Data modyfikacji:

AMD czy Intel do gier? Który procesor wybrać?

Fani gamingu budujący nowe lub ulepszający stare pecety zadają sobie często pytanie – procesor AMD czy Intel do gier? Aby rozwiać te wątpliwości, tłumaczymy, produkty której z firm będą nadawać się najlepiej do tego celu, równocześnie polecając najlepsze modele CPU dla graczy na rynku.
amd vs intel
Intel i AMD prowadzą ze sobą od kilku dekad nieprzerwaną wojną o jak największe udziały w rynku procesorów komputerowych. W tym wyrównanym pojedynku liczy się każdy sprzedany układ oraz nawet niewielka różnica w wydajności lub cenie konkurencyjnych produktów, która skłoni niezdecydowanych klientów do wybrania modelu oponenta.

Obie spółki oferują pecetowe procesory we wszystkich segmentach cenowych, dostarczają także CPU producentom laptopów. Gracze należą tradycyjnie do jednej z najbardziej wymagających grup użytkowników, którzy oczekują od zakupionych podzespołów jak największej mocy, odpowiadającej potrzebom współczesnych tytuł. Wielu z nich staje więc przed dylematem, czy wybrać procesor AMD, czy Intel do gier? Poniżej odpowiadamy pokrótce na to pytanie i przedstawiamy najlepsze CPU z tej kategorii oferowane przez obu producentów.

Jaki procesor, AMD czy Intel do gier? – krótkie porównanie

Jak już sygnalizowaliśmy, procesory AMD i Intela oferują w tej chwili bardzo zbliżoną wydajność oraz szybkość. Znaczące różnice widoczne są jedynie w najdroższych układach z wyższej półki, które stworzono z myślą o profesjonalnych zastosowaniach (np. edycji wideo). Z punktu widzenia przeciętnego fana elektronicznej rozrywki ich zakup okazuje się jednak kompletnie nieopłacalny. Bowiem potencjał drzemiący w tych CPU nie jest wykorzystywany w znaczący sposób przez współczesne gry polegające w dużej mierze na mocy kart graficznych.

Gracze nie odczują znaczącej różnicy pomiędzy zbliżonymi do siebie propozycjami obu firm. Wybór CPU Intela lub AMD zależy w dużej mierze od osobistych preferencji lub posiadanej płyty głównej. Trzeba jednak podkreślić, że od kilku lat fani gier wybierają głównie układy AMD z serii Ryzen. Nie tylko posiadają one niższą cenę przy zbliżonych, a nawet lepszych parametrach, ale też odznaczają się mniejszym zużyciem energii i lepszym wsparciem ze strony producenta (są wstecznie kompatybilne z kilkoma generacjami chipsetów płyt głównych).

Najlepszy procesor do gier AMD

AMD Ryzen 5 5600X

Model AMD Ryzen 5 5600X jest doskonałym wyborem dla najbardziej zagorzałych graczy. Dzięki wsparciu dla złącza PCIe 4.0 układ świetnie sprawdzi się w połączeniu z najnowszymi kartami graficznymi. Wiele osób poda właśnie ten model w odpowiedzi na pytanie jaki procesor do gier?

Architektura AMD Zen 3 gwarantuje ogromny potencjał mocy obliczeniowej, bijący na głowę nawet droższe propozycje konkurencji. Na uwagę zasługuje również względnie niski poziom zużycia energii elektrycznej oraz wysokiej jakości wentylator w zestawie.
  • Częstotliwość bazowa – 4,1 GHz
  • Częstotliwość turbo – 4,7 GHz
  • Liczba rdzeni – 6
  • Liczba wątków – 12
  • TDP – 65 W

Najlepszy procesor do gier Intel

Intel Core i5-10600K

Procesor Intel Core i5-10600K to świetna alternatywa dla propozycji AMD, która przeznaczona jest zarówno dla entuzjastów nowych technologii, jak i zapalonych graczy. Układ posiada sześć rdzeni oraz dwanaście wątków i odznacza się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Model wymaga od nas płyty głównej ze slotem LGA 1200 oraz dokupienia osobnego chłodzenia (w zestawie nie znajdziemy wiatraczka i radiatora). Jego zaletą jest również otwarty mocznik pozwalający na dalsze podkręcenie taktowania zegara.
  • Częstotliwość bazowa – 4,1 GHz
  • Częstotliwość turbo – 4,8 GHz
  • Liczba rdzeni – 6
  • Liczba wątków – 12
  • TDP – 128 W
Autor: Michał Kułakowski