Data modyfikacji:

Darksiders Genesis. Recenzja, poradnik, wymagania sprzętowe

Po zadowalającej sprzedaży trzeciej części marka Darksiders powraca z kolejną odsłoną. Tym razem za prace nad grą odpowiadało studio Airship Syndicate, które postanowiło całkowicie zmienić model rozgrywki znany z poprzednich części. Z tekstu dowiecie się, czy takie rozwiązanie zdało egzamin, a także poznacie kilka przydatnych wskazówek dotyczących gameplayu.

darksiders genesis

Czy warto zagrać w Darksiders Genesis?

Mam ogromny sentyment do serii Darksiders, dlatego mocno czekałem na nową część. Trzecią odsłonę uważam za naprawdę przyjemną przygodową grę akcji, która w mocno staroszkolnym stylu podchodziła do rozgrywki.

Czytaj również: Premiery gier 2020

Początkowo żałowałem, że Genesis nie wygląda podobnie. Kiedy jednak uruchomiłem pierwszy etap gry, od razu przestało mi to przeszkadzać.

Przedstawienie akcji w Darksiders Genesis z rzutu izometrycznego było ryzykowne, ale według mnie efekt końcowy jest więcej niż zadowalający. Można właściwie stwierdzić, że takie podejście do gry jest mocno odświeżające dla serii. Mam nadzieję, że następna odsłona będzie działała na tych samych zasadach.

Studio Airship Syndicate wykorzystało praktycznie wszystkie motywy znane z poprzednich części Darksiders. Tutaj również walczymy z piekielnymi istotami, wykonujemy zagadki logiczne, skaczemy po platformach i odblokowujemy moce urozmaicające rozgrywkę.

W końcu możemy się również wcielić w Waśń, czyli jednego z Jeźdźców Apokalipsy, który dotychczas pojawiał się wyłącznie epizodycznie. Bohater jest pyskatym śmieszkiem i nie sposób go nie lubić. Do tego świetnie radzi sobie z bronią palną, co także fajnie przekłada się na rozgrywkę.

Waśń sporo zyskuje w interakcjach z Wojną – głównym bohaterem pierwszej części Darksiders. Połączenie energetycznego wojownika z trzymającym się reguł sztywniakiem bywa pretekstem do opowiedzenia wielu suchych żartów. Te o dziwo naprawdę działają i potrafią przyprawić o uśmiech na twarzy.

Darksiders Genesis to świetna gra akcji, która powinna zainteresować zarówno miłośników tego gatunku, jak i fanów poprzednich części. Rzut izometryczny nie jest wadą produkcji, tylko jej największą zaletą.

Darksiders Genesis – poradnik dla początkujących

Nowa odsłona Darksiders została zaprojektowana z myślą o grze kooperacyjnej, lecz można z powodzeniem grać w pojedynkę. W tym przypadku gracze mogą (a nawet muszą) w dowolnym momencie przełączać się pomiędzy bohaterami. Wymagane jest to podczas rozwiązywania zagadek logicznych (każdy ma swoje unikatowe zdolności), ale warto korzystać także z tej opcji w trakcie walki.

Bohaterowie w Darksiders Genesis

Waśń jest stosunkowo słaby w bezpośrednim starciu z przeciwnikiem, ale za to doskonale radzi sobie na dystans. Powinniście więc korzystać z jego zdolności podczas walk z oponentami, którzy np. zatruwają protagonistów lub nakładają na nich inne negatywne efekty.

Broń z odpowiednią amunicją (np. rażącą prądem) sprawdza się także bardzo dobrze do eliminowania dużych grup słabych wrogów. Waśń bywa też dobrym wyborem w walkach z bossami strzelającymi bronią palną lub korzystającymi z magii. O wiele łatwiej jest z jego pomocą unikać pocisków.

Wojna reprezentuje bohatera typu „tank”. Ten protagonista nastawiony jest na walkę potężnym mieczem. Jego ataki są o wiele mocniejsze, a wytrzymałość powiększona. Korzystanie z jego umiejętności przydaje się wtedy, gdy przeciwnicy mają długi pasek życia i potrzeba mocnego uderzenia, żeby pozbawić ich życia. Wojna porusza się jednak o wiele bardziej ociężale niż Waśń, przez co jest bardziej narażony na ataki.

Przemiana w demona

Każda z postaci może przybrać formę potężnego demona odpornego na obrażenia. Dzięki temu gracze na chwilę otrzymują ogromną siłę oraz są nieśmiertelni. Żeby zyskać możliwość transformacji, potrzeba wypełnić specjalny pasek – robi się to m.in. przez eliminowanie przeciwników.

Zalecałbym nie marnować przemiany na walkę ze zwykłymi rodzajami przeciwników. Naładowanie paska zajmuje sporo czasu, przez co może się okazać, że w trakcie konfrontacji z bossem nie będziecie mogli sobie dodatkowo pomóc.

Ulepszanie postaci

Wraz z biegiem gry otrzymacie dostęp do unikatowych zdolności, dzięki którym będziecie mogli np. odblokowywać dostęp do zamkniętych części lokalizacji. Jeżeli więc w początkowych etapach natraficie na niedostępne do eksploracji miejsca, to na razie je zostawcie i wróćcie do nich, kiedy wasza postać będzie posiadała odpowiednią zdolność.

Moc bohaterów ulepsza się z pomocą specjalnych rdzeni stworzenia. Te zdobywa się m.in. przez eliminowanie bossów i minibossów. Kiedy będziecie je przypisywać, koniecznie zwróćcie uwagę na to, czy są dopasowane do odpowiednich pól. Dzięki temu otrzymacie dodatkowe premie.

Jeżeli chcecie szybko rozwijać swoje postacie, starajcie się regularnie brać udział w walkach na Arenie. Oprócz tego próbujcie zaliczać jak najwięcej Zadań, za które otrzymacie rdzenie oraz dusze i monety przewoźnika potrzebne do wykupywania nowych umiejętności.

Darksiders Genesis na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz
  • pamięć RAM: 4 GB
  • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 15 GB
  • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Darksiders Genesis na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i7-3930K 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 15 GB
  • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma Koch Media Poland, za co serdecznie dziękuję!