Data modyfikacji:

Co jest potrzebne do komputera? Podzespoły i dodatkowe akcesoria

Do tej pory nie interesowaliście się komputerami i w końcu chcielibyście dowiedzieć się, co dokładnie znajduje się w ich wnętrza oraz jakich akcesoriów potrzeba, aby z nich skorzystać? W takim razie spieszę z pomocą i krok po kroku wyjaśnię wam, jakie podzespoły sprawiają, że możecie cieszyć się swoimi ulubionymi grami bądź serialami. Zerknijmy do środka komputera stacjonarnego! 

Polecamy: Tanie laptopy do gier

co jest potrzebne do komputera

Co jest potrzebne do komputera?

Komputery to dosyć skomplikowane urządzenia, które wymagają ścisłej współpracy wielu elementów do poprawnego funkcjonowania. Na pierwszy rzut oka widać jednak obudowę, która trzyma w ryzach wszystkie podzespoły. Nie każda obudowa jest jednak kompatybilna z pozostałymi częściami, dlatego też podczas wyboru trzeba zwrócić uwagę, czy zmieści się w niej wasza karta graficzna lub dodatkowe chłodzenie. PC potrzebuje też najróżniejszych akcesoriów, które w większości przypadków są opcjonalne – oczywiście oprócz myszki i klawiatury.

Jakie podzespoły są potrzebne do złożenia komputera?

Zastanawiacie się, jakie podzespoły znajdują się pod obudową? Poniżej przedstawimy wszystkie najważniejsze elementy pecetów.

Płyta główna

Żaden komputer nie mógłby działać bez płyty głównej, ponieważ to właśnie do niej podłączamy pozostałe podzespoły, takie jak procesor czy kości pamięci RAM. Przed kupnem odpowiedniej płyty głównej, musicie upewnić się, jakie ma złącza i w jakim standardzie została wykonana. W przeciwnym razie może być niekompatybilna z resztą urządzeń.

Dedykowana karta graficzna

Jeżeli zastanawialiście się, jaki sprzęt odpowiada za przepiękne oprawy wizualne w grach, to właśnie są to karty graficzne. Współczesne modele oferują niesamowite osiągi, umożliwiając graczom uruchamianie ulubionych produkcji w rozdzielczości 4K i przy stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę. GPU jest też jednocześnie jednym z droższych komponentów komputerów – karty z serii GeForce RTX 30** potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Procesor

Ten malutki element odpowiada za najważniejsze procesy w komputerach, trzymając całość w ryzach. Nowoczesne procesory posiadają nawet zintegrowane karty graficzne, dzięki czemu można uruchomić na nich mniej wymagające gry. Podczas wyboru CPU należy sugerować się takimi parametrami jak częstotliwość taktowania oraz liczba rdzeni i wątków. Rynek procesorów został zdominowany przez dwie konkurujące firmy – Intel i AMD.

Pamięć RAM

Kości z pamięcią RAM służą do przechowywania pamięci operacyjnej, odciążając tym samym procesor. Dzięki temu CPU jest w stanie pracować jeszcze wydajniej, zwłaszcza kiedy użytkownik ma uruchomionych kilka programów na raz. Do użytku domowego wystarczy 8 GB RAM, natomiast gracze powinni celować w 12 - 16 GB pamięci RAM.

Dysk komputerowy

Do wyboru mamy dwa rodzaje dysków komputerowych – HDD oraz SSD. Klasyczne dyski twarde są już nieco przestarzałe, co oczywiście nadrabiają atrakcyjną ceną. Z kolei bardziej wymagający użytkownicy powinni postawić na szybkie dyski półprzewodnikowe, które sprawią, że ich komputer może działał sprawniej, a kopiowanie plików nie będzie ciągnęło się w nieskończoność.

Rzeczy potrzebne do komputera – przegląd najważniejszych akcesoriów

Klawiatura i mysz komputerowa

Bez tej dwójki nie bylibyśmy w stanie kontrolować pracy komputera. Zarówno rynek myszek, jak i klawiatur rozrósł się do tego stopnia, że każdy może dopasować te urządzenia wedle własnych potrzeb. W sklepach znajdziecie wypasione modele dedykowane graczom, jak i eleganckie bezprzewodowe myszki, z których chętnie korzystają biznesmeni podczas spotkań z klientami.

Monitor

Na nic nam pecet, jeśli nie mielibyśmy gdzie wyświetlać obrazu. Dlatego też planując budżet na nowy komputer, pamiętajcie o tym, że obowiązkowo będziecie musieli dokupić także monitor. Co prawda, istnieje możliwość podłączenia PC do telewizora, ale nie jest to optymalne rozwiązanie. Monitory także cechują się wieloma parametrami, na co musicie zwrócić uwagę. Jeżeli jesteście graczami, to wybierzcie matowe wyświetlacze z odświeżaniem na poziomie 120 Hz, technologią HDR i dodatkowymi funkcjami, jak np. FreeSync.

Router/modem

Bez tych urządzeń korzystanie z peceta mogłoby być ciężkie. Głównie dlatego, że to właśnie dzięki nim mamy dostęp do internetu, z którego korzystamy na co dzień podczas pracy, grania i oglądania seriali na platformach streamingowych. Choć oba sprzęty można podłączyć za pomocą kabli, to jednak współcześnie prym wiedzie łączność bezprzewodowa Wi-Fi.

Sprzęt audio – głośniki, słuchawki

Jest to przykład tych peryferiów, bez których można z powodzeniem korzystać z komputera. Jednakże żaden gracz, miłośnik muzyki ani fan filmów nie wyobraża sobie funkcjonowania bez solidnego sprzętu audio. W większości przypadków użytkownicy posiadają oba te urządzenia – głośniki przydają się do użytkowania dziennego, natomiast słuchawki są nieodłącznym elementem nocnego grania, kiedy reszta domowników śpi.

Kontrolery do gier – joypady, kierownice gamingowe

Jeżeli jesteście graczami komputerowymi, to z pewnością waszymi ulubionymi kontrolerami w grach są duet myszka i klawiatura. Wiele produkcji tworzonych jest jednak bardziej z myślą o rynku konsolowym, przez co sterowanie dostosowane jest do joypadów, dlatego warto mieć pod ręką przynajmniej jeden tego typu kontroler. Najlepiej od Xboksa, ponieważ idealnie współpracują one z PC. Z kolei fanom samochodówek zalecam kupno kierownicy gamingowej - tylko w ten sposób poczujecie realistyczne doznania płynące z gier.

Drukarka/urządzenie wielofunkcyjne

Co prawda, obecnie większość rzeczy załatwiamy online, ale mimo wszystko nadal okazjonalnie musimy skorzystać z drukarki. Posiadanie w domu takiego sprzętu może wam więc zaoszczędzić masę czasu, kiedy pilnie potrzebujecie wydrukować umowę lub inne ważne dokumenty. Studentom oraz uczniom polecam natomiast wybrać urządzenia wielofunkcyjne, z pomocą których będą mogli zeskanować lub skserować notatki z zajęć/lekcji w domowym zaciszu.

Komunikacja online - kamera internetowa, mikrofon

W czasach pandemii koronawirusa komunikacja poprzez internet zyskała na jeszcze większej popularności. Żeby aktywnie uczestniczyć w spotkaniach branżowych czy zajęciach lekcyjnych, potrzebujecie odpowiedniej kamerki internetowej oraz zewnętrznego mikrofonu, jeżeli takowego nie posiadają wasze słuchawki.

Autor: Łukasz Morawski