Data modyfikacji:

Doom Eternal. Recenzja, poradnik i wymagania sprzętowe

Studio id Software już w 1993 roku zabrało graczy do piekła przy okazji premiery pierwszej części Dooma. Od tamtej pory producent wypuszcza co jakiś czas kolejne odsłony serii, aż w końcu dotarliśmy do Doom Eternal – zdecydowanie najbardziej rozbudowanego epizodu całego cyklu. Z tekstu dowiecie się, dlaczego warto zagrać w ten tytuł, a także poznacie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki.

domm eternal

Czy warto zagrać w Doom Eternal?

Gracze lubią nowości, lecz ewidentnie najlepiej czują się, obcując cały czas z tymi samymi produkcjami. Pierwsza i druga część Dooma utrzymane były w podobnym tonie, który został odrzucony przy okazji premiery trójki. W tym przypadku twórcy chcieli stworzyć bardziej klimatyczny horror science-fiction, z nieco wolniejszym tempem i większym naciskiem na fabułę.

Choć gra została w miarę ciepło przyjęta, to jednak zmiana formuły nie przypadła zbytnio do gustu fanom oryginału. Studio id Software zdawało sobie z tego sprawę, dlatego Doom z 2016 roku powrócił do korzeni, stawiając na przerysowaną walkę z demonami. Doom Eternal kontynuuje ten trend, aczkolwiek producent ponownie poczuł pociąg do rozwinięcia uniwersum.

W Doom Eternal nadal najważniejsza jest akcja – etapy walki są przerysowane do granic możliwości, a brutalność może zaskoczyć nawet największych miłośników gore. Duża w tym zasługa rozpadających się ciał przeciwników, które reagują na zadane obrażenia. Pojedynki bywają bardzo ekscytujące i potrafią zapewnić wyzwanie na bardzo wysokim poziomie.

Jeśli jednak oczekujecie od gry wyłącznie bezkompromisowej akcji, to muszę was poinformować, że w produkcji większe znaczenie odgrywa także fabuła. Co jakiś czas jesteśmy odrywani od mordowania demonów przerywnikami filmowymi, na mapach porozrzucane są dziesiątki notatek, a pomiędzy misjami przechadzamy się po bazie wypadowej.

Troszkę burzyło to tempo rozgrywki, ale w moim odczuciu historia wypadła naprawdę na plus. Podobało mi się przedstawienie głównego bohatera jako idealnego bytu, przed którym nawet największe monstra kłaniają się ze strachem.

Doom Eternal to kawał porządnego FPS-a, który ma szansę wygrać większość nagród w kategorii najlepsza strzelanka 2020 roku. Doświadczona ekipa id Software dała graczom dokładnie to, czego oczekiwali, plus dołożyła jeszcze trochę więcej uniwersum oraz etapów platformowych. Wszystko to łączy się jednak w spójną całość.

Doom Eternal – poradnik dla początkujących

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Doom Eternal, przeczytaj poradnik dla początkujących, w którym przedstawiam najważniejsze aspekty rozgrywki.

Wybór poziomu trudności

Doom Eternal jest niewątpliwie grą bardzo wymagającą. Jeśli nie jesteście doświadczeni w trójwymiarowych strzelankach, to nawet nie próbujcie brać się za wyższe poziomy trudności.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się drugi, czyli „Dowal mi”. Rozgrywka bywa tutaj trudna, lecz jest jak najbardziej sprawiedliwa. Zalecałbym więc grać na tym poziomie, żeby w pełni wyciągnąć frajdę z eliminowania demonów.

Gdyby jednak gameplay na „Dowal mi” był nadal dla was za trudny, to w dowolnym momencie możecie zmienić poziom trudności na niższy, czyli na „Ja chcę żyć”. W tym przypadku przeciwnicy są mniej agresywni, a postać sterowana przez gracza bardziej wytrzymała na obrażenia.

Leczenie i odnawianie pancerza

W Doom Eternal życie oraz pancerz nie odnawiają się automatycznie po jakimś czasie – musicie więc regularnie kontrolować stan głównego bohatera. Najłatwiejszą metodą na regenerowanie zdrowia jest znajdowanie apteczek oraz elementów pancerzy porozrzucanych po mapie. Kiedy te się skończą, musicie radzić sobie w inny sposób.

Kiedy przeciwnik po otrzymaniu poważnych obrażeń zacznie świecić na pomarańczowo, wtedy możecie wykonać na nim specjalną egzekucję, a odnowicie w pewnym stopniu poziom życia. Regeneracji pancerza dokonacie za pomocą „płomiennego wybuchu”, czyli miotacza ognia umieszczonego na ramieniu.

Najlepiej sprawdza się natomiast piła mechaniczna. Po dokonaniu morderstwa z jej udziałem odzyskujecie sporo amunicji do wszystkich rodzajów broni, a także regenerujecie w pewnym stopniu zdrowie. Żeby skorzystać z piły, musicie najpierw znaleźć do niej paliwo.

Jak przeżyć starcia z wrogami?

Doom Eternal nie jest powolną strzelanką, tylko niesamowicie dynamicznym shooterem, w którym cały czas musicie być w ruchu. W grze nie możecie zastanawiać się nad kolejnymi krokami, tylko cały czas powinniście reagować na sytuację na polu walki. Przeciwnicy zazwyczaj atakują ze wszystkich stron, dlatego bardzo łatwo wpaść w ich pułapkę.

Starajcie się cały czas korzystać ze wszystkich nabytych zdolności, a także przełączajcie się szybko pomiędzy różnymi rodzajami broni. Nie marnujcie jednak amunicji z potężnych spluw na najsłabszych przeciwników, ponieważ może wam się przydać w końcowych etapach pojedynków, kiedy na arenę wkraczają mocniejsze bestie.

Na mapach często porozstawianie są teleporty lub energetyczne katapulty. Korzystajcie z nich, żeby zdezorientować przeciwników i zyskać nad nimi przewagę. Po przeteleportowaniu do innego miejsca zyskacie chwilę oddechu, dzięki czemu łatwiej będzie wam opanować chaos panujący podczas bitwy.

Praktycznie na początku rozgrywki odblokujecie umiejętność tzw. dashowania. Jest ona przydatna do unikania ataków demonów. Odskok bywa przydatny do unikania pocisków oraz ucieczki, gdy macie niski stan zdrowia.

Co jakiś czas odwiedzajcie w menu Kodeks, w którym znajdziecie dokładne informacje o poszczególnych rodzajach demonów. Oprócz ich opisów widnieją tam również porady dotyczące słabych punktów. Warto skupiać się na nich podczas walk, ponieważ w ten sposób możecie bardzo mocno osłabić nawet najgroźniejszych rywali.

Korzyści z eksplorowania mapy

Lokacje w Doom Eternal kryją wiele sekretów, do których dostęp jest bardzo często ukryty. Warto jednak poświecić trochę czasu na dokładne przeczesywanie mapy, żeby odnaleźć ukryte bonusy. Część z nich wykorzystacie do upgrade’owania broni, niektóre przydają się do ulepszania pancerza Slayera, a z kolei inne dają graczom dodatkowe życia. Kiedy ich nie macie, po zaliczeniu zgonu w trakcie walki jesteście cofani do poprzedniego chekpointu.

Jeżeli nie chcecie wybijać się z rytmu, to nie musicie na bieżąco odkrywać wszystkich sekretów. Przed zakończeniem misji otrzymacie zawsze możliwość szybkiej podróży do poprzednich lokacji. Oznacza to, że najpierw możecie skupić się na walce, a dopiero potem na spokojnie odnaleźć ukryte bonusy i inne znajdźki.

Zdecydowanie warto odkryć jest jak najwięcej modbotów, czyli urządzeń odblokowujących modyfikacje do broni. Większość spluw posiada dwa dodatkowe tryby ataku, które są niezwykle mocne, więc musicie zadbać o to, żeby w ostatnich etapach gry mieć jak najbardziej rozwinięte wyposażenie.

Doom Eternal na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5 3.3 GHz / AMD Ryzen 3 3.1 GHz
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 50 GB
  • system operacyjny: Windows 7 lub 10 (64-bit)

Doom Eternalna PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 7 1800X 3.6 GHz
  • pamięć RAM:16 GB
  • karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 50 GB
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!