 wyceniono na 3279 zł, natomiast za najlepszą wersję, czyli RTX 3090, przyjdzie nam zapłacić aż 7029 zł. Krążą także plotki o pracach nad budżetową wersją RTX 3060, która prawdopodobnie będzie kosztowała mniej niż dwa tysiące złotych.

Parametry techniczne GeForce RTX 3070

Poniżej przedstawię wam dokładną specyfikację techniczną karty graficznej GeForce RTX 3070 w wersji Founders Edition. Pod względem jakości, urządzenie porównywane jest do topowego modelu poprzedniej generacji, czyli GeForce RTX 2080 Ti. Sprawdźcie, co do zaoferowania ma model 3070:
 • pojemność pamięci: 8192 MB
 • rodzaj pamięci: GDDR6
 • taktowanie VRAM: 14000 MHz
 • przepustowość danych: 448 GB/s
 • układ: Ampere GA104-300
 • liczba rdzeni Nvidia CUDA: 5888
 • liczba rdzeni RT: 46 (druga generacja)
 • liczba rdzeni Tensor: 184 (trzecia generacja)
 • taktowanie GPU standardowe: 1.5 GHz
 • częstotliwość GPU podwyższona: 1.725 GHz
 • pobór mocy: 220 W
Jeśli uważacie, że powyższe parametry nie spełniają waszych oczekiwań, to powinniście zainteresować się wersjami Overclocking tej karty graficznej. W sprzedaży znajdziecie m.in. warianty przygotowane przez firmy takie jak Gigabyte, MSI, Gainward, Palit, PNY, Zotac czy ASUS. Ich ceny wahają się od 2600 do nawet 3300 złotych. Wspólnymi cechami wszystkich modeli jest 256-bitowa szyna danych oraz pojemność pamięci, która wynosi 8 GB.