Data modyfikacji:

Gears Tactics. Recenzja, poradnik i wymagania sprzętowe

Miłośnicy serii Gears of War są w ostatnim czasie mocno rozpieszczani. Najpierw zadebiutowała bardzo dobra piąta odsłona, potem pojawiło się mobilne Gears POP!, a tymczasem mamy do czynienia z premierą kolejnego pobocznego projektu. Czy zrezygnowanie z dynamicznej trzecioosobowej strzelanki na rzecz gry turowej zdało egzamin? O tym przekonacie się z naszej recenzji Gears Tactics. Przy okazji poznacie również kilka przydatnych wskazówek dotyczących rozgrywki.

gears tactics

Czy warto zagrać w Gears Tactics?

Podoba mi się to, co Xbox Game Studios zaczyna robić ze swoimi markami. Dzięki takim zabiegom będzie w stanie dotrzeć do szerszego grona odbiorców, którzy dotychczas mogli nie być zainteresowani serią Gears of War. A marka zdecydowanie zasługuje na uwagę, ponieważ to kawał gamingowej historii datującej swój początek na 2006 rok. Pierwsza odsłona została wydana na Xboksa 360 i z miejsca stała się jednym z bardziej cenionych shooterów poprzedniej generacji konsol.

Gears Tactics raczej nie będzie miało wokół siebie tak dużego szumu medialnego, bo gry turowe nie cieszą się taką estymą jak strzelanki. Od razu zaznaczę jednak, że gameplay został zaprojektowany w taki sposób (różne poziomy trudności), żeby z rozgrywką poradzili sobie nawet graczy, którzy na co dzień nie obcują z tego typu tytułami.

Ukończenie kampanii zajęło mi ponad dwadzieścia godzin i muszę przyznać, że przez ten czas bawiłem się doskonale. Po pewnym czasie delikatnie przeszkadzała mi zbyt duża powtarzalność zadań, ale eliminowanie przeciwników nie znudziło mnie nawet na moment. Przygotowane na potrzeby gry mapy są różnorodne i ciekawe, dzięki czemu produkcja pomimo powtarzalności cały czas czymś zaskakuje graczy. Na szczególną pochwałę zasługują etapy z potężnymi bossami.

Gears Tactics to bardzo dobra turówka, obok której nie powinni przejść obojętnie zarówno fani marki, jak i tego gatunku gier. Produkcja fajnie rozwija uniwersum (akcja dzieje się 12 lat przed wydarzeniami z „jedynki”), a przy tym zapewnia wyzwanie na godziwym poziomie.

Gears Tactics – poradnik dla początkujących

Dodatkowa broń na polu walki

W niektórych misjach natraficie na mocniejszych przeciwników dzierżących specjalne wyposażenie, jak kusza czy granatnik. Możecie z tej broni skorzystać, jeżeli zabijecie tych oponentów. Warto to robić, ponieważ oba sprzęty są niezwykle mocne.

Granaty są niezwykle cenne

Rozsądnie zarządzajcie granatami, bo w Gears Tactics nie możecie z nich korzystać bez końca. Jeśli nie posiadacie żadnych dodatkowych perków, to zazwyczaj granaty są zablokowane na kolejne pięć tur. Używajcie więc ich tylko w awaryjnych sytuacjach albo, gdy macie możliwość wyeliminowania dużej grupy Szarańczy.

Medyk to podstawa skutecznej walki

W drużynie warto mieć zawsze osobę, która będzie w stanie uleczyć towarzyszy. Można to zrobić na dwa sposoby – albo wysłać na misję postać specjalizującą się w leczeniu i posiadającą odpowiednie umiejętności aktywne, albo dać któremuś z wojaków granat leczący.

Kontrolujcie zachowanie wrogów

Kiedy najedziecie kursorem na przeciwników, to czasami wokół nich zauważycie czerwone pole. Oznacza to, że mają włączoną dodatkową ochronę, która się aktywuje, gdy zaatakujecie ich wręcz. W takim przypadku zdecydowanie zalecane jest użycie broni palnej lub granatów.

Tryb obserwacji w Gears Tactics

Zarówno gracze, jak i przeciwnicy mogą korzystać z trybu overwatch polegającego na obserwowaniu wyznaczonego terenu, a następnie strzelaniu do oponenta, gdy ten wejdzie w pole rażenia. Jeżeli chronicie jakąś pozycję i macie wolne punkty ruchu, to zawsze starajcie się w tym momencie przeładować broń lub aktywować overwatch.

Dzięki temu oponenci mogą do was nie dotrzeć, bo wasi żołnierze sami się z nimi rozprawią. Uważajcie również, żeby nie wejść w pole obserwacji wroga – niekiedy może to nawet zakończyć waszą akcję, a tym samym zmienić całkowicie plan ataku.

Regularnie zmieniajcie wyposażenie

Po ukończonych misjach zawsze otrzymacie skrzynki z dodatkowym sprzętem. Te możecie znaleźć także podczas rozgrywki porozrzucane losowo na mapach.

Przed każdą misją sprawdzajcie dokładnie, jaki sprzęt ma przy sobie bohater, którego chcecie wysłać do akcji. Wiele elementów wyposażenia posiada pasywne umiejętności, dające sporą przewagę na polu walki. Sprawdzajcie więc dokładnie swoje zapasy i przydzielcie je do odpowiednich wojowników.

Gears Tactics i misje poboczne

Kampania fabularna co jakiś czas przerywana jest na dodatkowe zadania. Gra proponuje zazwyczaj kilka rodzajów misji, a wy musicie zdecydować, na które chcecie wysłać swoich żołnierzy. Istotne jest to, że ludzie przypisani do misji pobocznych nie mogą się powielać – oznacza to, że do każdego zadania wyruszą inne postacie.

Nie wysyłajcie więc na pierwsze zlecenie wszystkich najsilniejszych protegowanych. Zamiast tego przypisujcie po jednym/dwóch bohaterach fabularnych, a resztę dobierajcie z wynajętych najemników. Tylko w ten sposób będziecie mieć pewność, że wasza siła rażenia i obrona stoi na odpowiednio wysokim poziomie.

Pamiętajcie też o tym, że śmierć któregoś z bohaterów oznacza koniec misji i konieczność jej powtarzania lub kontynuowania od ostatniego checkpointa. Nie dotyczy to postaci dodatkowych, które nie muszą docierać do końca misji.

Gears Tactics na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i3 Skylake / AMD FX-6000
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 750 Ti / Radeon R7 260X lub lepsza
  • miejsce na dysku: 45 GB
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Gears Tactics na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5 Coffee Lake / AMD Ryzen 3
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 570 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 45 GB
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma Microsoft Polska, za co serdecznie dziękuję!