Data modyfikacji:

Jaki procesor do gier? Parametry procesora

Wybór najlepszych podzespołów to kluczowa decyzja przy składaniu komputera do gier. Radzimy, jaki wybrać procesor, a także opisujemy znaczenie jego parametrów podczas zabawy, takich jak liczba rdzeni czy częstotliwość taktowania zegara.
procesor

Jaki procesor wybrać do laptopa lub komputera gamingowego? Przed zakupem procesora do gier musimy uświadomić sobie, że nie wybieramy go w próżni. Jeżeli budujemy od podstaw nowy komputer lub wymieniamy tylko część starych podzespołów, powinniśmy z góry ustalić, w jakich widełkach cenowych będziemy operować i na czym nam zależy.

Sparowanie CPU z wyższej półki z kilkuletnią kartą graficzną i pamięcią RAM mija się z celem, podobnie jak kupno budżetowego chipsetu do systemu z najnowszym GPU.

Przygotowaliśmy krótki poradnik podpowiadający, na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze CPU (takie jak częstotliwość taktowania, liczba rdzeni czy wątków), a także jakie modele procesorów najlepiej nadają się do gier.

Intel czy AMD? Jaki procesor do gier?

Który procesor kupić: AMD czy Intel? Wybór jednej albo drugiej firmy pozostaje w tej chwili kwestią czystych preferencji miłośników elektronicznej rozrywki.

Obaj producenci dysponują porównywalną wydajnościowo ofertą procesorów, które zbudowane zostały zarówno z myślą o wykonywaniu podstawowych zadań, jak i profesjonalnych zastosowań w stacjach roboczych.

Najlepszym i najbardziej rozdąsanym zakupem procesora dla gracza, który powinien wytrzymać próbę czasu, będzie większość najnowszych układów Intela z rodziny Core i5 (w cenach od ok. 600 zł do 1200 zł) oraz AMD Ryzen 5 (w cenach od ok. 600 zł do 1100 zł).

Jeżeli dysponujemy dużym budżetem i stawiamy na zabawę w rozdzielczości 4K ze wszystkimi możliwymi fajerwerkami technicznymi, a także zainwestowaliśmy już w kartę graficzną z najwyższej półki, możemy pokusić się na droższe modele z rodziny Core i7 i i9 (od ok. 1400 zł do 2600 zł) oraz Ryzen 7 (od ok. 1400 zł do 3500 zł).

Na jakie parametry procesora zwracają uwagę gracze?

 • Częstotliwość – szybkość z jaką działa CPU, która mierzona jest w gigaherzach. Z punktu widzenia gracza jest to kluczowa wartość wpływająca na wydajność układu, im będzie ona wyższa, tym lepiej.

  Warto dodać, że częstotliwość pracy jest dynamiczna i procesor reguluje ją biorąc pod uwagę temperaturę oraz liczbę powierzonych mu zadań.

  W specyfikacjach technicznych znajdziemy więc informacje o fabrycznym taktowaniu bazowym oraz maksymalnym (turbo).

 • Liczba rdzeni – najprościej ujmując, to liczba procesorów w procesorze. Obecnie praktycznie wszystkie CPU na rynku posiadają co najmniej cztery rdzenie. Najdroższe modele mogą mieć ich jednak znacznie więcej (od 16 do nawet 32).

  Dla graczy wartość ta nie jest aż tak istotna, jak częstotliwość taktowania. Do bezproblemowej zabawy wystarczy im maksymalnie osiem rdzeni. Deweloperzy gier rzadko kiedy korzystają bowiem z potencjału droższych procesorów, skupiając się na wykorzystaniu mocy obliczeniowej kart graficznych.

  Potężne, wielordzeniowe układy rozwijają skrzydła dopiero w zastosowaniach profesjonalnych.

 • Liczba wątków – dzięki wprowadzeniu technologii wielowątkowości, pojedyncze rdzenie CPU zachowują się jak dwa procesory logiczne i potrafią jednocześnie pracować nad różnymi zadaniami, co prowadzi do przyśpieszenia pracy komputera.

  Skala wzrostu wydajności zależy jednak w dużym stopniu od optymalizacji programu lub gry. W tańszych i mniej wydajnych procesorach liczba posiadanych przez nie wątków odpowiada liczbie rdzeni.

 • Pamięć podręczna – znana też jako pamięć cache. Procesor wykorzystuje ją do przechowywania często wykorzystywanych danych, którymi dzieli się z pamięcią RAM.

  Jej obecność zwiększa wydajność i szybkość pracy CPU, ale gracze nie powinni przykładać do niej zbyt dużej wagi, ponieważ nie ma ona zauważalnego wpływu na wydajność systemów przeznaczonych głównie do komputerowej rozrywki.

 • Złącze – typ łącza zamontowany na płycie głównej, który wykorzystujemy do podłączenia procesora.

  Jeżeli w komputerze wymieniamy jedynie CPU, będzie to parametr decydujący o wyborze konkretnego modelu, zwłaszcza w przypadku procesorów Intela.

 • TDP – wartość ciepła podana w watach, które procesor generuje działając przy maksymalnym obciążeniu.

  Informacja ta pozwala nam dobrać odpowiedni system chłodzenia, a także zasilacz komputera.